ИСТОРИЈА НА МУЗИКАТА

Nik Kershaw – The Riddle

today17/05/2024

Background
share close

19.05.2024 = Jessica Simpson – With You

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Jessica Simpson – With You”. Текстот го пишуваат Jessica Simpson а Billy Mann и Andy Marvel се јавуваат како продуценти. Официјално на 16 Септември 2003 година излегува во продажба “With You”, песна на американската пеачка и актерка “Jessica Simpson (родена на 10 Јули 1980, Тексас, УСА)”. Песнава ја има на нејзиниот трет по ред студиски албум “In This Skin” издаден на 19 Август 2003 година. Се искачува на местото број 14 на “U.S. Billboard Hot 100”, број 1 на “U.S. Billboard Top 40 Mainstream” и број 7 на “UK Singles” листите.

Jessica Simpson – With You

18.05.2024 = Negrocan – Cada Vez (Jerry Ropero’s Avant Garde Remix)

Денес во “Историја на Музиката” посветена на групата “Negrocan – Cada Vez (Jerry Ropero’s Avant Garde Remix)”. Текстот го пишува Andres Lafone а продуцент е Jerry Ropero. “Cada Vez” е песна на мулти етничката група “Negrocan (оформени 1991 во Англија од Andres Lafone (Уругвај; бас, вокал), Liliana Chachion (Бразил; вокал), Davide Giovaninni (Италија; тапани, вокал), Neil Angilly (Англија; клавијатури) и Carlos Fuentes (Чиле; тапани)”. Ремиксот на “Jerry Ropero” е издаден како сингл во 2000 година.

Negrocan – Cada Vez (Jerry Ropero’s Avant Garde Remix)

17.05.2024 = Nik Kershaw – The Riddle

Денес во “Историја на Музиката” резервирана за “Nik Kershaw – The Riddle”. Текстот го пишува Nik Kershaw а продуцент е Peter Collins. “Nik Kershaw (Nicholas David Kershaw)” е познат англиски пеач и текстописец која ја пишува “The Riddle” и ја става на неговиот втор по ред студиски албум наречен “The Riddle” издаден на 10 Ноември 1984 година искачувајќи се на местото број 3 на “UK Singles” листата.

Nik Kershaw – The Riddle

16.05.2024 = Belinda Carlisle – Heaven Is a Place on Earth

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Belinda Carlisle – Heaven Is a Place on Earth”. Текстот го пишуваат Rick Nowels и Ellen Shipley а продуцент е Rick Nowels. На 18 Септември 1987 година официјално во продажба излегува “Heaven Is a Place on Earth”, сингл од албумот “Heaven on Earth” од истата година. “Belinda” била главна вокалистка на групата “The Go-Go’s”. Еве како се рангира: на UK Singles – 1, U.S. Billboard Hot 100 – 1 и U.S. Billboard Adult Contemporary – 7. Искористена е во два филма: American Wedding” и “Safe”. Преработувана е од: Ashley Tisdale, Gregorian, Alvin and the Chipmunks и др.

Belinda Carlisle – Heaven Is a Place on Earth

15.05.2024 = Culture Club – Karma Chameleon

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме одличните “Culture Club – Karma Chameleon”, сингл сместен на албумот “Colour by Numbers” од 1983 година. Текстот го пишуваат George O’Dowd, Jon Moss, Mikey Craig, Phil Pickett, Roy Hay а продуцент е Steve Levine. Официјално овој сингл излегува на 5 Септември 1983 година. Ова е една од најпознатите песни на реге групата “Culture Club” од нивниот втор по ред студиски албум во кој и самите членови на групата велат дека ова е нивниот најдобар албум кој го направиле. Во Англија како и во Америка се искачува на местото број 1 на топ листите.

Culture Club – Karma Chameleon

14.05.2024 = Aswad – Don’t Turn Around

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме групата “Aswad – Don’t Turn Around”, сингл од нивниот албум “Distant Thunder” од 1988 година. Текстот го пишуваат Diane Warren и Albert Hammond. Оваа песна оригинално е испеана од пеачката “Tina Turner”, која се наоѓа од “B” страната на синглот “Tipical Male” во 1986 година. Во 1987 година “Kim Goody” ја преработува песнава, потоа во 1988 година “Bonnie Tyler” ја преработува и ја сместува на албумот “Notes from America”. Истата година “Luther Ingram” ја преработува песнава искачувајќи се на 55 место на US top листата. Откако групата “Aswad” ја слушнале верзијата на “Luther Ingram” решиле да ја преработат, задавајќи и доста поголема слава и се искачува на местото број 1 на “UK Singles” листата во месец Март 1988 година. Во 1999 година повторно ја преработува “Neil Diamond”, а во 1994 преработка прави шведската поп група “Ace of Base” со што се искачува на местото број 4 на “US Billboard Hot 100” како и број 5 во Англија.

Aswad – Don’t Turn Around

13.05.2024 = Barbra Streisand & Bryan Adams – I Finally Found Someone

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме дуото “Barbra Streisand & Bryan Adams – I Finally Found Someone”. Текстот го пишуваат Barbra Streisand, Bryan Adams, Marvin Hamlisch и Robert Lange а продуцент е David Foster. На 5 Ноември 1996 официјално излегува “I Finally Found Someone”. Ова балада е испеана од дуото помеѓу американката “Barbra Streisand (24 Април 1942)” и канаѓанецот “Bryan Adams (5 Ноември 1959)”. Ја има на саундтракот од филмот “The Mirror Has Two Faces” издаден на 12 Ноември 1996 година. Еве како се пласирала на топ листите: US Billboard Hot 100 – 8, US Billboard Hot 100 Singles Sales – 7, US Billboard Adult Contemporary – 2 и UK Singles – 10. “The Mirror Has Two Faces” (1996), е американска романтична драма, во која главни улоги се: Barbra Streisand, Jeff Bridges, Pierce Brosnan, George Segal, Mimi Rogers, Brenda Vaccaro и Lauren Bacall.

Barbra Streisand & Bryan Adams – I Finally Found Someone

12.05.2024 = The Jackson 5 – Never Can Say Goodbye

Во “Историја на Музиката” денес ја слушаме групата “The Jackson 5 – Never Can Say Goodbye”, од албумот “Greatest Hits” од 1971 година. Текстот за оваа песна го пишува Clifton Davis а продуцент е Hal Davis. На 16 Март 1971 официјално во продажба излегува “Never Can Say Goodbye”. Ова е една од најуспешните синглови на групата “Jackson 5”, испеана од 12 годишниот “Michael Jackson” која е љубовна песна сосема невообичаена за 12 годишно дете. Се искачува на 2 место на “The Billboard Pop Singles” листата, и број 1 на “The Billboard Black Singles” листата. Преработувана е од многумина меѓу кои Gloria Gaynor (1974) и The Communards (1987).

The Jackson 5 – Never Can Say Goodbye

11.05.2024 = Jimmy Cliff – Reggae Night

Во “Историја на Музиката” денес го слушаме “Jimmy Cliff – Reggae Night”. Текстот го пишуваат Amir Bayyan и Latoya Jackson, а продуценти се Amir Bayyan, Jim Bonnefond и Ronald Bell. Во 1983 година официјално излегува “Reggae Night”, една од најпознатите реге песни на Јамајканецот “Jimmy Cliff (James Chambers)” која се наоѓа на неговиот албум “The Power And The Glory” издаден истата 1983 година.

Jimmy Cliff – Reggae Night

10.05.2024 = Kenny Loggins – Footloose

Во “Историја на Музиката” го слушаме “Kenny Loggins – Footloose”. Текстот го пишува и продуцира самиот Kenny Loggins. Официјално “Footloose” излегува на 5 Февруари 1984 година. Ова е негов огромен хит кој се искачува на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” листата и останува 3 недели на тоа место од 31 Март до 14 Април 1984 година и е негова најпозната и најдобра песна која беше номинирана за “Academy” награда, а за која ја добива “Stevie Wonder – I Just Called To Say I Love You”. Саундтрак е во филмот “Footloose” (1984), во кој главни улоги се на: Kevin Bacon, Lori Singer, Dianne Wiest и John Lithgow.

Kenny Loggins – Footloose

09.05.2024 = Santa Esmeralda – Gloria

“Историја на Музиката” денес посветена на групата “Santa Esmeralda – Gloria”, сингл од албумот “Don’t Let Me Be Misunderstood” од 1977 година. Текстот за оваа песна го пишува “Van Morrison”. “Gloria” е класична рок песна кој ја напишал ирскиот пеач и текстописец “Van Morrison” и оригинално испеана од неговата група “Them” на 11 Јуни 1964 година, за подоцна во 1977 година ја преработи групата “Santa Esmeralda”. Други кои ја преработуваат се: AC/DC, Patti Smith, Jimi Hendrix, и др.

Santa Esmeralda – Gloria

08.05.2024 = Jon Secada – Just Another Day

“Историја на Музиката” денес посветена на “Jon Secada – Just Another Day”. Текстот го пишуваат Jon Secada и Miguel Morejon, а продуцент е Emilio Estefan. На 14 Јуни 1992 официјално во продажба излегува “Just Another Day”, песна на кубанско-американскиот пеач и текстописец “Jon Secada (роден на 4 Октомври 1962 во Хавана, Куба а живее во Флорида, Америка)”. “Just Another Day” ја има на неговиот прв деби албум “Jon Secada” издаден на 5 Мај 1992 година. Се искачува на местото број 5 на “US Billboard Hot 100” и број 2 на “US Billboard Adult Contemporary” листата.

Jon Secada – Just Another Day

07.05.2024 = Jessica Folcker – To Be Able to Love

“Историја на Музиката” денес се враќа назад во 2000 година, ја слушаме “Jessica Folcker – To Be Able to Love”. Текстот го пишува и продуцира истовремено Kristian Lundin. “To Be Able to Love” е песна на шведската пеачка “Jessica Folcker (родена на 9 Јули 1975 година)”. Песнава ја има на нејзиниот втор по ред студиски албум “Dino” издаден 2000 година.

Jessica Folcker – To Be Able to Love

06.05.2024 = Hinda Hicks – My Remedy

Во “Историја на Музиката” ја слушаме “Hinda Hicks – My Remedy”. Текстот го пишува Roderick Jackson, а продуценти се Jazz Black и Tommy Faragher. Официјално на 14 Октомври 2000 година излегува “My Remedy”. Ова е песна на англиската пеачка со тунизиско потекло, “Hinda Hicks”. “My Remedy” ја има на нејзиниот втор по ред студиски албум “Everything to Me” издаден на 10 Октомври 2000 година. Се искачува на местото број 61 на “UK Singles” листата.

Hinda Hicks – My Remedy

05.05.2024 = Lenny Kravitz – Can’t Get You Off My Mind

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Lenny Kravitz – Can’t Get You Off My Mind”. Текстот го пишува и продуцира истовремено Lenny Kravitz. “Can’t Get You Off My Mind” е песна на познатиот американски рок пеач, текстописец и продуцент “Lenny Kravitz (со оригинално име Leonard Albert, роден на 26 Maj 1964 во New York, US)”. Песнава ја има на неговиот 4-ти по ред студиски албум “Circus” издаден на 12 Септември 1995 година. Се искачува на местото број 62 на “US Billboard Mainstreem Rock” листата и број 4 на “UK Singles” листата.

Lenny Kravitz – Can’t Get You Off My Mind

04.05.2024 = Kid Batchelor, Marcel Krieg & Esther Adams – Spring Affair

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Kid Batchelor, Marcel Krieg & Esther Adams – Spring Affair”, 1999. Текстот го пишуваат Donna Summer, Giorgio Moroder и Pete Bellotte а продуценти се Kid Batchelor и Marcel Krieg. Во 1999 излегува “Spring Affair”. Ова е песна на англискиот ДЏ “Kid Batchelor (Lawrence Batchelor, роден на 21 Август 1968 во Хакнеј, Лондон, Англија)” заедно со so “Marcel Krieg” и вокалот на “Esther Adams”.

Kid Batchelor, Marcel Krieg & Esther Adams – Spring Affair

03.05.2024 = Daft Punk – One More Time

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме дуото “Daft Punk – One More Time”. Текстот го пишуваат Thomas Bangalter, Guy-Manuel de Homem-Christo и Anthony Moore, а продуценти се Daft Punk. На 13 Ноември 2000 година, официјално во продажба излегува “One More Time”, песна на француското електронско музичко дуо “Daft Punk” оформени 1993 во Париз, Франција. Ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Discovery” издаде на 12 Март 2001 година. Според магазинот Rolling Stone, рангирана е на местото број 307 на “The 500 Greatest Songs of All Time”. Се искачува на местото број 2 на “UK Singles” листата и број 61 на “US Billboard Hot 100” листата.

Daft Punk – One More Time

02.05.2024 = Queen – I Want to Break Free

Во “Историја на Музиката” ја слушаме групата “Queen – I Want to Break Free”. Текстот го пишуваат John Deacon а продуценти се Queen и Mack. на 2 Април 1984 година официјално во продажба излегува “I Want to Break Free”, песна од англиската рок група “Queen”. Ја напишал басистот “John Deacon”. Ја сместуваат на нивниот 11-ти по ред студиски албум “The Works” издаден на 27 Февруари 1984 година. Се искачува на местото број 3 на “UK Singles”листата и број 45 на “US Billboard Hot 100” листата.

Queen – I Want to Break Free

01.05.2024 = The Bee Gees – More Than a Woman

Во “Историја на Музиката” слушаме уште една легендарна група, “The Bee Gees – More Than a Woman”, сингл од 1977 година од албумот “Saturday Night Fever”. Текстот го пишуваат самите браќа Barry, Robin и Maurice Gibb. Ова е песна специјално наменета за филмот “Saturday Night Fever” во 1977 година а подоцна се јавува во нивните компилации “Tales from the Brothers Gibb” и “Their Greatest Hits: The Record”. Во филмот оваа песна покрај “The Bee Gees” ја изведуваат и “The Tavares”. “Saturday Night Fever” е филм од 1977 година, во кој главни улоги толкуваат: John Travolta, Olivia Newton-John и др.

The Bee Gees – More Than a Woman

30.04.2024 = Alannah Myles – Black Velvet

Во “Историја на Музиката” денес ја слушаме “Alannah Myles – Black Velvet”. Текстот го пишуваат David Tyson и Christopher Ward, а продуцент е David Tyson. Официјално на 16 Февруари 1989 излегува “Black Velvet”, песна на канадската пеачка “Alannah Myles” родена на 25 Декември 1958 година во Торонто, Онтарио, Канада. Песнава ја има на нејзиниот прв деби студиски албум наречен според неа “Alannah Myles” издаден на 1 Јануари 1989 година. Се искачува на местото број 2 на UK Singles, број 1 на U.S. Billboard Hot 100, број 1 на U.S. Billboard Mainstream Rock Tracks и број 7 на U.S. Billboard Adult Contemporary.

Alannah Myles – Black Velvet

29.04.2024 = Seals & Crofts – Get Closer

“Историја на Музиката” посветена на “Seals & Crofts – Get Closer”. Текстот го пишуваат Seals & Crofts а продуцент е Louie Shelton. “Get Closer” е осмиот студиски албум на дуото “Seals & Crofts”. Истоимената песна од овој албум станува топ 10 хит, искачувајќи се на местото број 6 на “US Billboard” листите и е последен нивен хит кој достигнал толку високо место на топ листите.

Seals & Crofts – Get Closer

28.04.2024 = Marvin Gaye – I Want You

Во “Историја на Музиката” денес го слушаме “Marvin Gaye – I Want You”. Текстот го пишува Leon Ware и Arthur “T-Boy” Ross а продуцент е Leon Ware заедно со Marvin Gaye. На 1 Април 1976 година официјално излегува “I Want You”. Ова е најпродаваната песна од овој истоимен албум, искачувајќи се на местото број 15 на “US Billboard Hot 100” листата и број 1 на “US Billboard R&B” листата. Ја преработуваат: Robert Palmer, Diana Ross, и др.

27.04.2024 = Madonna – Music

Денес во “Историја на Музиката” ја имаме “Madonna – Music”. Текстот го пишуваат и продуцираат истовремено Madonna и Mirwais Ahmadzai. На 21 Август 2000 официјално излегува “Music”, песна на познатата американска пеачка “Madonna (родена на 16 Август 1958 во Bay City, Michigan, US)”. “Music” ја има на нејзиниот 8-ми по ред истоимен студиски албум “Music” издаден на 19 Септември 2000 година. Се искачува на U.S. Billboard Hot 100 – 1, UK Singles – 1, а бележи и уште многу први места на останатите топ листи низ светот.

26.04.2024 = Paul McCartney – Hope of Deliverance

“Историја на Музиката” денес посветена на “Paul McCartney – Hope of Deliverance”, песна од 1992 година, од албумот “Off the Ground” од 1993 година. Продуценти се Paul McCartney и Julian Mendelsohn. На 28 Декември 1992 година официјално во продажба излегува “Hope of Deliverance”. Ова е песна на поранешниот “Beatles” – “Paul McCartney (роден на 18 Јуни 1942 во Ливерпул, Англија)”. Ја има на неговиот албум “Off the Ground” издаден на 1 Февруари 1993 година. Се искачува на UK Singles – 18, U.S. Billboard Hot 100 – 83 и U.S. Billboard Hot Adult Contemporary Tracks – 9.

25.04.2024 = Kosheen – Wasting My Time

Во “Историја на Музиката” ја слушаме групата “Kosheen – Wasting My Time”. Текстот го пишуваат Darren Beale, Sian Evans i Markee Substance а продуценти се Kosheen. “Wasting My Time” е песна на англиската трип хоп, и рок група “Kosheen (оформена 1999 во Бристол, Англија од Sian Evans, Markee Substance, Darren Decoder и Mitch Glover)”. “Wasting My Time” ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Kokopelli” издаден на 11 Август 2003 година. Се искачува на местото број 49 на “UK Singles” листата.

24.04.2024 = Tom Jones – She’s a Lady

Уште едно легендарно име од седумдесеттите денес во “Историја на Музиката”, “Tom Jones – She’s a Lady” од  1971 година. Текстот го пишува Paul Anka. Во 1971 година, “She’s a Lady” на “Tom Jones” се искачува на местото број 2 на US “Billboard Easy Listening” листата. Во 2001 година ја преработува “Sammi Cheng” а во 2007 “Jeroen van der Boom”. Саундтрак е од филмот “Fear and Loathing in Las Vegas” (1998) во кој во главни улоги се Johnny Depp и Benicio del Toro. Саундтрак е и од филмот “Miss Congeniality” (2000), во кој главни улоги се Sandra Bullock и Benjamin Bratt.

23.04.2024 = Faith Evans feat. Puff Daddy – All Night Long

Во “Историја на Музиката” го слушаме дуото помеѓу “Faith Evans feat. Puff Daddy – All Night Long”. Текстот го пишува Faith Evans, а како продуценти се јавуваат Babyface, Sean Combs, Ron Lawrence и Stevie J. “All Night Long” е песна на американската рнб, соул пеачка “Faith Evans (родена на 10 Јуни 1973 во Newark, New Jersey, US)”, заедно со раперот “Puff Daddy (роден на 4 Ноември 1969 во New York, US)”. “All Night Long” е сместена на вториот по ред студиски албум на Faith Evans, “Keep the Faith” издаден на 27 Октомври 1998 година. Се искачува на местото број 9 на “US Billboard Hot 100”, број 3 на “US Billboard RNB” и број 23 на “UK Singles” листата.

22.04.2024 = Roxy Music – Jealous Guy

Во “Историја на Музиката” денес слушаме “Roxy Music – Jealous Guy”. Текстот го пишува John Lennon, а продуценти се Bryan Ferry и Rhett Davies. Официјално “Jealous Guy” нa “Roxy Music” излегува во Февруари 1981 година. Оригинално оваа песна му припаѓа на пеачот и текстописец “John Lennon” од 1971 година од неговиот албум “Imagine” издаден истата година. После смртта на “Lennon” во 1980 година како посвета за него, групата “Roxy Music” предводена од “Bryan Ferry” ја преработуваат и се искачуваат на местото број 1 на “UK Singles” листата и е нивни единствен сингл кој достигнува на местото број 1. Други кои ја преработуваат песнава се: the Black Crowes, Deftones, Lou Reed, Frankie Miller и др.

21.04.2024 = The Doors – Riders on the Storm

Во “Историја на Музиката” ги слушаме легендарните “The Doors – Riders on the Storm”, од албумот “L.A. Woman” од 1971 година. Текстот го пишуваат Jim Morrison, Robby Krieger, Ray Manzarek и John Densmore, а продуценти се Bruce Botnick, The Doors иJoey Levins. Во месец Јуни 1971 година официјално излегува “Riders on the Storms”. Се искачува само на 14 место на Топ Листите. “Riders on the Storms” е и насловот на нивната автобиографија која ја напишал нивниот член “John Densmore”. Ја преработуваат Creed (1999), Incubus (2004), и др.

20.04.2024 = Robert Miles – Children

Денеска имаме денс издание на “Историја на Музиката”, “Robert Miles – Children”. Како текстописец и продуцент за јавува истовремено “Robert Miles”. На 14 Ноември 1995 година официјално во продажба излегува “Children”, песна на швајцарскиот продуцент, музичар и ДЈ “Robert Miles (со оригинално име Roberto Concina, роден на 3 Ноември 1969 година, во Швајцарија)”. Песнава ја има на неговиот прв деби студиски албум “Dreamland” издаден на 7 Јуни 1996 година. Се искачува на местото број 2 на “UK Singles” листата и број 21 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

19.04.2024 = Richard Ashcroft – C’mon People (We’re Making it Now)

Во “Историја на Музиката” го слушаме “Richard Ashcroft – C’mon People (We’re Making it Now)”. Текстот го пишува и продуцира истовремено “Richard Ashcroft” заедно со “Chris Potter”. На 11 Септември 2000 официјално во продажба излегува “C’mon People (We’re Making it Now)”, песна на англискиот пеач и текстописец “Richard Ashcroft (роден на 11 Септември 1971 во Англија, поранешен член на групата “The Verve”). “C’mon People(We’re Making it Now)” ја има на неговиот прв деби соло студиски албум “Alone with Everybody” издаден на 26 Јули 2000 година. Се искачува на местото број 21 на “UK Singles” листата.

18.04.2024 = Madasun – Don’t You Worry

Денес во “Историја на Музиката” слушаме еден одличен женски спој, групата “Madasun – Don’t You Worry”. Текстот го пишуваат и продуцираат истовремено Vicky Barrett, Abby Norman и Vonda Barnes. Официјално во Февруари 2000 година во продажба излегува “Don’t You Worry”, сингл на англиската женска група “Madasun”, оформени 1997 во Лондон, Англија, од Vicky Barrett, Abby Norman и Vonda Barnes. Оваа песна ја сместуваат на нивниот прв деби студиски албум “The Way It Is” издаден на 4 Септември 2000 година. Се искачува на местото број 14 на “UK Singles” листата.

17.04.2024 = Joe Cocker – You Can Leave Your Hat on

“Историја на Музиката” денес ви го претставува легендарниот “Joe Cocker – You Can Leave Your Hat on”. Оваа песна е напишана од “Randy Newman” и тој за првпат ја пее уште во 1972 година и ја сместува на неговиот албум “Sail Away”. Песнава станува уште поголем хит кога “Joe Cocker” ја препеа за филмот “9 и пол недели” и ја става на неговиот 10-ти студиски албум наречен “Cocker” издаден на 25 Февруари 1986 година. Од оваа песна преработка направил и пеачот “Tom Jones” за филмот “Full Monty”. Филмот “9 и пол недели” е еротска драма во која во главни улоги се: Kim Basinger и Mickey Rourke.

16.04.2024 = Stevie Wonder – As

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Stevie Wonder – As”. Текстот го пишува и продуцира истовремено “Stevie Wonder”. Синглот “As” на “Stevie Wonder” се искачува на местото број 36 на “US Billboard Hot 100” и “Black Singles” листата. Станува голем хит кога во 1999 година “George Michael” и “Mary J Blige” ја преработуваат и ја сместуваат на албумот на “Michael: “Ladies & Gentlemen: The Best of George Michael”. Тогаш се искачува на местото број 4 на “US Billboard Hot 100” листата.

15.04.2024 = Randy Crawford – Give Me the Night

Денес во “Историја на Mузиката” ја слушаме “Randy Crawford – Give Me the Night”. Текстот го пишува “Rod Temperton”, а продуцира “Randy Crawford”. “Give Me the Night” е песна оригинално испеана од пеачот “George Benson” уште во 1980 година, за во 1996-та да ја преработи американската џез и рнб пеачка “Randy Crawford (со оригинално име Veronica Crawford, родена на 18 Февруари 1952, во Macon, Georgia, US)”. Песнава ја има на нејзиниот 12-ти по ред студиски албум “Naked And True” издаден 1995 година.

14.04.2024 = Alphaville – Forever Young

“Историја на Музиката” денес резервирана за “Alphaville – Forever Young”. Текстот го пишуваат Bernhard Lloyd, Marian Gold и Frank Mertens, а продуценти се Colin Pearson, Wolfgang Loos и Andreas Budde. Во месец Септември 1984 германската група “Alphaville” го издаваат својот дебитантски албум “Forever Young” како и истоимениот хит сингл кој се пласира на “U.S. Billboard Hot 100 – 65” и “U.S. Billboard Hot Dance Music Club Play – 32”. Ја преработуваат: Tracy Huang, DJ Space C, David Monte Cristo, Tune Up!, Axel Rudi Pell, Wayne Wonder и Atrocity.

13.04.2024 = 2 Unlimited – No One

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме холандското техно дуо “2 Unlimited” со песната “No One”, текстот го пишуваат “Phil Wilde, Jean-Paul De Coster, Ray Slijngaard”, а продуценти се “Phil Wilde, Jean-Paul De Coster”. На 19 Септември 1994 официјално излегува “No One” хит на холандското дуо “2 Unlimited” оформени 1991 во Амстердам, Холандија од “Ray Slijngaard” и “Anita Doth”, која ја има на нивниот трет по ред студиски албум “Real Things” издаден на 6 Јуни 1994 година. Еве како “No One” се пласирала на светските топ листи: Australian Singles – 70, Austrian Singles – 14, French Singles – 19, German Singles – 18, Irish Singles – 18, Spanish Singles – 10, Swedish Singles – 15, Swiss Singles – 15, UK Singles – 17.

12.04.2024 = Sisqo – Thong Song

Денешната “Историја на Музиката” е посветена на “Sisqo – Thong Song”. Текстот го пишуваат Mark Andrews, Tim Kelley, Bob Robinson, Desmond Child и Robi Rosa а продуценти се: Tim & Bob. На 11 Ноември 2000 официјално излегува “Thong Song”, песна на американскиот пеач и актер “Sisqo (Mark Althavean Andrews, роден на 9 Ноември 1978 година во Baltimore, Maryland, U.S.)”. “Thong Song”, ја има на неговиот прв деби студиски албум “Unleash The Dragon” издаден на 30 Ноември 1999 година. Се искачува на местото број 14 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

11.04.2024 = Rod Stewart – Da Ya Think I’m Sexy

Денес во “Историја на Mузиката” го слушаме “Rod Stewart – Do Ya Think I’m Sexy?”. Текстот го пишуваат Rod Stewart и Carmine Appice, а продуцира Tom Dowd. Во месец Декември 1978 официјално излегува “Da Ya Think I’m Sexy?”, една од попознатите песни на англичанецот “Rod Stewart” која ја има на неговиот 9-ти по ред студиски албум “Blondes Have More Fun” издаден на 24 Ноември 1978 година. Се искачува на местото број 1 на “UK Singles” листата, и 4 недели на место број 1 на “US Billboard Hot 100” листата. Во 2004 година магазинот “Rolling Stone” ја рангира песнава на местото број 301 на нивната листа на “500 Greatest Songs of All Time”..

10.04.2024 = Yvonne Elliman – If I Can’t Have You

Во најновото издание на “Историја на Музиката” ја слушаме “Yvonne Elliman – If I Can’t Have You”. Текстот за оваа песна го пишуваат Barry Gibb, Robin Gibb и Maurice Gibb, а продуцент е Ricki Wilde. Оваа песна преминува во интернационален хит достигнувајќи место број 1 на “US Billboard Hot 100”, и број 4 на “UK Singles” листата. Оваа песна на напишале членовите на групата “The Bee Gees” кои и ја препуштаат да ја пее пеачката “Yvonne Elliman” бидејќи во тоа време биле презафатени со создавање песни за сaундтракот на “Saturday Night Fever” во кој свое место наоѓа и оваа песна.

09.04.2024 = The Steve Miller Band – Fly Like An Eagle

Во најновото издание на “Историја на Музиката” ги слушаме “The Steve Miller Band – Fly Like An Eagle”, сингл од истоимениот албум “Fly Like An Eagle” од 1976 година. Текстот го пишува и продуцира истовремено “Steve Miller”. Официјално, во месец Мај 1977 излегува во продажба синглот “Fly Like An Eagle”. Се искачува на место број 2 на “US Billboard Hot 100” листата на 8 Јануари 1977 година. Може да се најде и во нивниот албум “Greatest Hits 1974-78”. Во 1997 година пеачот “Seal” ја препеа песнава за филмот “Space Jam” искачувајќи се на 3 место на “US Billboard Hot 100” листата.

08.04.2024 = Cyndi Lauper – Time After Time

Денес во “Историја на Mузиката” ја слушаме “Cyndi Lauper – Time After Time”. Текстот го пишуваат Cyndi Lauper и Rob Hyman, а продуцент е Rick Chertoff. “She’s So Unusual” е деби албум издаден на 14 Октомври 1983 година на американската поп пеачка “Cyndi Lauper”. Неколку хитови од овој албум меѓу кои и “Time After Time”, како и “Girls Just Want to Have Fun”, успеваат да станат огромни хитови кои се слушаат и ден денес. “Time After Time” се пласира на светските топ листи и тоа на UK Singles – 3, U.S. Billboard Hot 100 – 1 и U.S. Billboard Adult Contemporary – 1. Позначајни преработки направиле: INOJ (1997), Willie Nelson (2002), Uncle Kracker (2002), и др.

07.04.2024 = R. Kelly – I Wish

“Историја на Музиката” денес посветена на “R. Kelly” со “I Wish”, текстописец и продуцент истовремено е “R. Kelly. “I Wish” е песна на американскиот соул и рнб пеач и текстописец “Robert Sylvester Kelly”, роден на 8 Јануари 1967 во “Chicago, Illinois, US”. “I Wish” ја има на неговиот 4-ти по ред студиски албум “TP-2.com” издаден на 7 Ноември 2000 година. Се искачува на местото број 14 на “US Billboard RNB Singles”, број 1 на “U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs”, број 34 на “U.S. Billboard Pop Songs” и број 10 на “U.S. Billboard Radio Songs”листите.

06.04.2024 = Dawn Penn – You Don’t Love Me (No, No, No)

Денес слушаме “Историја на Музиката” посветена на “Dawn Penn” со темата “You Don’t Love Me (No, No, No)”. Текстот го пишува и истовремено продуцира самата “Dawn Penn”. “You Don’t Love Me (No, No, No)” е песна на јамајканската реге пеачка “Dawn Penn” со целосно име “Dawn Pickering”, родена 1952 во Кингстон, Јамајка. Оваа песна за првпат оригинално ја испеала во далечната 1967 година за повторно да ја преработи во 1994 година и ја става на нејзиниот албум “No, No, No” издаден истата 1994 година.  Се искачува на местото број 58 na “US Billboard Hot 100”, број 10 на “US Billboard Hot Dance” и број 3 на “UK Singles” листите.

05.04.2024 = New Order – Blue Monday

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “New Order” со “Blue Monday”, текстот го пишуваат “Bernard Sumner, Peter Hook, Stephen Morris, Gillian Gilbert” а продуцентите се самите “New Order”. На 7 Март 1983 излегува “Blue Monday”, диско песна на британската група “New Order”, koja ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Power, Corruption & Lies” издаден на 2 Мај 1983 година. Еве како успева да се рангира на топ листите: Australia ARIA Singles – 13, German Media Control Singles – 2, Irish Singles – 4, New Zealand RIANZ Singles – 2, U.K. Singles – 9, U.K. Independent Singles Chart – 1, U.S. Billboard Hot Dance Club Play – 5.

04.04.2024 = Michael Jackson – Off the Wall

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме легендарниот “Michael Jackson” со песната “Off the Wall”, од истоимениот албум “Off the Wall” од 1979 година. Текстот го пишува “Rod Temperton” а продуцент е “Quincy Jones”. Официјално на 2 Февруари 1980 година излегува “Off the Wall” на “Michael Jackson”, песнава достигнува на местото број 1 на “Pop Singles” и место број 5 на “Billboard Soul Singles” листите. “Mariah Carey” зема семпл од песнава и го става на нејзиниот хит сингл “I’m That Chick” од албумот “E=MC?”.

03.04.2024 = Cher – If I Could Turn Back Time

Во “Историја на Музиката” ја слушаме “Cher” со “If I Could Turn Back Time”, од 89-та од албумот “Heart of Stone” издаден на 19 Јуни 1989 година. Текстописец е “Diane Warren” а продуцент е “David Geffen”. На 1 Јуни 1989 година официјално излегува огромниот хит “If I Could Turn Back Time”. За “Cher” овој сингл претставува огромен камбек во доцните 80-ти, вклучувајќи ја оваа песна на нејзиниот 20-ти студиски албум “Heart of Stone” издаден на 19 Јуни 1989 година. “If I Could Turn Back Time” за “Cher” се пласира вака: U.S. Billboard Hot 100 – 3, U.S. Billboard Hot 100 Singles Sales – 2, U.S. Billboard Hot Adult Contemporary Tracks – 1, Australian ARIA Singles – 1, Austrian Singles – 14, Belgian Singles – 6, Canadian Singles – 2, West German Singles – 16, Irish Singles – 6, Italian Singles – 15, Norwegian Singles – 1, Swedish Singles – 11, Swedish Airplay – 11, UK Singles – 6.

02.04.2024 = Touch and Go – Tango in Harlem

Во “Историја на Музиката” денешни гости се “Touch and Go” со “Tango in Harlem”. Како текстописец и продуцент се јавува “David Lowe”. “Tango in Harlem” е песна на англиската група “Touch and Go” оформена 1998 година во Лондон, Англија, од страна на “Vanessa Lancaster” и “James Lynch”. Ова е песна која ја има на нивниот прв деби студиски албум “I Find You Very Attractive” издаден 1999 година.

01.04.2024 = Ricky Martin – Nobody Wants to Be Lonely

Во денешното издание на “Историја на Музиката” го слушаме “Ricky Martin” со “Nobody Wants to Be Lonely”, текстот го пишуваат “Desmond Child, Victoria Shaw и Gary Burr”, а продуцент е “Desmond Child”. На 9 јануари 2001 година, официјално излегува “Nobody Wants to Be Lonely” песна на порториканскиот пеач “Ricky Martin” роден на 24 декември 1971 во “San Juan, Puerto Rico”. Оваа песна ја има на неговиот шести по ред студиски албум “Sound Loaded” издаден на 14 ноември 2000 година. Се пласира на UK Singles – 1, U.S. Billboard Hot 100 – 1, U.S. Billboard Hot Latin Tracks – 1 и U.S. Billboard Hot Dance Music/Club Play – 5.

31.03.2024 = Marvin Gaye – What’s Going on

Во “Историја на Музиката” го слушаме “Marvin Gaye” со “What’s Going on”. Текстот го пишуваат “Al Cleveland”, “Renaldo Benson” и “Marvin Gaye” кој се јавува и како продуцент. На 20 Јануари 1971 официјално излегува “What’s Going on”, ова е хит на од истоиментиот негов албум “What’s Going on” кој достигнува второ место на “The Pop Charts” и прво место на  “The Billboard R&B” листата. Преработувана е од многумина на попозната е преработката на “Cyndi Lauper” во 1987 година.

30.03.2024 = 2 Unlimited – No Limit

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “2 Unlimited – No Limit”. “No Limit” е хит официјално издаден на 18 Јануари 1993 година на холандското дуо “2 Unlimited” оформени 1991 година во Амстердам, Холандија од Ray Slijngaard и Anita Doth. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “No Limits” издаден на 10 Мај 1993 година. Еве како се пласирала на светските топ листи: Australian Singles – 7, Austrian Singles – 1, Canadian Singles – 1, French SNEP Singles – 1, German Singles – 2, Irish Singles – 1, Italian Singles – 1, New Zealand Singles – 40, Norwegian Singles – 1, Spanish Singles – 1, Swedish Singles – 1, Swiss Singles – 1, UK Singles – 1.

29.03.2024 = Lustral – Everytime (Way Out West’s Sunrise Edit)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Lustral – Everytime (Way Out West’s Sunrise Edit)”. “Everytime” е песна на англиската група “Lustral” оформена од Stephen Jones и Ricky Simmonds заедно со вокалот “Tracy Ackerman” во ремикс издание од англиското денс прогресив дуо “Way Out West” издаден 1999 година.

28.03.2024 = Chante Moore – Straight Up

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Chante Moore – Straight Up”. “Straight Up”  е песна на американската рнб и џез пеачка “Chante Moore” или “Chante Torrane Moore”, родена на 17 февруари 1967. Песнава ја има на нејзиниот прв деби соло студиски албум “Exposed” издаден на 14 Ноември 2000 година. Еве како се пласирала на светските топ листи: U.S. Billboard Hot 100 – 83, U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs – 22, U.K. Singles – 11, France – 22, Switzerland – 66.

27.03.2024 = ABC – All Of My Heart

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “ABC – All Of My Heart”. Оваа песна е вклучена на нивниот прв деби студиски албум “The Lexicon of Love” издаден во 1982 година. Се искачува на местото број 5 на “UK Singles” листата.

26.03.2024 = Garbage – The World is Not Enough

Денеска “Историја на Музиката” посветена на “Garbage” со песната “The World is Not Enough”, текстописци се “David Arnold” и “Don Black” а продуценти се “David Arnold” и “Garbage”. Официјално овој сингл излегува на 11 октомври 1999 година и е песна на шкотско-американската рок група “Garbage” оформени 1994 година во “Madison, Wisconsin, US”, оформена е од страна на “Shirley Manson, Duke Erikson, Steve Marker и Butch Vig”. Главен саундтрак е од филмот “James Bond – The World Is Not Enough” издаден на 9 Ноември 1999 година. Се пласира само на 11 место  на “UK Singles” листата.

25.03.2024 = A-Ha – Velvet

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “A-Ha – Velvet”. “Velvet” е песна оригинално испеана од групата “Savoy” уште во 1996 година, за во 2000-та ја преработат познатата норвешка група “A-ha” оформена 1982 во осло, Норвешка од Morten Harket, Magne Furuholmen, Paul Waaktaar-Savoy. Песнава ја има на нивниот 6-ти по ред студиски албум “Minor Earth | Major Sky” издаден на 17 Јули 2000 година. Се искачува на местото број 48 во Германија и број 92 во Швајцарија.

24.03.2024 = Aaron Neville & Robbie Robertson – Crazy Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Aaron Neville & Robbie Robertson – Crazy Love”. Ова е песна оригинално испеана од ирскиот пеач “Van Morrison” уште во 1969 година, за во 1996-та година ја преработат “Aaron Neville & Robbie Robertson”. Саундтрак е од филмот “Phenomenon”, кој во главните улоги се на: John Travolta, Kyra Sedgwick, Forest Whitaker и Robert Duvall.

23.03.2024 = 2 Unlimited – Get Ready For This

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “2 Unlimited – Get Ready For This”. “Get Ready for This” е хит издаден 1991 година на холандското дуо “2 Unlimited (оформени 1991 во Амстердам, Холандија, од Ray Slijngaard и Anita Doth)” која ја има на нивниот прв деби студиски албум “Get Ready!” издаден на 24 Февруари 1992 година. Еве како се пласирала на светските топ листи: U.S. Billboard Hot 100 – 38, U.S. Billboard Hot Dance Club Play – 4, U.S. Billboard Top 40 Mainstream – 17, Australian Singles – 2, Irish Singles – 3, New Zealand Singles – 50, Spanish Singles – 2, Swedish Singles – 36, UK Singles – 1.

22.03.2024 = Madonna – American Pie

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Madonna – American Pie”. “American Pie” е песна оригинално испеана од “Don McLean” уште во 1971 година, за во 2000-та односно на 3 Март 2000 година ја преработи познатата американска пеачка “Madonna (Madonna Louise Ciccone, родена на 16 Август 1958 година)”. Песнава ја има на саундтракот од филмот “The Next Best Thing” издаден на 21 Февруари 2000 година, главни улоги: Rupert Everett, Madonna и Benjamin Bratt. Еве како песнава се пласирала на светските топ листи: U.S. Billboard Hot 100 – 29, Australian ARIA Singles – 1, Austrian Singles – 3, Canadian Singles – 1, French Singles – 8, German Singles – 1, Italian Singles – 1, New Zealand Singles – 4, Swedish Singles – 1, Swiss Singles – 1, UK Singles – 1.

21.03.2024 = Aerosmith – Cryin’

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Aerosmith – Cryin'”. Во 1993 година излегува токму оваа песна на познатата американска рок група “Aerosmith” оформена 1969 година во Бостон, Масачусетс, Америка од Steven Tyler, Joe Perry, Brad Whitford, Tom Hamilton и Joey Kramer. Песнава ја има на нивниот 11-ти по ред студиски албум “Get a Grip” издаден на 20 Април 1993 година. Успева да се искачи на местото број 12 на “U.S. Billboard Hot 100” листата и број 17 на “UK Singles” листата.

20.03.2024 = Craig David – 7 Days

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Craig David – 7 Days”. “7 Days” е песна официјално издадена на 24 Јули 2000 година на британскиот пеач и текстописец “Craig David” или “Craig Ashley David”, роден на 5 Мај 1981 година. Песнава ја има на неговиот прв деби студиски албум “Born to Do It” издаден на 14 Август 2000 godina. Еве како се пласирала на светските топ листи: Australian ARIA Singles – 4, French SNEP Singles – 19,  Irish Singles – 3, Italian FIMI Singles – 7, New Zealand RIANZ Singles – 6, Norwegian Singles – 11, Swedish Singles – 21, Swiss Singles – 20, UK Singles – 1, U.S. Billboard Hot 100 – 10.

19.03.2024 = 911 – How Do You Want Me to Love You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “911 – How Do You Want Me to Love You?”. ” How Do You Want Me to Love You?” е песна na членовите на британската група “911” оформени 1995 од Lee Brennan, Jimmy Constable и Simon ‘Spike’ Dawbarn. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Moving On” издаден 1998 година. Со песнава се искачуваат на местото број 10 на “UK Singles” листата.

18.03.2024 = A-ha – Hunting High and Low

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “A-ha – Hunting High and Low”. Ова е сингл издаден на 2 Јуни 1986 година од деби албумот “Hunting High and Low”. Успева да се искачи на местото број 5 на “UK Singles” листата.

17.03.2024 = The Moody Blues – Nights in White Satin

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Moody Blues – Nights in White Satin”. “Nights in White Satin” е песна официјално издадена на 10 Ноември 1967 година, која ја има на нивниот албум “Days of Future Passed” издаден истата 1967 година. Песнава се искачува на местото број 2 на “US Billboard Magazine”, број 1 во Канада, број 19 на “UK Singles” листата. Ја преработуваат многумина меѓу кои: Giorgio Moroder (Knights In White Satin album, 1976), The Shadows (Moonlight Shadows album, 1986), Nancy Sinatra (One More Time album, 1995), Sandra (Fading Shades album, 1995), Offer Nissim feat. Ivri Lider – Nights in White Satin (Offer Nissim Remix), Tina Arena (album Songs of Love & Loss II, 2008), и други.

16.03.2024 = Nu Generation – Got “Nowhere to Run 2000”

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Nu Generation – Got “Nowhere to Run 2000”. “Got “Nowhere to Run 2000” е песна оригинално испеана од “Martha and the Vandellas” уште во 1965 година, за во 2000-та ја преработат и издадат како сингл групата  “Nu Generation”.

15.03.2024 = The Doors – Hello, I Love You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Doors – Hello, I Love You”. “Hello, I Love You” е песна издадена Јуни 1968 година, која ја има на нивниот албум “Waiting for the Sun” издаден истата 1968 година. Песнава станува број 1 хит во Америка продавајќи се во над 1 милион примероци. Преработки на песнава прават многумина, меѓу кои: Alex Naumik, Buddy Rich, Missing Persons, The Cure, Eurythmics, Simple Minds, Anal Cunt, Adam Ant, Adam Freeland, Program the Dead и Siouxsie Sioux.

14.03.2024 = Phil Collins – In the Air Tonight

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Phil Collins – In the Air Tonight”. На 5 Јануари 1981 година излегува оваа песна на познатиот англиски пеач, текстописец и актер “Phil Collins”, роден на 30 Јануари 1951 во Лондон, Англија. Песнава ја има на неговиот 1-ви по ред студиски албум “Face Value” издаден на 9 Февруари 1981 година. Успева да се искачи на местото број 2 на “UK Singles” и број 19 на “U.S. Billboard Hot 100” листата. Саундтрак е од филмовите: “The Hangover” од 2009 година, главни улоги: Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bartha, Heather Graham, како и од “Big Trouble” од 2002 година, главни улоги: Tim Allen, Rene Russo и Dennis Farina.

13.03.2024 = 911 – A Little Bit More

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “911 – A Little Bit More”. “A Little Bit More” е песна оригинално испеана од “Dr. Hook”,  уште во 1995 година, за во 1999 година ја преработат англиската машка група “911” оформени 1995 во Англија. Ја има на нивниот трет по ред студиски албум “There It is” издаден 1999 година. Се искачува на местото број 1 на “UK Singles” листата.

12.03.2024 = Randy Crawford – Sweetest Thing

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Randy Crawford – Sweetest Thing”. “Sweetest Thing” е песна на американската џез и рнб пеачка “Randy Crawford” односно “Veronica Crawford”, родена на 18 Февруари 1952 година. Песнава ја има на нејзиниот 14-ти по ред студиски албум “Play Mode” издаден 2000 година.

11.03.2024 = Mariah Carey – Against All Odds

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Mariah Carey – Against All Odds”. “Against All Odds” е песна оригинално испеана од “Phill Collins” уште во 1984 година, за на 5 Октомври 2000 официјално ја преработи познатата американска пејачка, текстописец и актерка “Mariah Carey”, родена на 27 Март 1970 година. Песнава ја има на нејзиниот 7-ми по ред студиски албум “Rainbow” издаден на 2 Ноември 1999 година. Еве како се пласирала песнава на светските топ листи: Canadian Singles – 22, German Singles – 29, Italian Singles – 17, Norway Singles – 2.

10.03.2024 = John Lennon – Jealous Guy

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме легендарниот “John Lennon” со “Jealous Guy”, текстот го пишува “John Lennon”, кој се јавува и како продуцент заедно со “Yoko Ono” и “Jack Douglas”. На 18 Ноември 1985 година официјално излегува “Jealous Guy”, која е дел од неговиот албум “Imagine” од 1971 година. Достигнува на местото број 65 на UK top листата во Ноември 1985 година и место број 80 на US Top 100 листата во Ноември 1988 година. Преработка на оваа песна прават многумина меѓу кои: Roxy Music, Faces, Donny Hathaway, the Black Crowes, Jeff Tweedy, Peter Criss (од групата KISS), Deftones, Lou Reed, Frankie Miller и други.

09.03.2024 = OutKast – Ms. Jackson

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “OutKast – Ms. Jackson”. “Ms. Jackson” е песна официјално издадена на 2 Јануари 2001 година, на американското хип хоп дуо “OutKast, оформени 1994 година, од Antwan “Big Boi” Patton, и Andre 3000 Benjamin. Песнава ја има на нивниот 4-ти по ред студиски албум “Stankonia” издаден на 31 Октомври 2000 година. Еве како песнава се пласирала на светските топ листи: Australian Singles – 2, Austrian Singles – 3, Canadian Singles – 9, French Singles – 5, Italian Singles – 9, New Zealand Singles – 5, Norwegian Singles – 1, Swedish Singles – 1, Swiss Singles – 2, UK Singles – 2, US Billboard Hot 100 – 1.

08.03.2024 = Creed – With Arms Wide Open

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Creed – With Arms Wide Open”. “With Arms Wide Open” е песна официјално издадена на 24 Април 2000 година, на американската рок група “Creed”, оформени 1995 година. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Human Clay” издаден на 28 Септември 1999 година. Еве како песнава се пласирала на светските топ листи: U.S. Billboard Hot 100 – 1, U.S. Billboard Hot Mainstream Rock Tracks – 1, Australian ARIA Singles – 4, Canadian RPM Singles – 2, German Singles – 42, Norwegian Singles – 6, Swiss Singles – 70, UK Singles – 13.

07.03.2024 = Madness – Our House

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Madness – Our House”. На 12 Ноември 1982 година официјално во продажба излегува “Our House”, песна на британската ска/поп група “Madness” оформени во 1976 година. Сместена е на нивниот 4-ти по ред студиски албум “The Rise & Fall” издаден на 8 Октомври 1982 година. Се искачува на местото број 5 на “UK Singles” листата и број 7 на “US Billboard Hot 100” листата.

06.03.2024 = Aerosmith – Amazing

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Aerosmith – Amazing”. Далечната 1993 година излегува оваа песна на американската рок група “Aerosmith”, оформена 1970 година. Тие песнава ја сместуваат на нивниот 11-ти по ред студиски албум “Get a Grip” издаден на 20 Април 1993 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 24 на “US Billboard Hot 100” листата и број 3 на “US Mainstream Rock Tracks” листата.

05.03.2024 = Love Unlimited – I’m So Glad That I’m a Woman

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Love Unlimited – I’m So Glad That I’m a Woman”. “I’m So Glad That I’m a Woman” е песна издадена 1979 година на групата “Love Unlimited” која ја има на нивниот 5-ти по ред студиски албум “Love Is Black” издаден истата 1979 година.

04.03.2024 = Paul McCartney – No More Lonely Nights

“Историја на Музиката” денес посветена на “Paul McCartney – No More Lonely Nights”, песна од 1984 година, од саундтрак албумот “Give My Regards to Broad Street” од 1984 година. Продуцент е George Marti. На 24 Септември 1984 година официјално во продажба излегува “No More Lonely Nights”. Ова е песна на поранешниот “Beatles” – “Paul McCartney” роден на 18 Јуни 1942 во Ливерпул, Англија. Ја има на саунтрак албумот од филмот “Give My Regards to Broad Street” издаден на 22 Октомври 1984 година. Се искачува на UK Singles – 2, U.S. Billboard Hot 100 – 6.

03.03.2024 = 10cc – I’m Not in Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “10cc – I’m Not in Love”. “I’m Not in Love” е песна официјално издадена на 31 Мај 1975 година, на познатата група “10cc” која ја има на нивниот албум “The Original Soundtrack” издаден истата 1975 година. Песнава се искачува на местото број 1 на “UK Singles” и “US Billboard Hot 100” листите. Песнава е многу преработувана, еве некои позначајни кои ја преработиле: Richie Havens, Dee Dee Sharp Gamble, Amy Grant, Grandaddy, Stanley Turrentine, Chris Standring, Johnny Logan, Richard Clayderman, Krisma, Will to Power, Deborah Blando, The Pretenders, Brotherhood of Man, Red Red Meat, John O’Banion, Outrageous Cherry, Fun Lovin’ Criminals, The BB Band, Olive, Tori Amos, Unfinished Thought, Donny Osmond, Rick Springfield, Deni Hines, Queen Latifah, Tex Perkins & His Ladyboyz.

02.03.2024 = Fragma – Toca’s Miracle

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Fragma – Toca’s Miracle”.”Toca’s Miracle” е песна официјално издадена на 10 Април 2000 година на германската денс група “Fragma”, оформени 1998 од браќата Dirk и Marco Duderstadt, и која ја имаат на нивниот прв деби студиски албум “Toca” издаден 2001 година. Еве како се пласирала на светските топ листи: Australia Singles – 8, France Singles – 65, Germany Singles – 46, Italy Singles – 19, Netherland Singles – 63, Norway Singles – 2, Sweden Singles – 18, Switzerland Singles – 55, UK Singles – 1.

01.03.2024 = Madonna – Music

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Madonna – Music”. “Music” е песна официјално издадена на 21 август 2000 година на познатата американска пеачка “Madonna” односно “Madonna Louise Ciccone”, која ја има на нејзиниот 8-ми по ред студиски албум “Music” издаден на 19 Септември 2000 година. Еве како се пласирала на светските топ листи: U.S. Billboard Hot 100 – 1, UK Singles – 1, Australia ARIA Singles – 1, Austrian Singles – 5, Canadian Singles – 1, Eurochart Hot 100 Singles – 1, French SNEP Singles – 8, German Singles – 2, Irish Singles – 7, Italian FIMI Singles – 1, New Zealand RIANZ Singles – 1, Swedish Singles – 2, Swiss Singles – 1.

29.02.2024 = The Bee Gees – Stayin’ Alive

Денес во “Историја на Музиката” слушаме уште една легендарна група, “The Bee Gees – Stayin’ Alive”, сингл од 1977 година од албумот “Saturday Night Fever”. Текстот го пишуваат самите браќа Barry, Robin и Maurice Gibb. Ова е песна специјално наменета за филмот “Saturday Night Fever” од 1977 година а подоцна се јавува и на нивните компилации “Tales from the Brothers Gibb” и “Their Greatest Hits: The Record”. Според магазинот “Rolling Stone”, песнава се рангира на местото број 189 на “500 Greatest Songs of All Time”. Саундтрак е од филмот “Saturday Night Fever” од 1977 година, во кој главни улоги толкуваат: John Travolta, Olivia Newton-John и др.

28.02.2024 = Diana Ross – Upside Down

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Diana Ross – Upside Down”. “Upside Down” е песна официјално издадена 1980 година на познатата пеачка “Diana Ross” која ја има на нејзиниот албум “Diana” издаден на 22 Мај 1980 година. Се искачува на местото број 1 на “US Billboard Hot 100”, “US Billboard Disco/Dance and R&B” листите, број 2 на “UK Singles” листата. Со песнава се искачува на местото број 62 на “Billboard’s Greatest Songs of All Time”.

27.02.2024 = Abby Baker – Me and Mrs. Jones

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Abby Baker – Me and Mrs. Jones”. Оваа песна е оригинално испеана од “Billy Paul” уште во 1972 година, за во 1992 година ја преработи “Abby Baker”. Други кои ја преработиле оваа песна се: Marvin Gaye, Curtis Mayfield, Ten Wedge, Roy Meriwether, Andy Abraham, Al Green, George Huff, Sandra Bernhard, Sarah Jane Morris, Michael Buble, Hall & Oates и Jonah Elliott.

26.02.2024 = John Lennon – Imagine

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме легендарниот “John Lennon” со “Imagine”, текстот го пишува “John Lennon”, кој се јавува и како продуцент заедно со “Yoko Ono” и “Phil Spector”, и “Adam McCabe”. На 9 Септември 1971 година официјално излегува “Imagine” песна која е дел од неговиот албум “Imagine” од 1971 година. Според магазиног “Rolling Stone”, песнава е рангирана на местото број 3 на “500 Greatest Songs of All Time”. Преработки на песнава прават многумина, меѓу кои: Diana Ross (1973 Touch Me in the Morning), Eva Cassidy (2002 Imagine), Dolly Parton (2005 Those Were the Days) и други.

25.02.2024 = Van Morrison – Have I Told You Lately

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Van Morrison – Have I Told You Lately”. “Have I Told You Lately” е песна официјално издадена 1989 година и која ја има на неговиот албум “Avalon Sunset” издаден истата 1989 година. “Have I Told You Lately” е романтична балада која често била свирена по венчавки, се искачува на местото број 12 на “US Billboard Hot Adult Comtemporary” листата. Преработувана е од многумина меѓу кои: Rod Stewart (1993), The Chieftains (1996), Kenny Rogers, Barbara Mandrell, Michael Ball, Della Reese и Engelbert Humperdinck. Саундтрак е од филмот “One Fine Day”, романтична комедија од 1996 година, кој во главните улоги беа: Michelle Pfeiffer и George Clooney.

24.02.2024 = 2 Unlimited – Twilight Zone

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “2 Unlimited – Twilight Zone”. “Twilight Zone” е хит официјално издаден Мај 1992 година на холандското дуо “2 Unlimited” оформени 1991 година во Амстердам, Холандоја од “Ray Slijngaard” и “Anita Doth”. Песнава ја има на нивниот прв деби студиски албум “Get Ready!” издаден на 24 Февруари 1992 година. Саундтрак е од филмот “The Girl Next Door” од 2004 година кој во главните улоги беа Elisha Cuthbert и Emile Hirsch. Еве како се пласирала песнава на светските топ листи: U.S. Billboard Hot 100 – 49, U.S. Billboard Hot Dance Club Play – 5, Australian Singles – 11, Austrian Singles – 10, Canadian Singles – 15, German Singles – 20, Spanish Singles – 3, Swedish Singles – 9, Swiss Singles – 15, UK Singles – 2.

23.02.2024 = Bryan Adams and Tina Turner – It’s Only Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Bryan Adams and Tina Turner – It’s Only Love”. “It’s Only Love” е песна официјално издадена 1985 година на познатиот канадски пеач и текстописец “Bryan Adams” или “Bryan Guy Adams”, роден на 5 Ноември 1959 година, во дует со американската пеачка “Tina Turner” или нејзиното вистинско име “Anna Mae Bullock”, родена на 26 Ноември 1939 година. Песнава ја има на неговиот 4-ти по ред студиски албум “Reckless” издаден на 29 Октомври 1984 година. Еве како се пласирала на светските топ листи: Australian Singles – 52, Austrian Singles – 30, Canadian Singles – 14, German Singles – 44, Irish Singles – 16, Swiss Singles – 16, UK Singles – 29, U.S. Billboard Hot 100 – 15, U.S. Billboard  Mainstream Rock Tracks – 7.

22.02.2024 = Queen – A Kind of Magic

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Queen – A Kind of Magic”. “A Kind of Magic” е песна официјално издадена на 17 Март 1986 година на англиската рок група “Queen”, која ја имаат на нивниот 12-ти по ред студиски албум “A Kind of Magic” издаден на 2 Јуни 1986 година. Саундтрак е од филмот “Highlander” од 1986 година која главните улоги ги толкуваат: Christopher Lambert, Sean Connery, Clancy Brown. Еве како се пласирала песнава на светските топ листи: UK Singles – 3, Irish Singles – 3, Swiss Singles – 3, French Singles – 5, German Singles – 6, Australian Singles – 6, Austrian Singles – 12, US Singles – 42.

21.02.2024 = ABC – When Smokey Sings

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “ABC – When Smokey Sings”. Оваа песна е вклучена на нивниот втор по ред студиски албум “Alphabet City” издаден во 1987 година. Се искачува на местото број 1 на “US Billboard Dance/Disco” листата, број 5 на “US Billboard Hot 100” листата и број 11 на “UK Singles” листата.

20.02.2024 = Dan Hartman – I Can Dream About You

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Dan Hartman – I Can Dream About You”. “I Can Dream About You” е песна официјално издадена 1984 година, на англискиот пеач “Dan Hartman” односно “Daniel Earl “Dan” Hartman” која ја има на неговиот трет истоимен студиски албум “I Can Dream About You” издаден 1984 година. Саундтрак е од филмот “Streets of Fire” од 1984 година, во кој главните улоги ги толкуваа: Michael Pare, Diane Lane, Rick Moranis, Amy Madigan, Willem Dafoe и Deborah Van Valkenburgh. Еве како се пласирала на светските топ листи: U.S. Billboard Hot 100 – 6, U.S. Billboard R&B – 60, UK Singles – 12, Australia Singles – 3.

19.02.2024 = Marvin Gay – Mercy Mercy Me (The Ecology)

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Marvin Gay – Mercy Mercy Me (The Ecology)”. “Mercy Mercy Me (The Ecology)” е песна официјално издадена на 10 Јуни 1971 година на “Marvin Gaye” и која ја има на неговиот албум “What’s Going On” издаден 1971 година. Песнава се искачува на местото број 4 на “US Billboard Pop Singles” листата, број 1 “US Billboard R&B singles” листата. Еве кои артисти ја преработиле песнава: The Strokes, Aswad, Robert Palmer, Boyz II Men, Grover Washington, Jr. и Eleanor McEvoy.

18.02.2024 = Nina Simone – The Look of Love

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Nina Simone – The Look of Love”. “The Look of Love” е песна оригинално испеана од пеачката “Dusty Springfield” за филмот “Casino Royale” од 1967 година. Истата година песнава ја преработува пеачата “Nina Simone” која ја става на нејзиниот албум “Silk & Soul” издаден 1967 година. Други кои ја преработуваат песнава се: Dionne Warwick, Diana Ross & The Supremes, Marvin Gaye, Gladys Knight & The Pips, Reuben Wilson, The Meters, ABC, Ahmad Jamal, Barbara Acklin, Willie Bobo, Shirley Bassey, Jack Jones, Odell Brown, David T. Walker, Gene Harris, Tony Joe White, Grover Washington, Jr., Jean Carne, Dominique Dalcan, Slum Village, Faye Wong, и Diana Krall.

17.02.2024 = Baby D – Let Me Be Your Fantasy (Garage Remix)

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Baby D – Let Me Be Your Fantasy (Garage Remix)”. “Let Me Be Your Fantasy” е песна оригинално испеана уште во 1994 година, за во 200-та ја преработат и реиздадат самата англиска денс група “Baby D” оформена 1991 година од Dee Galdes-Fearon, Claudio Galdez и Terry Jones. Со песнава се искачуваат на местото број 16 на “UK Singles” листата.

16.02.2024 = 49ers – Touch Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “49ers – Touch Me”. “Touch Me” е песна на италијанската група “49ers” оформена 1988 година од Gianfranco Bortolotti и Ann-Marie Smith. Песнава ја има на нивниот прв деби студиски албум “49ers” издаден 1990 година. Се искачува на местото број 3 на “UK Singles” листата, број 4 во Ирска, број 1 на “US Billboard Club Play” листата и број 61 во Австралија.

15.02.2024 = Destiny’s Child – Independent Women

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Destiny’s Child – Independent Women”. “Independent Women” е песна официјално издадена Септември 2000 година, голем хит на познатата рнб група “Destiny’s Child”, оформена 1997 во Houston, Texas, US, од Beyonce Knowles, Kelly Rowland, Michelle Williams, LeToya Luckett, LaTavia Roberson и Farrah Franklin и која ја има на нивниот трет по ред студиски албум “Survivor” издаден на 1 Мај 2001 година. Се искачува на местото број 3 во Австралија, број 1 во Канада, Ирска, Нов Зеланд, број 1 на “UK Singles” и “U.S. Billboard Hot 100” листите. Саундтрак е од филмот “Charlie’s Angels” од 2000 година, главни улоги: Cameron Diaz, Drew Barrymore и Lucy Liu.

14.02.2024 = Deniece Williams – Let’s Hear it For the Boy

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Deniece Williams – Let’s Hear it For the Boy”. “Let’s Hear it For the Boy” е песна официјално издадена Февруари 1984 годинакој се искачува на местото број 1 на na “US Billboard Hot 100” листата и број 2 на “UK Singles” листата. Саундтрак е од филмот “Footloose” од 1984 година кој главните улоги се на: Kevin Bacon, Lori Singer, Dianne Wiest, John Lithgow.

13.02.2024 = The Jacksons – Can You Feel it

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Jacksons – Can You Feel it”. “Can You Feel it” е песна официјално издадена Септември 1980 година од групата “The Jacksons”. Песнава се искачува на местото број 30 на “US Billboard R&B” листата, број 4 на “UK Singles” листата и број 2 во Холандија. Во 1998 година групата “Tamperer” заедно со “Maya” земаат семпл од песнава и ја викаат “Feel It”.

12.02.2024 = Santana – Oye Como Va

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Santana – Oye Como Va”. “Oye Como Va” е песна оригинално испеана од “Tito Puente” уште во 1963 година, за во 1970 година ја преработи групата “Santana” која ја има на нивниот албум “Abraxas”  и кој станува поголем хит од оригиналот,  искачувајќи се на местото број 13 на “US Billboard Top 100” листата. Саундтрак е од филмот “Carlito’s Way” од 1993 година, кој во главните улог беа: Al Pacino, Sean Penn, Penelope Ann Miller, Luis Guzman, John Leguizamo, Jorge Porcel, Joseph Siravo и Viggo Mortensen.

11.02.2024 = The Beatles – Yesterday

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Beatles – Yesterday”. “Yesterday” е песна официјално издадена на 13 септември 1965 година на познатата англиска рок група “The Beatles”. Оваа песна според “Guinness Book of Records” е најпреработуваната песна и тоа во над 3000 забележани ковери. Бидејќи во тоа време во Англија не била издадена како сингл, не ни се искачува на местото број 1, но сепак оваа песна според “BBC radio 2” беше прогласена за најдобра песна на 20-иот век.

10.02.2024 = 2Pac and Dr. Dre feat. Roger Troutman – California Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “2Pac and Dr. Dre feat. Roger Troutman – California Love”. “California Love” е песна на американскиот хип хоп пеач “2Pac” односно Tupac Amaru Shakur, роден на 16 јуни 1971, умира на 13 септември 1996 година заедно со Dr. Dre и Roger Troutman. Песнава ја има на неговиот 4-ти по ред студиски албум “All Eyez on Me” издаден на 13 Февруари 1996 година. Со песнава се искачува на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” листата (2 недели). Магазинот “Rolling Stones” ја рангира ова песна на местото 364 на “500 Greatest Songs of All Time”.

09.02.2024 = Joe Cocker – Don’t Let Me Be Misunderstood

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Joe Cocker – Don’t Let Me Be Misunderstood”. “Don’t Let Me Be Misunderstood” е песна оригинално испеана од пеачката “Nina Simone” уште во 1964 година, за во 1996-та ја преработи познатиот англиски пеач “Joe Cocker” односно John Robert “Joe” Cocker, роден на 20 мај 1944 во Шефилд, Англија. Песнава ја има на неговиот албум “Organic” издаден на 29 Октомври 1996 година. Се пласира на местото број 53 на “UK Singles” листата, број 64 на “German Singles”, број 22 на “Austrian Singles” и број 45 во Холандија. Саундтрак е од филмот “Layer Cake” британски гангстерски филм од 2004 година кој главните улоги се на: Daniel Craig, Colm Meaney, Kenneth Cranham.

08.02.2024 = Geri Halliwell – Lift Me Up

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Geri Halliwell – Lift Me Up”. “Lift Me Up” е песна оригинално издадена на 1 ноември 1999 година на познатата англиска пеачка поранешна членка на групата “Spice Girls”, “Geri Halliwell” која ја има на нејзиниот прв соло студиски албум “Schizophonic” издаден на 7 Јуни 1999 година. Со песнава се искачува на местото број 1 на “UK Singles” листата, број 11 во Европа, број 19 во Италија, број 8 во Ирска и број 35 во Канада.

07.02.2024 = Lobo – I’d Love You to Want Me

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Lobo – I’d Love You to Want Me”. “I’d Love You to Want Me” е песна издадена 1972 година од “Lobo” или “Roland Kent Lavoie”, кој станува голем хит искачувајќи се на местото број 2 (2 недели) на “US Billboard Hot 100” и број 1 на “US Billboard Adult Contemporary” листата.

06.02.2024 = Travis – Writing to Reach You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Travis – Writing to Reach You”. “Writing to Reach You” е песна оригинално издадена на 8 март 1999 година на шкотската рок група “Travis” оформени 1996 во Глазгов, Шкотска. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “The Man Who” издаден на 24 мај 1999 година. Со песнава се искачува на местото број 14 на “UK Singles” листата.

05.02.2024 = Peggy Lee – Fever

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Peggy Lee – Fever”. “Fever” оригинално е изведена од “Little Willie John” уште во 1956 година станувајќи голем хит, за во 1958 година стане уште поголем хит кога ја преработува и станува повеќе претпознатлива како песна на пеачката “Peggy Lee”. Песнава ја преработуваат многумина, еве некој од попознатите: Boney M, Beyonce, Michael Buble, Ray Charles and Natalie Cole, Christina Aguilera, Celine Dion, The Doors, Bob Dylan, Tom Jones и други.

04.02.2024 = Roy Orbison – Crying

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Roy Orbison – Crying”. “Crying” е песна која официјално е издадена Јули 1961 година на познатиот пеач “Roy Orbison” и која ја има на неговиот албум “Crying” издаден наредната 1962 година. Песнава ја преработуваат многумина и тоа: The Lettermen, Jay and the Americans, Don McLean , Lyn Paul, Gene Pitney, k.d. lang, Waylon Jennings, Del Shannon, Bobby Vinton, Liza Minnelli, Billy Gilman, Haley Scarnato , Deana Carter и Vonda Shepard.

03.02.2024 = 10.000 Maniacs – More Than This

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “10.000 Maniacs – More Than This”. “More Than This” е песна која оригинално ја пеат членовите на британската група “Roxy Music” уште во 1982 година, за во 1997-та ја преработи американската поп рок група “10,000 Maniacs”  оформени 1981 година во Jamestown, NY, USA од Jerry Augustyniak, Dennis Drew, Jeff Erickson, Steve Gustafson и Mary Ramsey. Песнава ја има на нивниот албум “Love Among the Ruins” издаден на 17 јуни 1997 година и се искачува на местото број 25 на “US Billboard Hot 100” листата.

02.02.2024 = Robbie Williams – Supreme

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Robbie Williams – Supreme”. “Supreme” е песна официјално издадена на 11 декември 1998 година на познатиот англиски пеач, текстописец, поранешен член на групата “Take That” – “Robbie Williams”. Песнава ја има на неговиот трет по ред соло студиски албум “Sing When You’re Winning” издаден на 28 август 2000 година. Во песнава е употребен семпл од песната на “Gloria Gaynor – I Will Survive”. Со песнава се искачува на местото број 10 во Ирска, број 4 на “UK Singles” листата, број 3 во Нов Зеланд, број 12 во Франција и број 14 во Германија.

01.02.2024 = Happy Mondays – Step on

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Happy Mondays – Step on”. “Step on” е песна која оригиналот го пее “John Kongos” уште во 1971 година, за во 1990-та ја преработи англиската алтернативна рок група “Happy Mondays” оформени 1980 од Shaun Ryder, Paul Ryder, Mark Day, Paul Davis и Gary Whelan. Песнава ја има на нивниот трет по ред студиски албум “Pills ‘n’ Thrills and Bellyaches” издаден Ноември 1990 година. Се искачуваат на местото број 5 на “UK Singles” и број 57 на “US Billboard Hot 100” листата.

31.01.2024 = The Rolling Stones – Start Me Up

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Rolling Stones – Start Me Up”. “Start Me Up” е песна оригинално издадена на 14 август 1981 година на познатите “The Rolling Stones” од нивниот албум “Tattoo You” издаден 1981 година. Песнава се искачува на местото број 2 на “US Billboard Hot 100” листата, број 7 на “UK Singles” листата, број 1 во Австралија и број 1 (13 недели) на “US Billboard’s Mainstream Rock Tracks” листата. Оваа песна “The Rolling Stones” секогаш ја користеле како песна со која ги започнувале своите концерти.

30.01.2024 = Linda Ronstadt – You’re No Good

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Linda Ronstadt – You’re No Good”. “You’re No Good” е песна која оригинално е испеана од пеачката “Dee Dee Warwick” уште во 1963 година, за на 19 ноември 1974 година биде преработена и официјално издадена од “Linda Ronstadt” која ја има на нејзиниот албум “Heart Like A Wheel” издаден истата 1974 година. Песнава се искачува на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” листата. Преработки на песнава прават: Jose Feliciano, Keith Hampshire, Reba McEntire, Floortje Smit, Wild Orchid, Van Halen, Wilson Phillips, Ike and Tina Turner, Elvis Costello, Ellie Campbell и други.

29.01.2024 = A-ha – Stay on These Roads

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “A-ha – Stay on These Roads”. “Stay on These Roads” е песна официјално издадена на 14 март 1988 година на познатата норвешка група “A-Ha” која ја има на нивниот истоимен албум “Stay on These Roads” издаден 1988 година. Песнава се искачува на местото број 7 во Германија, број 3 во Франција и број 2 во Ирска, оваа песна е нивни 7-ми и последен топ 10 хит на “UK Singles” листата искачувајќи се на местото број 5 на 27 март 1988 година.

28.01.2024 = Led Zeppelin – Stairway to Heaven

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Led Zeppelin – Stairway to Heaven”. “Stairway to Heaven” е песна официјално издадена на 8 ноември 1971 година и е најголемиот хит на познатата група “Led Zeppelin” која ја има на нивниот албум “Led Zeppelin IV” издаден истата 1971 година. Текстот на песнава го пишуваат: Jimmy Page и Robert Plant. Песнава се искачува на местото број 37 на “UK Singles” листата.

27.01.2024 = Rui da Silva feat. Cassandra – Touch Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Rui da Silva feat. Cassandra – Touch Me”. “Touch Me” е песна на португалскиот ди џеј и продуцент “Rui da Silva” заедно со англиската пеачка “Cassandra (Cass) Fox”, родена на 14 ноември 1982 година во Лондон, Англија. Песнава ја издаваат како сингл во 2001 година и се продава во над 300,000 примероци. Во песнава е употребен семпл од песната на “Spandau Ballet – Chant No. 1” и тоа без нивно одобрение, каде поради тоа “Rui Da Silva” бил тужен и морал да плати оштета. Песнава се искачува на местото број 1 на “UK Singles” листата.

26.01.2024 = Michael Jackson – They Don’t Care About Us

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Michael Jackson – They Don’t Care About Us”. “They Don’t Care About Us” е песна официјлано издадена на 4 април 1996 година, на познатиот „Крал на попот“,”Michael Jackson” која ја има на неговиот 9-ти по ред студиски албум “HIStory: Past, Present and Future, Book I” издаден на 16 јуни 1995 година. Песнава се искачува на местото број 30 на “US Billboard Hot 100” листата, број 4 на “UK Singles” листата, број 16 во Австралија, број 4 во Франција.

25.01.2024 = INXS – Taste it

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “INXS – Taste it”. Ова е хит сингл на австралијанската рок група “INXS” која ја има на нивниот албум “Welcome to Wherever You Are” издаден на 3 Август 1992 година. Песнава се искачува на местото број 36 на “Australian ARIA Singles” листата, број 21 на “UK Singles” и број 5 на “U.S. Billboard Mainstream Rock Tracks” листата.

24.01.2024 = Kenny Thomas – Thinking About Your Love

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Kenny Thomas – Thinking About Your Love”. “Thinking About Your Love” е песна оригинално испеана од групата “Skipworth & Turner” уште во 1985 година, за во 1991-та ја преработи англискиот пеач “Kenny Thomas”, роден на 12 септември 1968 година во Ислингтон, Англија. Песнава ја има на неговиот прв деби студиски албум “Voices” издаден истата 1991 година и се искачува на местото број 4 на “UK Singles” листата.

23.01.2024 = Simple Minds – Don’t You (Forget About Me)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Simple Minds – Don’t You (Forget About Me)”. “Don’t You (Forget About Me)” е песна официјално издадена на 26 февруари 1985 година на шкотската рок група “Simple Minds” која ја има на саундтракот од филмот “The Breakfast Club OST” издаден на 19 февруари 1985 година за филмот “The Breakfast Club”, главни улоги: Judd Nelson, Molly Ringwald, Emilio Estevez, Anthony Michael Hall, Ally Sheedy, Paul Gleason. Песнава се искачува на местото број 1 во Холандија, број 7 во Англија и број 1 во Америка.

22.01.2024 = Ronan Keating – The Way You Make Me Feel

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Ronan Keating – The Way You Make Me Feel”. “The Way You Make Me Feel” е песна официјално издадена на 20 ноември 2000 година на познатиот ирски пеач и текстописец, поранешен член на групата “Boyzone”, “Ronan Keating” или “Ronan Patrick John Keating”, роден на 3 март 1977 година. Песнава ја има на неговиот прв деби соло студиски албум “Ronan” издаден на 31 јули 2000 година. Со песнава се искачува на местото број 7 на “Australian ARIA Singles” листата, број 8 на “New Zealand RIANZ Singles” листата и број 6 на “UK Singles” листата.

21.01.2024 = Maria Muldaur – Midnight at the Oasis

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Maria Muldaur – Midnight at the Oasis”. “Midnight at the Oasis” е песна официјално издадена 1973 година и е нејзин најголем хит искачувајќи се на местото број 6 на “US Billboard Hot 100” листата. Оваа песна е искористена за филмовите: “American Pie”, “Lost in Translation” и “Waiting For Guffman”.

20.01.2024 = Lady – Easy Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Lady – Easy Love”. “Easy Love” е песна издадена 2000 година на групата “Lady” која ја има на нивниот прв деби студиски албум “Can You Feel It” издаден 2000 година. Во песнава е употребен семпл од големиот хит на “Billy Ocean – Stay the Night”.

19.01.2024 = 911 – More Than a Woman

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “911 – More Than a Woman”. “More Than a Woman” е песна оригинално испеана од групата “The Bee Gees” уште во 1977 година за во 1998-та ја преработат членовите на британската група “911” оформени 1995 од Lee Brennan, Jimmy Constable и Simon ‘Spike’ Dawbarn. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Moving On” издаден 1998 година. Со песнава се искачуваат на местото број 2 на “UK Singles” листата.

18.01.2024 = KC & the Sunshine Band – Please Don’t Go

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “KC & the Sunshine Band – Please Don’t Go”.”Please Don’t Go” е песна официјално издадена 1979 година на американците “KC & the Sunshine Band”, нивна прва балада што ја испеале и е нивни петти и последен сингл кој се искачува на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” листата и број 3 на “UK Singles” листата. Веднаш после издавањето на овој сингл групата се распаѓа, а “Harry Wayne Casey” преоѓа во соло кариера. Песнава ја преработуваат: Double You (1992 We All Need Love), KWS (1992 KWS), Basshunter (2008 Now You’re Gone).

17.01.2024 = Alice Cooper – Poison

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Alice Cooper – Poison”. “Poison” е песна издадена 1989 година на “Alice Cooper”, која ја има на неговиот 18-ти по ред студиски албум “Trash”, станувајќи голем хит искачувајќи се на местото број 7 на “US Singles” листата и број 2 на “UK Singles” листата.

16.01.2024 = Lenny Kravitz – Again

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Lenny Kravitz – Again”. “Again” е песна официјално издадена на 14 ноември 2000 година на познатиот американски пеач, текстописец и продуцент “Lenny Kravitz” или “Leonard Albert “Lenny” Kravitz”, роден на 26 мај 1964 година. Песнава ја има на неговата компилација со најдобрите хитови “Greatest Hits” издадена на 24 октомври 2000 година. Песнава се искачува на местото број 4 на “US Billboard Hot 100” листата, број 6 во Канада, број 19 во Германија, број 30 во Австралија итн.

15.01.2024 = Patti Smith Group – Because the Night

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Patti Smith Group – Because the Night”. “Because the Night” е песна официјално издадена Март 1978 година која станува голем хит искачувајќи се на местото број1 3 на “US Billboard Hot 100” листата, помогнувајќи му на нивниот албум “Easter” да биде доста продаван албум. Преработки на песнава прават: Co Ro featuring Taleesa (1992), 10,000 Maniacs (1993), Kim Wilde (1998), Cascada (2008) и други.

14.01.2024 = Simon & Garfunkel – The Boxer

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Simon & Garfunkel – The Boxer”. “The Boxer” е песна официјално издадена во април 1969 година на “Simon & Garfunkel” која ја има на нивниот албум “Bridge over Troubled Water” издаден наредната 197 година. Магазинот “Rolling Stone” оваа песна ја рангира на 105 место на “500 Greatest Songs of All Time”. Позначајни преработки на песнава прават: Me First and the Gimme Gimmes, Bob Dylan, Neil Diamond, Emmylou Harris, The Samples, Across The Border и други.

13.01.2024 = 2 Brothers on the 4Th Floor – Turn Da Music Up

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “2 Brothers on the 4Th Floor – Turn Da Music Up”.”Turn Da Music Up” е песна официјално издадена 1991 година на холандската поп денс група 2 Brothers on the 4Th Floor (оформени 1990 од браќата Martin и Bobby Boer)” и која ја има на нивниот прв деби студиски албум “Dreams” издаден 1994 година.

12.01.2024 = 2Pac feat. Talent – Changes

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “2Pac feat. Talent – Changes”. “Changes” е песна на американскиот хип хоп артист “2Pac (Tupac Amaru Shakur , 16 јуни 1971 – 13 септември 1996)” која ја има на неговиот албум со најдобрите хитови “Greatest Hits” издаден на 24 ноември 1998 година. Се искачува на местото број 7 во Австралија, број 39 во Франција, број 3 во Англија.

11.01.2024 = Jennifer Lopez – Love Don’t Cost a Thing

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Jennifer Lopez – Love Don’t Cost a Thing”. “Love Don’t Cost a Thing” е песна официјално издадена на 1 декември 2000 година, на американската актерка, пеачка, модел и продуцент “Jennifer Lopez” родена на 24 јули 1969 во The Bronx, New York, U.S.. Песнава ја има на нејзиниот втор по ред студиски албум “J.Lo” издаден на 23 јануари 2001 година. Се искачува на местото број 4 во Австралија, број 1 во Канада, број 2 во Европа, број 1 на “UK Singles” листата и број 3 на “US Billboard Hot 100” листата.

10.01.2024 = 98 Degrees – Because of You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “98 Degrees – Because of You”. “Because of You” е песна официјално издадена на 22 септември 1998 година на американската група “98 Degrees” оформени 1997 од Nick и Drew Lachey, Justin Jeffre, и Jeff Timmons. Песнава ја има на нивнипт втор по ред студиски албум “98 Degrees and Rising” издаден на 20 октомври 1998 година. Се искачува на местото број 3 на “US Billboard Hot 100” и број 36 на “UK Singles” листата.

09.01.2024 = A-Ha – Crying in the Rain

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “A-Ha – Crying in the Rain”. “Crying in the Rain” е песна оригинално испеана од “The Everly Brothers” уште во 1962 година, која како многумина така и норвешката група “A-ha” ја преработуваат и официјално ја издаваат на 1 Октомври 1990 година и ја ставаат на нивниот албум “East of the Sun, West of the Moon” издаден истата година. Се искачува на местото број 1 во Норвешка, број 13 на “UK Singles” листата, број 11 во Франција, број 6 во Германија.

08.01.2024 = Lou Reed – Walk on the Wild Side

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Lou Reed – Walk on the Wild Side”. “Walk on the Wild Side” е песна официјално издадена Ноември 1972 година на пеачот “Lou Reed” од неговиот албум “Transformer” издаден истата 1972 година. Станува голем хит искачувајќи се на местото број 16 на “US Billboard Hot 100”, број 10 на “UK Singles” листата. Во 2003 година, според магазинот “Rolling Stone” песнава се рангира на 221 место на “The 500 Greatest Songs of All Time”. Позначајни преработки на песнава прават: Company B, Jimeoin, Vanessa Paradis и други.

01.01.2024 = Hall & Oates – Jingle Bell Rock

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Hall & Oates – Jingle Bell Rock”. Композитори на песнава се Hall & Oates. “Jingle Bell Rock” е песна која оригинално датира уште од 1957 година кога првпат ја пее “Bobby Helms”, за во 1983 година ја преработат американското музичко дуо “Hall & Oates” кој го сочинуваат Daryl Hall и John Oates, оформени 1969 година во Philadelphia, Pennsylvania, US. Оваа песна ја издаваат официјално како сингл во 1983 година.

31.12.2023 = Jose Feliciano – Feliz Navidad

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Jose Feliciano – Feliz Navidad”. Текстот го пишува самиот Jose Feliciano а продуцент е Rick Jarrard. “Feliz Navidad” е божиќен албум издаден Ноември 1970 година во која главна песна е истоимената “Feliz Navidad” која е најслушана истовремено и најдаунлоадирана божиќна песна. Преработувана е од многумина меѓу кои: Julianne Hough, Celine Dion, The Cheetah Girls, Jaci Velasquez, The Three Tenors, Boney M, BoA, David Hasselhoff, David Crowder Band, The Wiggles, Jon Secada, Koyote, Ivan Lins, Raul Malo, Fenix TX, El Vez, Voodoo Glow Skulls, Von Trapp Children, It Dies Today.

30.12.2023 = Spiller feat. Sophie Ellis-Bextor – Groovejet (If This Ain’t Love)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Spiller feat. Sophie Ellis-Bextor – Groovejet (If This Ain’t Love)”. “Groovejet (If This Ain’t Love)” е песна официјално издадена на 14 Август 2000 година ма италијанскиот ди џеј и продуцент “Spiller (Cristiano Spiller, роден на 3 Април 1975)” заедно со англиската пеачка, актерка и текстописец “Sophie Ellis-Bextor” и која ја иа издаваат као сингл на 14 Август 2000 година. Се искачува на местото број 1 во Англија, Ирска и Австралија.

29.12.2023 = 49ers – Don’t You Love Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “49ers – Don’t You Love Me?”. “Don’t You Love Me?” е песна официјално издадена 1990 година на италијанската група “49ers” оформени 1988 година од Gianfranco Bortolotti и Ann-Marie Smith. Песнава ја има на нивниот прв деби студиски албум “49ers” издаден 1990 година. Се искачува на местото број 12 на “UK Singles” листата, број 6 во ирска, број 78 на “US Billboard Hot 100” листата.

28.12.2023 = Whitney Houston – It’s Not Right But It’s Okay

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Whitney Houston – It’s Not Right But It’s Okay”. “It’s Not Right But It’s Okay” е песна официјално издадена на 25 јануари 1999 година на американската пеачка и актерка “Whitney Houston (Whitney Elizabeth Houston, родена на 9 август 1963)”. Песнава ја има на нејзиниот 4-ти по ред студиски албум “My Love Is Your Love” издаден на 17 ноември 1998 година. Се искачува на местото број 4 на “U.S. Billboard Hot 100” листата, број 3 на “UK Singles”, број 3 во Австралија. За песнава во 2000 година добива Греми награда за најдобра женска изведба.

27.12.2023 = Fine Young Cannibals – Good Thing

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Fine Young Cannibals – Good Thing”. “Good Thing” е песна официјално издадена на 14 јуни 1984 година на нивниот втор по ред студиски албум “The Raw & the Cooked” издаден на 20 февруари 1989 годинаи е нивни втор хит сингл кој се искачува на местото број 1 на “Bilboard Hot 100” листата на 8 јули 1989 година, истотака се искачува и на местото број 7 на UK Singles, број 7 на Australian ARIA Singles и др. Саундтрак е од филмот: “Tin Men” од 1987 година, комедија во главни улоги: Richard Dreyfuss, Danny DeVito, Barbara Hershey, Seymour Cassel, Bruno Kirby.

26.12.2023 = The Staple Singers – I’ll Take You There

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Staple Singers – I’ll Take You There”. “I’ll Take You There” е голем хит издаден февруари 1972 година на групата “The Staple Singers” која ја има на нивниот албум “Be Altitude: Respect Yourself” издаден истата 1972 година. Се искачува на местото број 1 на “Billboard R&B Singles” листата, број 1 на “Billboard Hot 100” листата. Според магазинот “Rolling Stone” рангирана е на 276 место на “500 Greatest Songs of All Time”. Преработки на песнава прават: SWV (1996), BeBe & CeCe Winans (1992), Salt-N-Pepa (1991) и други.

25.12.2023 = Zucchero and Paul Young – Senza Una Donna (Without a Woman)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Zucchero and Paul Young – Senza Una Donna (Without a Woman)”. “Senza Una Donna (Without a Woman)” е песна од 1991 година на италијанскиот пеач “Zucchero (Adelmo Fornaciari, роден на 25 Септември 1955)” заедно со англискиот пеач “Paul Young (Paul Antony Young, роден на 17 Јануари1956)” и која ја има на неговиот албум “Zucchero” издаден 1990 година. Се искачува на местото број 4 на “UK Singles” листата, број 42 во Австралија, број 2 во Германија и Франција.

24.12.2023 = Stevie Wonder – You Are the Sunshine of My Life

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Stevie Wonder – You Are the Sunshine of My Life”. “You Are the Sunshine of My Life” е песна официјално издадена март 1973 година на познатиот американски пеач и текстописец “Stevie Wonder” која ја има на неговиот албум “Talking Book” издаден 1972 година. Станува голем хит искачувајќи се на местото број 1 на “Billboard Hot 100” листата. За песнава добива Греми награда за изведба на најдобар машки вокал. Магазинот “Rolling Stones” ја рангира на 281 место на “500 Greatest Songs of All Time”. Преработки на песнава прават: Engelbert Humperdinck, Ferrante & Teicher, Ray Conniff, Frank Sinatra, Liza Minnelli, Petula Clark, Ella Fitzgerald, Richard Clayderman, Shirley Bassey, The Ventures и Tom Jones.

23.12.2023 = Chicane feat. Justine Suissa – Autumn Tactics (Chicane’s End Of Summer Remix)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Chicane feat. Justine Suissa – Autumn Tactics (Chicane’s End Of Summer Remix)”. “Autumn Tactics” е песна на британскиот музичар и продуцент “Chicane (Nicholas Bracegirdle)” заедно со англиската пеачка “Justine Suissa” која ја има на неговиот втор по ред студиски албум “Behind the Sun” издаден на 27 март 2000 година. Се искачува на местото број 44 на “UK Singles” и број 59 на “Belgian Singles” листата.

22.12.2023 = Box Office – Just Leave Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Box Office – Just Leave Me”. ” Just Leave Me” е песна на групата “Box Office” која ја издаваат како сингл во 2000 година.

21.12.2023 = A Flock of Seagulls – I Ran (So Far Away)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “A Flock of Seagulls – I Ran (So Far Away)”. “I Ran (So Far Away)” е песна официјално издадена октомври 1982 година на англискиот њу вејв бенд “A Flock of Seagulls” од нивниот албум “A Flock of Seagulls” издаден истата 1982 година. Ова им е нивен најуспешен хит сингл искачувајќи се на местото број 9 на “US Billboard Hot 100” листата и број 1 во Австралија. Саундтрак е од филмот “The Business” од 2005 година, кој во главните улоги ги толкуваат: Danny Dyer, Tamer Hassan, Geoff Bell и Georgina Chapman.

20.12.2023 = Baltimora – Tarzan Boy

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Baltimora – Tarzan Boy”. “Tarzan Boy” е итало диско песна на италијанската група “Baltimora” која ја има на нивниот прв деби студиски албум “Living in the Background” издаден 1985 година. Се искачува на местото број 13 на “U.S. Billboard Hot 100” листата, број 3 на “UK Singles” листата, број 5 во Италија, број 1 во Франција.

19.12.2023 = Kylie Minogue – Please Stay

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Kylie Minogue – Please Stay”. “Please Stay” е песна официјално издадена на 11 декември 2000 година на познатата австралијанска поп пеачка “Kylie Minogue (Kylie Ann Minogue, родена на 28 Мај 1968)” која ја има на нејзиниот 7-ми по ред студиски албум “Light Years” издаден на 25 септември 2000 година. Се искачува на местото број 15 на “Australian ARIA Singles” листата и број 10 на “UK Singles” листата.

18.12.2023 = Kansas – Dust in the Wind

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Kansas – Dust in the Wind”. “Dust in the Wind” е најголемиот хит на групата “Kansas” која ја има на нивниот 5-ти по ред студиски албум “Point of Know Return” издаден 1977 година. Се искачува на местото број 6 на “US Billboard Hot 100” листата. Саундтрак е од филмот “Old School” од 2003 година со главни улоги: Luke Wilson, Vince Vaughn и Will Ferrell.

17.12.2023 = Gordon Lightfoot – If You Could Read My Mind

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Gordon Lightfoot – If You Could Read My Mind”. “If You Could Read My Mind” е песна издадена 1970 година од неговиот албум “Sit Down Young Stranger” издаден истата 1970 година. Станува број 1 хит на “US Billboard’s Easy Listening charts”, и број 5 на “US Billboard Hot 100” листата. Преработки на песнава прават: Johnny Cash, Duane Steele, Don McLean, Kalan Porter, Olivia Newton-John, Barbra Streisand, Liza Minnelli, Glen Campbell, Gene Clark, Viola Wills и The Spotnicks. Саундтрак е од филмовите: “Paperback Hero” (1973),  “Gremlins 2: The New Batch” (1990), “54” или “Studio 54” (1998), “Wonderland” (2003), и “We Are Marshall” (2006).

16.12.2023 = Superfunk feat. Ron Carroll – Lucky Star

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Superfunk feat. Ron Carroll – Lucky Star”. “Lucky Star” е песна на француската денс група “Superfunk” оформени 1998 во Марсел, Франција, заедно со американскиот пеач и продуцент “Ron Carroll” и која ја има на нивниот прв деби и единствен студиски албум  “Hold Up” издаден 2000 година.

15.12.2023 = 98 Degrees – Give Me Just One Night (Una Noche)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “98 Degrees – Give Me Just One Night (Una Noche)”. “Give Me Just One Night (Una Noche)” е песна официјално издадена на 12 септември 2000 година на американската машка група “98 Degrees (оформени 1997 во Лос Анџелес, Калифорнија, од Nick i Drew Lachey, Justin Jeffre и Jeff Timmons)”. Песнава ја има на нивниот трет по ред студиски албум “Revelation” издаден на 26 септември 2000 година. Се искачува на местото број 2 на “U.S. Billboard Hot 100” – 2, број 61 на “UK Singles” и број 21 на “Australian ARIA Singles” листата.

14.12.2023 = ABC – The Look of Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “ABC – The Look of Love”. Оваа песна е вклучена на нивниот прв деби студиски албум “The Lexicon of Love” издаден во 1982 година. Се искачува на местото број 1 на “Billboard Dance/Disco” листата, број 18 на “Billboard Hot 100” листата и број 4 на “UK Singles” листата.

13.12.2023 = Free – All Right Now

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Free – All Right Now”. “All Right Now” е песна официјално издадена мај 1970 година на групата “Free” која ја има на нивниот албум “Fire and Water” издаден истата 1970 година. Песнава станува голем хит искачувајќи се на местото број 1 на “UK Rock Music” листата, број 2 на ” UK Singles” и број 4 на “US Billboard Hot 100” листата. Саундтрак е од филмовите “American Beauty” од 1999 година, “Now and Then” од 1995 година, “Desperado” од 1995 година, “Wonderland” од 2003 година и “Lord of War” од 2005 година.

12.12.2023 = Laura Branigan – Self Control

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Laura Branigan – Self Control”. “Self Control” е песна на американската пеачка “Laura Branigan” која ја има на нејзиниот трет по ред студиски албум “Self Control” издаден Април 1984 година. Станува голем хит искачувајќи се на местото број 5 на “UK Singles” листата, број 4 на “U.S. Billboard Hot 100” листата, број 3 во Австралија, број 1 во Канада, број 15 во Италија.

11.12.2023 = Todd Rundgren – I Saw the Light

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Todd Rundgren – I Saw the Light”. “I Saw the Light” е песна напишана од самиот “Todd Rundgren”, официјално издадена на 26 февруари 1972 година и е прва песна со која го промовира свотој албум “Something/Anything?”. Се искачува на местото број 61 на “US Billboard Hot 100” и број 36 на “UK Singles” листата. Преработки на песнава прават: Terry Hall (1997), Hal Ketchum (1998), The New Cars (2006).

10.12.2023 = Smokie – Don’t Play Your Rock ‘n’ Roll To Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Smokie – Don’t play your Rock ‘n’ Roll to me”. “Don’t play your Rock ‘n’ Roll to me” е песна официјално исздадена 1975 година и е најпретпознатливиот хит на групата “Smokey” која ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Changing All the Time” издаден истата 1975 година.

09.12.2023 = House of Glass feat. Giorgio Giordano – Disco Down

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “House of Glass feat. Giorgio Giordano – Disco Down”. “Disco Down” е песна издадена како сингл во 2000-та година од италијанската денс група “House of Glass” оформени во Италија од музичките продуценти и ди џеи Gianni Bini, Paolo Martini.

08.12.2023 = John Travolta & Olivia Newton-John – You’re the One That I Want

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “John Travolta & Olivia Newton-John – You’re the One That I Want”. “You’re the One That I Want” е песна издадена 1978 година станувајќи голем хит распродаден во над 2 милиони копии. Станува број 1 хит на “UK Singles” листата цели 9 недели. Преработувана е од многу артисти меѓу кои: Craig McLaghlan and Deborah Gibson, McFly, The Beautiful South и други. Саунтрак е од музичкиот филм “Grease” од 1978 година во кој главните улоги ги толкуваа: John Travolta, Olivia Newton-John, Stockard Channing, Jeff Conaway и Eve Arden.

07.12.2023 = Lynyrd Skynyrd – Sweet Home Alabama

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Lynyrd Skynyrd – Sweet Home Alabama”. Текстописци на песнава се: Ed King, Gary Rossington и Ronnie Van Zant а како продуцент се јавува Al Kooper. Sweet Home Alabama е песна издадена во 1974-та година искачувајќи се на местото број 8 на “US Billboard Hot 100” листата. Преработувана е од многумина меѓу кои: Jewel, Kid Rock (2008 како “All Summer Long”) и други. Ја има како саундтрак во многу филмови, и тоа во: True Romance, To Die For, The Texas Chainsaw Massacre (2003), Con Air, The Waterboy, Forrest Gump, Joe Dirt, 8 Mile, The Girl Next Door, Sweet Home Alabama, “Crimson Tide” и “Sahara”..

06.12.2023 = Fleetwood Mac – Dreams

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Fleetwood Mac – Dreams”, песна официјално издадена на 24 март 1977 година од нивниот албум “Roumors” издаден истата 1977 година. Текстот е на Stevie Nicks а како продуценти се јавуваат Fleetwood Mac, Richard Dashut и Ken Caillat. Оваа песна е нивниот најголем хит и единствен број 1 хит на “US Billboard Hot 100” листата. Преработки на песнава прават: Whiskeytown (1996), The Corrs (1997), Deep Dish (2005).

05.12.2023 = Camilla – Il Mio Fuoco

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Camilla – Il Mio Fuoco”, песна напишана од Nile Rodgers, Bernard Edwards. “Il Mio Fuoco” е песна оригинално испеана на англиски јазик “Upside Down” од “Diana Ross” која ја преработува на италијански јазик пеачката “Camilla (Camilla Lessona)” издавајќи ја како сингл истата 1999 година.

04.12.2023 = Robbie Nevile – C’est La Vie

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Robbie Nevile – C’est La Vie”. “Robbie Nevile” е познат американски пеач кој во 1986 година го издава својот прв деби студиски албум наречен според него “Robbie Nevile” и од кој како хит сингл е издадена песната “C’est La Vie” која се искачува на местото број 2 на “U.S. Billboard Hot 100” листата, број 1 на “American dance” и број 3 на “UK Singles” листата. Саундтрак е од филмот “The Love Guru” од 2008 година, во кој главните улоги ги толкуваат: Mike Myers, Jessica Alba, Romany Malco, Justin Timberlake.

03.12.2023 = Tina Turner – What’s Love Got to Do With it

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Tina Turner – What’s Love Got to Do With it?”. Официјално на 4 Јуни 1984 година излегува оваа песна на американската пеачка “Tina Turner” која ја става на нејзиниот 5-ти по ред студиски албум “Private Dancer” издаден на 29 Мај 1984 година. Со песнава успева да се искачи на местото број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” и “UK Singles” листите.

02.12.2023 = Eros Ramazzotti – Fuoco Nel Fuoco

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Eros Ramazzotti – Fuoco Nel Fuoco”. “Fuoco Nel Fuoco” е песна на најпознатиот италијански пеач и текстописец “Eros Ramazzotti” која ја има на неговиот 7-ми по ред студиски албум “Stilelibero” или “Freestyle” издаден 2000 година. Се искачува на местото број 1 во Италија,, број 29 во Австрија, број 21 во Франција.

01.12.2023 = Ace of Base – All That She Wants

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Ace of Base – All That She Wants”. Официјално на 8 Мај 1993 година излегува оваа песна на познатата шведска група “Ace of Base” која ја има на нивниот прв деби студиски албум “Happy Nation” издаден на 19 Февруари 1993 година. Успева да се искачи на местото 1 на Australian ARIA Singles листата.

30.11.2023 = Michael Jackson – Smooth Criminal

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Michael Jackson – Smooth Criminal”. Официјално на 24 Октомври 1988 година во продажба излегува овој седми сингл од 7-от по ред студиски албум на американецот “Michael Jackson” наречен “Bad” издаден на 31 Август 1987 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 8 на “UK Singles” и број 7 на “US Billboard Hot 100” листата. Соундтак е од филмот “Moonwalker” од 1988 година.

29.11.2023 = Frankie Valli – Grease

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Frankie Valli – Grease”. “Grease” е песна издадена 1978 година, и е насловна песна од истоимениот музички филм “Grease” во кој гланите улоги се на: John Travolta, Olivia Newton-John, Stockard Channing, Jeff Conaway и Eve Arden, станувајќи голем хит искачувајќи се на местото број 1 на US Top листите.

28.11.2023 = Des’ree & Babyface – Fire

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме песната “Fire”, песна оригинално испеана од “Robert Gordon” уште во 1978 година, за во 1998-та година ја преработи пеачката “Des’ree” заедно со “Babyface” и ја стави на нејзиниот трет по ред студиски албум “Supernatural” издаден на 14 Декември 1998 година. Саунтрак е од филмот “Hav Plenty” од 1998 година, кој во главните улоги се: Christopher Scott Cherot, Chenoa Maxwell, Reginald James, Robinne Lee, Tammi Katherine Jones.

27.11.2023 = U2 – Walk on

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “U2 – Walk on”. “Walk on” е песна на ирската рок група “U2” оформени 1976 година во Даблин, Ирска од Bono или Paul David Hewson, The Edge или David Howell Evans, Adam Clayton и Larry Mullen. Песнава ја има на нивниот 10-ти по ред студиски албум “All That You Can’t Leave Behind” издаден на 30 Октомври 2000 година. Се искачува на местото број 9 во Австралија, број 1 во Канада, број 5 на “UK Singles” листата и број 21 на “U.S. Billboard Hot 100” листата. Во 2002 година за песнава добиваат “Греми” награда за “Песна на годината”.

26.11.2023 = Kenny Rogers – Lady

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Kenny Rogers – Lady”. Во 1980 година излегува оваа позната балада на кантри пеачот “Kenny Rogers” која ја издава на неговата компилација со најдобри песни “Greatest Hits”. Песнава станува голем светски хит искачувајќи се на местото број 1 на U.S. Billboard Hot 100 и број 12 на UK Singles листата.

25.11.2023 = Michael Jackson – Black Or White

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Michael Jackson – Black Or White”. Официјално на 11 Октомври 1991 година излегува оваа песна на познатиот “Крал на Попот”, “Michael Jackson”. Песнава ја има на неговиот 8-ми по ред студиски албум “Dangerous” издаден на 26 Ноември 1991 година. Успева да се искачи на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” и “UK Singles” листите.

24.11.2023 = Kylie Minogue – What Kind of Fool (Heard All That Before) 

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Kylie Minogue – What Kind of Fool (Heard All That Before) “. Официјално на 10 Август 1992 година излегува оваа песна наменета за првата компилација од најдобрите песни на “Kylie”, “Greatest Hits” издадена на 24 Август 1992 година која се состои од хитови од нејзините претходни албуми: “Kylie”, “Enjoy Yourself”, “Rhythm of Love” и “Let’s Get To It” и станува 19-ти топ 20 хит на австралијанката “Kylie Minogue”. Се искачува на местото број 14 на “UK Singles” листата.

23.11.2023 = Gloria Gaynor – I Will Survive

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Gloria Gaynor – I Will Survive”. На 27 Октомври 1978 година на музичкиот пазар излегува овој огромен диско хит во тоа време. “Gloria Gaynor” со песнава се искачува на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” листата како и на “UK Singles” листата и добива Греми награда за најдобра диско песна во 1980 година, а според магазинот “Rolling Stones” рангирана е на местото број 489 за “The 500 Greatest Songs of All Time”. Ја издава на нејзниот 6-ти по ред студиски албум наречен “Love Tracks” издаден на 27 Ноември 1978 година.

22.11.2023 = INXS – Bitter Tears

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “INXS – Bitter Tears”. “X” е седмиот по ред студиски албум на австралијанската група “INXS” изадена на 21 Септември 1990 година во кој освен овој огромен хит ги има и: “Suicide Blonde”, “Disappear” и “By My Side”. Песнава се искачува на местото број 36 во Австралија, 46 на “US Billboard Hot 100” и 30 на “UK Singles” листата.

21.11.2023 = The Cardigans – Erase/Rewind

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Cardigans – Erase/Rewind”. Официјално на 15 Март 1999 година излегува оваа песна на шведската рок група “The Cardigans” која ја има на нивниот 4-ти по ред студиски албум “Gran Turismo” издаден на 1 Октомври 1998 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 7 на “UK Top 75 Singles” листата.

20.11.2023 = George Michael & Queen – Somebody to Love (Live)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “George Michael & Queen – Somebody to Love (Live)”. Ова е песна оригинално испеана од групата “Queen” уште во далечната 1976 година. ВО 1992 година е испеана во живо на “Wembley Arena” на концерт посветен на “Freddie Mercury”, од познатиот George Michael и “Queen”. Песнава ја има на мини албумот со 5 песни наречен “Five Live” издаден на 19 Април 1993 година. Со песнава се искачуваат на местото број 1 на “UK Singles” и број 30 на “US Billboard Hot 100” листата.

19.11.2023 = Five Star – Rain Or Shine

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Five Star – Rain Or Shine”. Официјално на 6 Септември 1986 година излегува првиот најпродаван хит сингл на британската поп група “Five Star” од нивниот албум “Silk and Steel” издаден на 18 Август 1986 година. Ова е најмладата група која успеала толку високо да се искачи на топ листите, искачувајќи се на 2-то место на “UK Singles” листата.

18.11.2023 = M People – Don’t Look Any Further

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “M People – Don’t Look Any Further”. Ова е песна оригинално испеана од поранешниот член на групата “The Temptations” – “Dennis Edwards” уште во 1984 година. Подоцна во 1993 година ја преработи англиската група “M People” сместувајќи ја на нивниот втор по ред студиски албум “Elegant Slumming” издаден на 4 Октомври 1993 година. Се искачува на местото број 9 на “UK Singles” листата.

17.11.2023 = Melanie C feat. Lisa “Left Eye” Lopes – Never Be the Same Again

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Melanie C feat. Lisa “Left Eye” Lopes – Never Be the Same Again”. На 20 Март 2000 во продажба излегува оваа песна на англиската пеачка, актерка и текстописец, како и поранешна членка на групата  “Spice Girls”, “Melanie C” заедно со една од членките на групата “TLC” – “Lisa “Left Eye” Lopes”. Песнава е сместена на албумот “Northern Star” издаден на 18 Октомври 1999 година, и успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” листата.

16.11.2023 = Prince and The New Power Generation – Diamonds And Pearls

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Prince and The New Power Generation – Diamonds And Pearls”. На 25 Декември 1991 година излегува во продажба оваа песна на американската група “The New Power Generation” придружувана од вокалот  “Rosie Gaines”. Песнава ја има на нивниот 13-ти по ред студиски албум “Diamonds and Pearls” издаден на 1 Октомври 1991 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 3 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 25 на “UK Singles” листата.

15.11.2023 = R.E.M. – Losing My Religion

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “R.E.M. – Losing My Religion”. Официјално на 19 Февруари 1991 година излегува оваа песна на американската рок група “R.E.M.” која ја има на нивниот 7-ми по ред студиски албум “Out of Time” издаден на 8 Март 1991 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 19 на “UK Singles” и број 4 на “U.S. Billboard Hot 100” листата. Со песнава добиваат 2 греми награди за најдобра изведба и најдобро видео.

14.11.2023 = The Rembrandts – Just the Way it Is, Baby

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Rembrandts – Just the Way it Is, Baby”. Ова е песна на американската рок група “The Rembrandts” која ја има на нивниот прв деби студиски албум “The Rembrandts” издаден на 4 Септември 1990 година. Со песнава тие успеваат да се искачат на местото број 13 на “U.S. Billboard Hot Mainstream Rock Tracks” листата.

13.11.2023 = Roxette – Listen to Your Heart

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Roxette – Listen to Your Heart”. Официјално на 15 Септември 1988 година излегува оваа песна на шведското дуо “Roxette” издадена како трет сингл на нивниот втор по ред студиски албум “Look Sharp!” издаден на 19 Октомври 1988 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 62 на “UK Singles” листата.

12.11.2023 = Air Supply – All Out of Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Air Supply – All Out of Love”. Песнава излегува на музичкиот пазар во далечната 1980 година. Успеваат да се искачат на местото број 2 на “U.S. Bilboard Hot 100” и број 11 на “UK Singles” листата. Преработена е од: Andru Donalds (1999), Westlife & Delta Goodrem (2006), Enigma, и др.

11.11.2023 = Roxette – The Big L

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Roxette – The Big L”. Во 1991 година излегува во продажба оваа песна на познатата шведска група “Roxette” сместена на нивниот 3-ти по ред студиски албум “Joyride” издаден на 28 Март 1991 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 21 на “UK Singles” листата.

10.11.2023 = Chic – Chic Mystique

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Chic – Chic Mystique”. Во 1992 годинаизлегува оваа песна на познатата американска група “Chic” која ја има на нивниот 8-ми по ред студиски албум “Chic-Ism” издаден на 3 Март 1992 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 48 на “UK Singles” и број 1 на “U.S. Billboard Dance Club Play” листата.

09.11.2023 = Phil Collins – Don’t Lose My Number

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Phil Collins – Don’t Lose My Number”. Во далечната 1985 година на музичкиот пазар излегува оваа песна напишана од англичанецот “Phil Collins” поранешен член на групата “Genesis”. Сместена е на неговиот трет по ред студиски албум “No Jacket Required” издаден на 25 Јануари 1985 година. Песнава успева да се искачи на местото број 4 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

08.11.2023 = Imagination – Music and Lights

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Imagination – Music and Lights”. Ова е сингл од нивниот втор по ред студиски албум “In the Heat of the Night” издаден 1982 година, и ова е една од попознатите песни на британската група “Imagination” искачувајќи се на местото број 5 на “UK Singles” и број 52 на “U.S. R&B” листата.

07.11.2023 = Take That – How Deep Is Your Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Take That – How Deep Is Your Love”. Ова е песна оригинално испеана од групата “The Bee Gees” уште во 1977 година. Во 1996-та ја преработува англиската машка поп група “Take That” која ја има на нивната компилација “Greatest Hits” издадена на 4 Март 1996 година. Со оваа преработка усоеваат да се искачат на местото број 1 на “UK Singles” листата.

06.11.2023 = Eurythmics – I Saved the World Today

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Eurythmics – I Saved the World Today”. Официјално на 17 Ноември 1999 година излегува оваа песна на англиското поп дуо “Eurythmics”. Песнава ја има на нивниот 9-ти по ред студиски албум “Peace” издаден на 9 Октомври 1999 година. Успеваат да се искачат на местото број 11 на “UK Singles” листата.

05.11.2023 = Terence Trent D’Arby feat. Des’ree – Delicate

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Terence Trent D’Arby feat. Des’ree – Delicate”. Во 1993 година излегува оваа песна на американскиот пеач и текстописец “Terence Trent D’Arby” заедно со англиската пеачка “Des’ree”. Песнава е сместена на неговиот трет по ред студиски албум “Symphony or Damn” издаден на 11 Мај 1993 година. Песнава успева да се искачи на местото број 14 на “UK Singles” и број 74 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

04.11.2023 = Salt-N-Pepa – Twist and Shout

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Salt-N-Pepa – Twist and Shout”. Ова е песна оригинално испеана од “The Isley Brothers” уште во далечната 1962 година. Подоцна во 1988 година ја преработуваат американското хип хоп трио “Salt-N-Pepa”, сместувајќи ја на нивниот втор по ред студиски албум “A Salt With A Deadly Pepa” издаден на 2 Август 1988 година. Успеваат да се искачат на местото број 4 на “UK Singles” листата.

03.11.2023 = Robbie Williams – No Regrets

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Robbie Williams – No Regrets”. Официјално на 30 Ноември 1998 година излегува оваа песна на англискиот пеач, текстописец и поранешен член на групата “Take That” – “Robbie Williams”. Тој песнава ја сместува на неговиот втор по ред соло студиски албум “I’ve Been Expecting You” издаден на 26 Октомври 1998 година. Со песнава тој успева да се искачи на местото број 4 на “UK Singles” листата.

02.11.2023 = Michael Jackson – Remember the Time

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Michael Jackson – Remember the Time”.  На 3 Февруари 1992 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на познатиот “Крал на попот”, “Michael Jackson”. Песнава ја има на неговиот 8-ми по ред студиски албум “Dangerous” издаден на 26 Ноември 1991 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 3 на “US Billboard Hot 100” и “UK Singles” листата.

01.11.2023 = Level 42 – Running in the Family

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Level 42 – Running in the Family”. Во месец Февруари 1987 година излегува токму оваа песна, една од попознатите на англиската група “Level 42” која ја издаваат на нивниот истоимен албум “Running in the Family” во Март 1987 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 6 на “UK Singles” и број 83 на “US Billboard Hot 100” листата.

31.10.2023 = Depeche Mode – Strangelove

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Depeche Mode – Strangelove”. Официјално на 13 Април 1987 година излегува нивниот 18-ти по ред хит сингл а прв на нивниот 6-ти по ред студиски албум “Music for the Masses” издаден на 28 Септември 1987 година. Успева да се искачи на местото број 16 на “UK Singles” листата.

30.10.2023 = Tina Turner – Private Dancer

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Tina Turner – Private Dancer”. Во далечната 1985 година на музичкиот пазар излегува во продажба оваа песна напишана од поранешниот член на групата “Dire Straits – Mark Knopfler” а испеана од американската пеачка “Tina Turner”. Оваа песна е сместена на нејзиниот 5-ти по ред студиски албум “Private Dancer” издаден на 29 Мај 1984 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 26 на “UK Singles” и број 7 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

29.10.2023 = Randy Crawford – Imagine

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Randy Crawford – Imagine”. Оваа песна оригинално датира уште од 1971 година која ја напишал и испеал познатиот “John Lennon”. Во 1982 година познатата американска пеачка “Randy Crawford” ја изведува во живо и ја става на нејзиниот албум наречен “Casino lights” издаден истата 1982 година. Се искачува на местото број 69 на “US R&B” листата и број 60 на “UK Singles” листата.

28.10.2023 = Melanie C – I Turn to You

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Melanie C – I Turn to You”. Официјално на 14 Јануари 2000 година излегува оваа песна на англиската пеачка, актерка и текстописец “Melanie C”. Оваа песна ја има на нејзиниот прв соло студиски албум “Northern Star” издаден на 18 Октомври 1999 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” и број 1 на “U.S Hot Dance Club Play” листата.

27.10.2023 = KC and the Sunshine Band – Give it Up

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “KC and the Sunshine Band – Give it Up”. Во далечната 1983 година излегува оваа песна на американците “KC and the Sunshine Band”, која ја има на два нивни албуми: “All in a Night’s Work” издаден Август 1982 година и на “KC Ten” издаден јануари 1984 година. Причина за сместувањето на два албуми било тоа што кога за првпат ја издале песнава не стасала да биде хит во Америка покрај големата конкуренција, па подоцна во 1984 година успева да се пробие и во Америка. Станува број 1 хит на “UK Singles” листата (3 недели) и станува 18-ти најдобро продаван хит сингл за таа година, додека на “US Billboard Hot 100” се искачува само на 18 позиција.

26.10.2023 = Lenny Kravitz – Fly Away

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Lenny Kravitz – Fly Away”. Официјално на 29 Декември 1998 година излегува оваа песна на познатиот американски рок пеач, текстописец и продуцент “Lenny Kravitz” која ја има на неговиот 5-ти по ред студиски албум “5” издаден на 12 Мај 1998 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 12 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 1 на “UK Singles” листата.

25.10.2023 = Pet Shop Boys – Always on My Mind

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Pet Shop Boys – Always on My Mind”. Ова е песна оригинално испеана од “Brenda Lee” уште во далечната 1972 година. На 30 Ноември 1987 година британците “Pet Shop Boys” решаваат да ја преработаат и да ја стават на нивниот 4-ти по ред студиски албум “Introspective” издаден на 11 Октомври 1988 година. Со ова песната станува уште поголем хит искачувајќи се на местото број 1 на “UK Singles” листата (4 недели).

24.10.2023 = Randy Crawford feat. Eric Clapton and David Sanborn – Knocking on Heaven’s Door

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Randy Crawford feat. Eric Clapton and David Sanborn – Knocking on Heaven’s Door”. Ова е песна оригинално сиепана од пеачот “Bob Dylan” уште во далечната 1973 година. Во 1989-та ја преработува америкианската џез и рнб пеачка “Randy Crawford” заедно со англискиот гитарист и пеач “Eric Clapton” и саксофонистот “David Sanborn”. Преработкава ја има на 9-от по ред студиски албум “Rich and Poor” од “Randy Crawford” издаден 1989 година.

23.10.2023 = Maria McKee – Show Me Heaven

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Maria McKee – Show Me Heaven”. оваа песна е главна тема на филмот “Days of Thunder”. “Maria McKee” прво не сакала да ја сними песнава се додека не и допуштиле да смени дел од текстот. Станува голем хит кој успева да се искачи на местото број 1 на UK Singles и број 28 на U.S. Billboard Adult Contemporary листата. Позначајна преработка на песнава прават: Laura Branigan (1995), Tina Arena, Jessica Andrews и др.

22.10.2023 = Mariah Carey – Without You

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Mariah Carey – Without You”. Ова е песна оригинално испеана од британската рок група “Badfinger” уште во далечната 1970 година. На 24 јануари 1994 година излегува преработката на познатата американска пеачка, текстописец и актерка “Mariah Carey” сместувајќи ја на нејзиниот 4-ти по ред студиски албум “Music Box” издаден на 17 Август 1993 година. Таа со песнава успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” и број 3 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

21.10.2023 = Dr. Alban – It’s My Life

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Dr. Alban – It’s My Life”. Ова е песна на шведскиот музичар и продуцент “Dr. Alban”, сместена на неговиот втор по ред студиски албум “One Love” издаден 1992 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 2 на “UK Singles” и број 88 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

20.10.2023 = Eurythmics – Would I Lie to You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Eurythmics – Would I Lie to You?” Официјално во месец Април 1985 година излегува оваа песна на англиската група “Eurythmics” сместена на нивниот 5-ти по ред студиски албум “Be Yourself Tonight” издаден Мај 1985 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 17 на “UK Singles” и број 5 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

19.10.2023 = George Michael – Faith

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “George Michael – Faith” Во далечната 1987 година излегува оваа песна на поранешниот член на групата “Wham!”, “George Michael”. Песнава ја има на неговиот прв соло албум “Faith” издаден на 30 Октомври 1987 година, и со нејзе тој успева да се искачи на местото број 1 на U.S. Billboard Hot 100 и број 2 на UK Singles листата. Позначајна преработка на песнава прават “Limp Bizkit” во 1998 година.

18.10.2023 = Lenny Kravitz – Mr. Cab Driver

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Lenny Kravitz – Mr. Cab Driver”. Официјално на 29 Јуни 1990 година во продажба излегува оваа песна на американецот “Leonard Albert (Lenny” Kravitz)”. Песнава е сместена на неговиот прв деби албум наречен “Let Love Rule” издаден на 19 Септември 1989 година. Во песнава се зборува за расизмот и дискриминацијата но во хумористичен стил.

17.10.2023 = Phil Collins – True Colors

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Phil Collins – True Colors”. Ова е песна оригинално испеана од “Cyndi Lauper” уште во далечната 1986 година. На 26 Октомври 1998 година излегува преработката на познатиот англиски пеач, текстописец и актер “Phil Collins”, сместувајќи ја на неговата прва компилација со најдобри песни “…Hits” издадена на 6 Октомври 1998 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 26 на “UK Singles” и број 2 на “U.S. Billboard Hot Adult Contemporary Tracks” листата.

16.10.2023 = Diana Ross & Lionel Richie – Endless Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Diana Ross & Lionel Richie – Endless Love”. Во месец Август 1981 година излегува токму оваа песна која е направена како саундтрак за филмот “Endless Love” изведувајќи ја “Diana Ross & Lionel Richie” во дует. Песнава станува огромен хит насекаде низ светот изкачувајќи се на местото број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 7 на “UK Singles” листата. Позначајна преработка на оваа песна прават “Luther Vandross and Mariah Carey” во 1994 година.

15.10.2023 = Elton John – Blue Eyes

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Elton John – Blue Eyes”.

Официјално на 25 Јуни 1982 година излегува оваа песна на англискиот пеач и текстописец “Sir Elton Hercules John”. Песнава ја има на неговиот 16-ти по ред студиски албум “Jump Up!” издаден на 9 Април 1982 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 12 на “US Billboard Hot 100” и број 1 на “US adult contemporary” листата.

14.10.2023 = Beats International – Dub Be Good to Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Beats International – Dub Be Good to Me”.

Официјално во месец Февруари 1990 година излегува оваа песна на британската музичка група “Beats International”, која е сместена на нивниот прв дени студиски албум “Let Them Eat Bingo” издаде истата 1990 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 1 на “UK Singles” и број 76 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

13.10.2023 = Bon Jovi – Keep the Faith

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Bon Jovi – Keep the Faith”.

Во 1992 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на американската група “Bon Jovi”. Песнава е издадена како прв сингл сместена на нивниот 5-ти по ред студискин албум “Keep the Faith” издаден на 3 Ноември 1993 година. Успеваат да се искачат на местото број 29 на “US Billboard Hot 100” и број 5 на “UK Singles” листата.

12.10.2023 = Enrique Iglesias – Sad Eyes

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Enrique Iglesias – Sad Eyes”.

Ова е песна оригинално испеана од рокерот “Bruce Springsteen” уште во 1990 година. Во месец Септември 2000 ја преработува познатиот пеач “Enrique Iglesias” која ја има на неговиот прв деби студиски албум “Enrique” издаден на 23 Ноември 1999 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 8 на “US Billboard Hot Dance Club Play” листата.

11.10.2023 = Bryan Adams – Have You Ever Really Loved a Woman?

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Bryan Adams – Have You Ever Really Loved a Woman?

Официјално на 14 Април 1995 година излегува оваа песна на познатиот канадски ппеач и текстописец “Bryan Adams”, сместена на неговиот 7-ми по ред студиски албум “18 til I Die” издаден на 4 Јуни 1996 година. Карактеристично за оваа песна е гостувањето на фламенго гитаристот “Paco de Lucia”. “Bryan Adams” со оваа песна се искачува на местото број 4 на “UK Singles” и број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

10.10.2023 = Duran Duran – Notorious

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Duran Duran – Notorious”.

Официјално на 20 Октомври 1986 година излегува оваа песна на “New Wave” групата “Duran Duran”. Песнава ја има на нивниот 4-ти по ред студиски албум “Notorious” издаден на 18 Ноември 1986 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 2 на “US Billboard Hot 100” и број 7 на “UK Singles” листата.

09.10.2023 = Alanis Morissette – You Learn

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Alanis Morissette – You Learn”.

Официјално на 9 Јули 1996 година во продажба излегува оваа песна на Канадско-американската пеачка “Alanis Morissette” која ја има на нејзиниот трет по ред студиски албум “Jagged Little Pill” издаден на 13 Јуни 1995 година. таа со песнава успева да се искачи на местото број 24 на “UK Top 75 Singles” и број 6 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

08.10.2023 = Barry Manilow – Mandy

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Barry Manilow – Mandy”.

Ова е песна на американскиот пеач и текстописец “Barry Manilow” која ја има на неговиот втор по ред студиски албум “Barry Manilow II” издаден Октомври 1974 година. Тој со песнава се искачува на местото број 1 на “US Billboard Hot 100 i Adult Contemporary” листата како и број 12 на “UK Singles” листата. Песнава ја имаат преработено: Andy Williams, Westlife и др.

07.10.2023 = George Michael – Star People ’97

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “George Michael – Star People ’97”.

Официјално на 28 Април 1997 година излегува оваа песна на познатиот англиски пеач со грчко потекло и поранешен член на групата “Wham!, “George Michael”. То песнава ја сместува на неговиот трет по ред соло студиски албум “Older” издаден на 13 мај 1996 година. Се искачува на местото број 2 на “UK Singles” листата.

06.10.2023 = Iggy Pop – Real Wild Child (Wild One)

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Iggy Pop – Real Wild Child (Wild One).”

Ова е песна која оригинално ја испеал “Johnny O’Keefe” уште во далечната 1958 година. Многу подоцна, во 1986 година ја преработува американскиот пеач “Iggy Pop” која ја има на неговиот 7-ми по ред студиски албум “Blah-Blah-Blah” издаден на 23 Октомври 1986 година. Се искачува на местото број 10 на “UK Singles” листата и број 27 на “US Billboard’s Album Rock Tracks” листата.

05.10.2023 = Queen – I Want it All

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Queen – I Want it All”.

Официјално на 2 Мај 1989 година излегува оваа водечка песна на англиската рок група “Queen” која ја има на нивниот 13-ти по ред студиски албум “The Miracle” издаден на 2 Мај 1989 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 3 на “UK Singles” и број 50 на “US Billboard Hot 100” листата.

04.10.2023 = Freak Power – Rush

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Freak Power – Rush”.

Официјално на музичкиот пазар оваа песна излегува во Февруари 1994 година од англиската група “Freak Power”. Песнава тие ја сместуваат на нивниот прв деби студиски албум “Drive Thru Booty” издаден Април 1994 година, и со нејзе успеваат да се искачат на местото број 62 на “UK Singles” листата.

03.10.2023 = Annie Lennox – Precious

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Annie Lennox – Precious”.

Ова е песна на познатата шкотланѓанка, поранешна членка на групата “Eurythmics – Annie Lennox”, родена на 25 Декември 1954 година. Оваа песна ја има на нејзиниот прв деби соло студиски албум “Diva” издаден на 6 Април 1992 година, и со нејзе таа успева да се искачи на местото број 23 на “UK Singles” листата.

02.10.2023 = Patti Austin & James Ingram – Baby, Come to Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Patti Austin & James Ingram – Baby, Come to Me”.

Ова е позната балада испеана во дует од “Patti Austin & James Ingram” а како придружен вокал се јавува “Michael McDonald”. Песнава се наоѓа на албумот на “Patti Austin – Every Home Should Have One” од 1981 година, не постигнувајќи некој позначан успех. Во 1992 година ја реиздаваат и успеваат да се искачат на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” листата.

01.10.2023 = Peter Gabriel & Kate Bush – Don’t Give Up

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Peter Gabriel & Kate Bush – Don’t Give Up”.

Официјално во месец Октомври 1986 година излегува овој хит сместен на 5-тиот по ред студиски албум на Peter Gabriel “So” издаден на 19 Мај 1986 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 9 на “U.K. Singles” листата и број 50 на “U.S. Billboard Hot 100 Singles” листата. “Peter Gabriel” прави дует од оваа песна и со “Paula Cole” и “Tracy Chapman”.

30.09.2023 = Junior Jack – My Feeling

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Junior Jack – My Feeling”.

Ова е песна на италијанскиот со белгиско државјанство, ди џеј и продуцент “Junior Jack”. Тој песнава ја издава како сингл во 1999 година, и со нејзе се искачува на местото број 31 на “UK Singles” листата.

29.09.2023 = Jamiroquai – Virtual Insanity

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Jamiroquai – Virtual Insanity”.

Официјално на 19 Август 1996 година излегува оваа песна на познатата англиска ејсид џез, функ, соул и диско група “Jamiroquai”. Песнава е сместена на нивниот 3-ти по ред студиски албум “Travelling Without Moving” издаден на 9 Септември 1996 година, и со нејзе се искачува на местото број 3 на “UK Singles” листата.

28.09.2023 = Madonna – Into the Groove

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Madonna – Into the Groove”.

Официјално на 12 јули 1985 година излегува во продажба овој сингл издаден од американката Madonna, сместен на нејзиниот тор по ред студиски албум “Like a Virgin” издаден на 29 октомври 1984 година. Madonna со песнава успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” листата и “U.S. Billboard Hot Dance Club Play” листата.

27.09.2023 = Terence Trent D’Arby – Dance Little Sister

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Terence Trent D’Arby – Dance Little Sister”.

Во 1988 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на американскиот пеач и текстописец “Terence Trent D’Arby” која ја има на неговиот прв деби студиски албум “Introducing the Hardline According to Terence Trent D’Arby” издаден на 13 Јули 1987 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 30 на “US Billboard Hot 100” и број 20 на “UK Singles” листата.

26.09.2023 = Kim Wilde – You Came

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Kim Wilde – You Came”.

Официјално на 4 Јули 1988 година излегува вториот сингл издаден од шестиот студиски албум на англичанката “Kim Wilde” наречен “Close”. Овој албум издаден во јуни 1988 година станува нејзин бест селер, а со оваа песна се искачува на високото 3 место на “UK SIngles” листата и број 41 на “US Billboard Hot 100” листата. Подоцна во 2006 година повторно ја преработува и сместува на нејзиниот албум “Never Say Never”.

25.09.2023 = Glenn Medeiros – Nothing’s Gonna Change My Love For You

Денес во “Историја на Музиката” гo слушаме “Glenn Medeiros – Nothing’s Gonna Change My Love For You”.

Оригиналот на оваа песна му припаѓа на џез музичарот и пеач “George Benson” уште од 1984 година од неговиот албум “20/20” издаден истата година. Песнава станува светски хит кога ја преработува хавајскиот пеач “Glenn Medeiros” во 1988 година, не само на анслиски туку и на шпански јазик. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” листата (4 недели) и број 12 на “U.S. Billboard Hot 100″ листата. Други кои ја преработале песнава се ирската група Westlife” кои во 2006 ја сместуваат на нивниот албум “The Love Album”.

24.09.2023 = Eric Clapton – Knockin’ on Heaven’s Door

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Eric Clapton – Knockin’ on Heaven’s Door”.

Оригинално оваа песна му припаѓа на “Bob Dylan” кој ја иаздава во 1973 година во 1973 од неговиот албум “Pat Garrett & Billy the Kid”. Две години после смрта на “Bob Dylan” во Август 1975 година Eric Clapton ја преработува како сингл и ја сместува во неговата компилација “Time Pieces: Best of Eric Clapton” издадена на 14 Мај 1982 година. Песнава ја преработуваат и “Guns N’ Roses” (1992), Bon Jovi, Avril Lavigne, Aerosmith, Bruce Springsteen, Randy Crawford, Babyface и др.

23.09.2023 = MC Sar & the Real McCoy – It’s on You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “MC Sar & the Real McCoy – It’s on You”.

Во 1990 година излегува оваа песна на германската денс група “MC Sar & the Real McCoy или подоцна преименувана како Real McCoy. Тие песнава ја сместуваат на нивниот прв деби студудиски албум “On the Move” издаден 1990 година. Со песнава се искачуваат на местото број 11 во Германија, број 8 во Франција и Швајцарија и број 4 во Австрија.

22.09.2023 = Belinda Carlisle – Do You Feel Like I Feel?

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Belinda Carlisle – Do You Feel Like I Feel?”.

Текстот за оваа песна го пишуваат Ellen Shipley, а истовремено и како продуцент се јавува и Rick Nowels. Оваа песна официјално на музичкиот пазар излегува во 1991 година, испеана од Belinda, која била главна вокалистка на групата “The Go-Go’s”. Таа со песнава успева да се искачи на местото број 29 на “UK Singles” листата и број 73 на “US Billboard Hot 100” листата.

21.09.2023 = David Bowie – Blue Jean

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “David Bowie – Blue Jean”.

Ова е сингл од неговиот 16-ти по ред студиски албум “Tonight” издаден на 1 Септември 1984 година. Успева да се искачи на местото број 8 на “U.S Billboard Hot 100” и број 6 на “U.K. Singles” листата.

20.09.2023 = Cher – I Found Someone

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Cher – I Found Someone”.

Оригинално оваа песна и припаѓа напознатата пеачка “Laura Branigan” кој ја издава песнава во 1986 година од нејзиниот албум “Hold Me”. На 19 Ноември 1987 година ја преработува пеачката и актерка “Cher”, сместувајќи ја на нејзиниот 19 албум под исто име “Cher”. Со околу 2 милиони продадени копии на песнава таа успева да се искачи на местото број 5 на “UK Singles” и број 10 на “US Billboard Hot 100” листата.

19.09.2023 = Mr. Big – To Be With You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Mr. Big – To Be With You”.

Официјално на 25 Ноември 1991 година излегува во продажба оваа песна на американската хард рок група “Mr. Big” која ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Lean into It” издаден Април 1991 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 3 на “UK Singles” и број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

18.09.2023 = Simply Red – It’s Only Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Simply Red – It’s Only Love”.

Ова е песна оригинално испеана од “Barry White – “It’s Only Love Doing It’s Thing” уште во 1978 година.11 години подоцна ја преработува англиската соул група “Simply Red” која ја има на нивниот трет по ред студиски албум “A New Flame” издаден 1989 година. Тие со песнава се искачуваат на местото број 13 на “UK Singles” и број 57 на “US Billboard Hot 100” листата.

17.09.2023 = America – The Last Unicorn

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “America – The Last Unicorn”.

Во далечната 1982 година, групата “America” беше ангажирани во спремање на саундтракот за истоимениот филм “The Last Unicorn”. Според овој филм, тие го промовираат и нивниот истоимен хит сингл, и во тој период ја пеат на секоја нивна турнеја.

16.09.2023 = Haddaway – Life (Everybody Needs Somebody To Love)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Haddaway – Life (Everybody Needs Somebody To Love)”.

Официјално на 5 Ноември 1993 година излегува оваа песна на тринидадскиот пеач “Haddaway” која ја има на неговиот прв деби студиски албум “Haddaway” издаден на 23 Ноември 1993 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 6 на “UK Singles” и број 41 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

15.09.2023 = Take That feat. Lulu – Relight My Fire

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Take That feat. Lulu – Relight My Fire”.

Ова е песна оригинално испеана од пеачот “Dan Hartman” уште во 1979 година. Во 1993-та ја преработува англиската машка група “Take That”, заедно со шкотската пеачка “Lulu”. Песнава ја има на нивниот трет по ред студиски албум “Everything Changes” издаден на 11 Октомври 1993 година, и со нејзе успеваат да се искачат на местото број 1 на “UK Singles” листата.

14.09.2023 = Will to Power – I’m Not in Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Will to Power – I’m Not in Love”.

Ова е песна оригинално испеана од групата “10cc” уште во 1975 година. Во 1990-та ја преработува американската поп група “Will to Power”, сместувајќи ја на нивниот втор по ред студиски албум “Journey Home” издаден 1990 година. Тие со песнава се искачуваат на местото број 7 на “US Billboard Hot 100” листата и број 29 на “UK Singles” листата.

13.09.2023 = The Tony Rich Project – Nobody Knows

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “The Tony Rich Project – Nobody Knows”.

Официјално во месец Февруари 1996 година излегува оваа песна на американскиот пеач и текстописец “Tony Rich” која ја има на неговиот прв деби студиски албум “Words” издаден на 16 Јануари 1996 година. Се искачува на местото број 2 на “U.S. Billboard Hot 100” листата и број 2 на “U.S. Billboard Hot Adult Contemporary Tracks” листата.

12.09.2023 = Barry White – Can’t Get Enough of Your Love

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Barry White – Can’t Get Enough of Your Love”.

Во далечната 1974 година излегува оваа песна издадена како прв сингл од неговиот албум “Can’t Get Enough” и се искачува на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” и “U.S. R&B” листата како и број 8 на “UK Singles” листата. Ова е воедно негова најпозната песна по која тој се препознаваше.

11.09.2023 = Phil Collins – One More Night

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Phil Collins – One More Night”.

Далечниот месец Декември 1984 година излегува оваа песна напишана од англичанецот “Phil Collins”, поранешен член на групата “Genesis”. Ова е негов прв сингл од неговиот трет по ред студиски албум “No Jacket Required” издаден на 25 Јануари 1985 година. Со песнава успева да се искачи на местото број 4 на “UK Singles” и број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

10.09.2023 = Whitney Houston – One Moment in Time

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Whitney Houston – One Moment in Time”.

Официјално на 30 Август 1988 година излегува оваа песна на американката “Whitney Elizabeth Houston” која ја има на нејзиниот албум наречен  “One Moment in Time: Summer Olympics Album” издаден 1988 година. Оваа песна е наменета за летните олимписки игри одржани во Сеул, Кореа во 1988 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 5 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 1 на “UK Singles” листата.

09.09.2023 = Groove Armada – My Friend

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Groove Armada – My Friend”.

Во 2001 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на групата “Groove Armada”, оформени 1996 година во Лондон, Англија од Andy Cato и Tom Findlay. Песнава ја има на нивниот трет по ред студиски албум “Goodbye Country (Hello Nightclub)” издаден на 11 Септември 2001 година, и со песнава усоеваат да се искачат на местото број 36 на “UK Singles” листата.

08.09.2023 = Black Box – I Don’t Know Anybody Else

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Black Box – I Don’t Know Anybody Else”.

Ова е песна на италијанската поп група “Black Box”, сместувајќи ја на нивниот прв деби студиски албум “Dreamland” издаден Мај 1990 година Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 4 на “UK Singles” и број 23 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

07.09.2023 = Icehouse – Hey Little Girl

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Icehouse – Hey Little Girl”.

Официјално на 26 Октомври 1982 година излегува овој втор хит сингл издаден од австралијанската поп група “Icehouse”, од нивниот албум “Primitive Man” издаден на 6 Септември 1982 година. Тие со песнава се искачуваат на местото број 20 на “UK Singles” листата.

06.09.2023 = La Bouche – Fallin’ in Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “La Bouche – Fallin’ in Love”.

Ова е песна оригинално испеана од “Hamilton, Joe Frank and Reynolds” уште во 1975 година. На 12 Јуни 1995 година излегува преработката на германското денс поп дуо “La Bouche” која ја има на нивниот прв деби студиски албум “Sweet Dreams” издаден 1995 година. Успеваат да се искачат на местото број 43 на “UK Singles” листата.

05.09.2023 = Simple Minds – Let There Be Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Simple Minds – Let There Be Love”.

Во 1991 година излегува оваа песна на Шкотската рок група “Simple Minds” која ја има на нивниот 9-ти по ред студиски албум “Real Life” издаден на 8 Април 1991 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 6 на “UK Singles” листата.

04.09.2023 = Jason Donovan – Sealed With a Kiss

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Jason Donovan – Sealed With a Kiss”.

Оваа песна оригинално датира уште од 1962 година кога за првпат ја пее “Bobby Winton” од истоимениот албум “Sealed with a Kiss”. Jason ја става оваа песна на неговиот прв деби албум наречен “Ten Good Reason” издаден на 15 Мај 1989 година и со песнава успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” листата (2 недели).

03.09.2023 = Thelma Houston – Don’t Leave Me This Way

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Thelma Houston – Don’t Leave Me This Way”.

Оваа песна датира уште од 1975 година кога за прв пат ја испеале “Harold Melvin & the Blue Notes” од нивниот албум “Wake Up Everybody”. Наредната година ја преработува и пеачката “Thelma Houston” сместувајќи ја на нејзиниот албум “Any Way You Like It” издаден 1976 година. Песнава се искачува на местото број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 13 на “UK Singles” листата.

02.09.2023 = Madonna – Like a Virgin

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Madonna – Like a Virgin”.

Официјално на 5 Ноември 1984 година излегува овој прв сингл издаден од американката “Madonna”, сместен на нејзиниот втор по ред студиски албум наречен “Like a Virgin” издаден на 29 октомври 1984 година. Оваа песна ја има и на компилацијата “The Immaculate Collection” издадена на 13 Ноември 1990 година. Ова е нејзин прв сингл со кој се искачува на врвот на “US Bilboard Hot 100” листата цели 6 недели, а на “UK Singles” се искачува до 3 местото.

01.09.2023 = Nick Kamen – Each Time You Break My Heart

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Nick Kamen – Each Time You Break My Heart”.

Далечната 1986 година овој англиски пеач, модел и текстописец го прави својот прв успешен хит “Each Time You Break My Heart” кој го има на неговиот прв деби студиски албум наречен според него “Nick Kamen” издаден наредната 1987 година. Во оваа песна “Madonna” ги пее придружните вокали. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 5 на “UK Singles” и на “U.S. Billboard Hot Dance Club Play” листите.

31.08.2023 = Depeche Mode – Enjoy the Silence

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Depeche Mode – Enjoy the Silence”.

Официјално на 16 Јануари 1990 година излегува 24-от хит сингл на англиската група “Depeche Mode”, оформена 1980 година во Англија. Оваа песна ја има на нивниот 7-ми по ред студиски албум “Violator” издаден на 19 Март 1990 година, и со нејзе се искачуваат на местото број 6 на “UK Singles” листата и број 8 на “US Billboard Hot 100” листата.

30.08.2023 = Michael Jackson – Give in to Me

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Michael Jackson – Give in to Me”.

Официјално на 15 Февруари 1993 година излегува оваа песна на познатиот “Крал на Попот”, “Michael Jackson”, заедно со поранешниот гитарист на “GNR” – “Slash”. Песнава ја има на неговиот 8-ми по ред студиски албум “Dangerous” издаден на 26 Ноември 1991 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 2 на “UK Singles” листата.

29.08.2023 = Roxette – Spending My Time

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Roxette – Spending My Time”.

Во 1991 година излегува оваа песна на познатата шведска група “Roxette”, оформени 1986 година во Халмстад, Шведска. Песнава ја има на нивниот 3-ти по ред студиски албум “Joyride” издаден на 28 март 1991 година, и со неа успеваат да се искачат на местото број 32 на “US Billboard’s Hot 100” листата.

28.08.2023 = Eric Clapton – Layla

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Eric Clapton – Layla”.

Ова е песна која оригинално ја испеала групата “Derek and the Dominos” уште во 1971 година. Во 1992 година ја преработува во “Unplugged” верзија познатиот англиски рок пеач “Eric Clapton”, роден на 30 Март 1945 година во Англија. Песнава тој ја сместува на албумот “Unplugged” издаден на 25 Август 1992 година. Инаку свирката на која е изведена оваа песна се одржа на “MTV Unplugged” пред мала публика во студиото “Bray Film Studios” во Виндсор, Англија.

27.08.2023 = Mary J. Blige – Everything

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Mary J. Blige – Everything”.

Официјално на 21 Октомври 1997 година излегува оваа песна на американската пеачка и текстописец “Mary J. Blige”. Таа оваа песна ја сместува на нејзиниот трет по ред студиски  албум “Share My World” издаден на 22 Април 1997 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 6 на “UK Singles” и број 24 на “US Billboard Hot 100” листата.

26.08.2023 = Katrina & the Waves – Walking on Sunshine

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Katrina & the Waves – Walking on Sunshine”.

Во 1985 година излегува најдобриот хит на британската група “Katrina & the Waves” издаден на истоимениот албум “Walking On Sunshine”. Тие со песнава се искачуваат на местото број 4 во Австралија, број 9 во Америка и број 8 во Британија.

25.08.2023 = Eurythmics – Sweet Dreams (Are Made of This)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Eurythmics – Sweet Dreams (Are Made of This)”.

Официјално на 5 Мај 1983 година излегува оваа песна од истоимениот албум “Sweet Dreams (Are Made of This)” издаден на 21 Јануари 1983 година. Ова е нивната најуспешна песна која успева да се искачи на местото број 2 на “UK Singles” и број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

24.08.2023 = Chris Rea – Fool (If You Think It’s Over)

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Chris Rea – Fool (If You Think It’s Over)”.

Во далечната 1978 година излегува овој сингл изваден од неговиот деби студиски албум “Whatever Happened to Benny Santini?” издаден истата година. Тој со песнава се искачува на местото број 12 на “US Billboard Hot 100” листата во Септември 1978 година. Песнава е реиздадена истата година, и во Англија се искачува само на 30 место на “UK Singles” листата.

23.08.2023 = Starship – Nothing’s Gonna Stop Us Now

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Starship – Nothing’s Gonna Stop Us Now”.

Во далечната 1987 година излегува најуспешната песна од американската група “Starship” предводена од поранешниот член на “Jefferson Starship”, “Paul Kantner”. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “No Protection” издаден истата 1987 година. Успеваат да се искачат на местото број 1 на “UK Singles” и на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

22.08.2023 = Whitney Houston and George Michael – If I Told You That

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Whitney Houston and George Michael – If I Told You That”.

Официјално на 8 Август 2000 излегува оваа песна на американската пеачка и актерка “Whitney Houston” заедно со “George Michael”. Песнава е сместена на 4-от по ред студиски албум на “Whitney Houston” – “My Love Is Your Love” издаден на 17 Ноември 1998 година. Успеваат да се искачат на местото број 9 на “UK Singles” листата.

21.08.2023 = Jermaine Dupri and Mariah Carey – Sweetheart

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Jermaine Dupri and Mariah Carey – Sweetheart”.

Ова е песна оригинално испеана од “Rainy Davis” уште во 1986 година. На 6 Октомври 1998 година ја преработуваат американците “Jermaine Dupri” и “Mariah Carey”. Песнава е сместена на неговиот прв деби студиски албум “Life in” издаден на 21 Јули 1998 година. Успеваат да се искачат на местото број 25 на “U.S. Billboard Bubbling Under Hot 100 Singles” листата.

20.08.2023 = INXS – Never Tear Us Apart

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “INXS – Never Tear Us Apart”.

Официјално во месец Август 1988 година излегува оваа песна на познатата австралијанска рок група “INXS”, оформена 1977 година. Песнава ја има на нивниот албум “Kick” издаден на 19 Октомври 1987 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 24 на “UK Singles” и број 7 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

19.08.2023 = Britney Spears – …Baby One More Time

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Britney Spears – …Baby One More Time”.

Официјално на 23 Октомври 1998 година излегува овој прв сингл на познатата американска пеачка “Britney Spears”, родена на 2 Декември 1981 година. Песнава ја има на нејзиниот прв деби студиски албум “…Baby One More Time” издаден на 12 Јануари 1999 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” и “UK Singles” листите.

18.08.2023 = Delinquent Habits – Tres Delinquentes

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Delinquent Habits – Tres Delinquentes”.

Во 1996 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на американската хип хоп група “Delinquent Habits”, оформени 1991 година во Лос Анџелес, Калифорнија, Америка. Песнава ја има на нивниот прв деби студиски албум “Delinquent Habits” издаден на 4 Јуни 1996 година.

17.08.2023 = Pet Shop Boys – Domino Dancing

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Pet Shop Boys – Domino Dancing”.

На 12 Септември 1988 година официјално излегува овој водечки хит сингл на британците “Pet Shop Boys”. Оваа песна е ставена на нивниот 4-ти по ред студиски албум “Introspective” издаден на 11 Октомври 1988 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 7 на “UK Singles” листата и број 18 на “US Billboard Hot 100” листата.

16.08.2023 = Bruce Springsteen – Dancing in the Dark

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Bruce Springsteen – Dancing in the Dark”.

Официјално на 4 Мај 1984 година излегува овој негов голем хит од неговиот седми по ред студиски албум “Born in the U.S.A.” издаден на 4 Јуни 1984 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 2 на “U.S. Billboard Hot 100” листата а на “Uk Singles” се искачува на само 4 место.

15.08.2023 = Jennifer Rush – Tears in the Rain

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Jennifer Rush – Tears in the Rain”.

Ова е песна оригинално испеана од американската пеачка “Robin Beck” уште во 1989 година. Подоцна во 1995 година ја преработува американката со германско потекло “Jennifer Rush”. Таа оваа песна ја сместува на нејзиниот 7-ми по ред студиски албум “Out of My Hands” издаден на 20 Февруари 1995 година. Успева да се искачи на местото број 26 во Швајцарија и број 45 во Германија.

14.08.2023 = Randy Crawford – Come Into My Life

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Randy Crawford – Come into My Life”.

Ова е песна оригинално испеана од пеачката “Joyce Sims” уште во далечната 1987 година, за во 1995 година ја преработи американската џез и рнб пеачка “Randy Crawford”. Оваа песна е сместена на 12-ти по ред студиски албум “Naked And True” издаден 1995 година.

13.08.2023 = The Commodores – Lucy

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Commodores – Lucy”.

Во далечната 1981 година излегува оваа песна на американската диско фанк група “The Commodores”, оформена 1968 година. Песнава е сместена на нивниот албум “In the Pocket” издаден Март 1981 година, пред “Lionel Richie” да замине во соло кариера.

12.08.2023 = Spiller – Groovejet

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Spiller – Groovejet”.

Во 1999 година излегува оваа песна на италијанскиот ди џеј и продуцент “Spiller”, роден на 3 Април 1975 година. Во 2000 година оваа песна станува голем хит кога ја пее заедно со “Sophie Ellis-Bextor” и е наречена “Groove Jet  (If This Ain’t Love)”.

11.08.2023 = Tom Jones & Stereophonics – Mama Told Me Not to Come

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Tom Jones & Stereophonic – Mama Told Me Not to Come”.

Ова е песна оригинално испеана од “Eric Burdon” уште во 1966 година. Во 2000-та ја преработуваат велшкиот пеач “Tom Jones” заедно со велшката рок група “Stereophonics”. Песнава ја има на албумот на “Tom Jones”, “Reload” издаден на 16 Септември 1999 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 4 на “UK Singles” листата.

10.08.2023 = Londonbeat – No Woman No Cry

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Londonbeat – No Woman, No Cry”.

Ова е песна оригинално испеана од “Bob Marley” уште во 1974 година, а во 1990-та ја преработува американската група “Londonbeat”, оформени 1988 година. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “In the Blood” издаден 1990 година. Се искачува на местото број 64 на “UK Singles” листата.

09.08.2023 = ZZ Top – Legs

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “ZZ Top – Legs”.

Во 1984 година излегува оваа песна на американската рок група “ZZ Top”, оформена 1969 година во Хјустон, Тексас, Америка. Песнава ја има на нивниот 8-ми по ред студиски албум “Eliminator” издаден на 23 Март 1983 година. Успеваат да се искачат на местото број 16 на “UK Singles” и број 8 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

08.08.2023 = Johnny Bristol – Hang on in There Baby

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Johnny Bristol – Hang on in There Baby”.

Во далечната 1974 година излегува оваа песна на американскиот пеач и текстописец “Johnny Bristol”, роден на 3 Февруари 1939 а умира на 21 Март 2004 година. Песнава ја има на неговиот прв деби студиски албум “Hang On In There Baby” издаден истата 1974 година, и со песнава се искачува на местото број 3 на “UK Singles” и број 8 на “US Billboard Hot 100” листата.

07.08.2023 = Michael Jackson and Patti Austin – It’s the Falling in Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Michael Jackson and Patti Austin – It’s the Falling in Love”.

Во 1979 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на познатиот американски пеач “Michael Jackson” во дует со американката “Patti Austin”. Песнава ја има на неговиот 5-ти по ред студиски албум “Off the Wall” издаден на 10 Август 1979 година.

06.08.2023 = Lionel Richie – Truly

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Lionel Richie – Truly”.

Во 1982 година излегува оваа песна на американскиот пеач и текстописец “Lionel Richie”, роден на 20 Јуни 1949 година. Песнава ја има на неговиот прв деби студиски албум “Lionel Richie” издаден 1982 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 6 на “UK Singles” листата. “Lionel Richie” за песнава добива “Греми” награда за “Најдобра машка изведба”.

05.08.2023 = Sheryl Crow – There Goes the Neighborhood

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Sheryl Crow – There Goes the Neighborhood”.

Во 1999 година излегува оваа песна на американската пеачка, текстописец и продуцент “Sheryl Suzanne Crow”, родена на 11 Февруари 1962 година во Кент, Мисури, Америка. Песнава ја има на нејзиниот трет по ред студиски албум “The Globe Sessions” издаден на 21 Септември 1998 година. За песнава “Crow” во 2001 година добива “Греми” награда за “Најдобра женска рок изведба”, и со нејзе успева да се искачи на местото број 19 на “UK Singles” листата.

04.08.2023 = Roxette – Sleeping in My Car

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Roxette – Sleeping in My Car”.

Официјално на 7 Март 1994 година излегува оваа песна на шведското поп дуо “Roxette”, оформено 1986 година во Алмстад, Шведска. Песнава ја има на нивниот 5-ти по ред студиски албум “Crash! Boom! Bang!” издаден на 9 Април 1994 година, и со нејзе успеваат да се искачат на местото број 50 на “US Billboard Hot 100” листата.

03.08.2023 = Rod Stewart and Tina Turner – It Takes Two

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Rod Stewart and Tina Turner – It Takes Two”.

Ова е песна оригинално изведена од “Marvin Gaye and Kim Weston” уште во 1966 година. Во 1990 година ја преработуваат британскиот пеач “Rod Stewart” и американската пеачка и актерка “Tina Turner”. Песнава ја има на неговиот 16-ти по ред студиски албум “Vagabond Heart” издаден на 25 Март 1991 година. Успеваат да се искачат на местото број 5 на “UK Singles” листата.

02.08.2023 = Simply Red – Thrill Me

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Simply Red – Thrill Me”.

Во 1992 година излегува оваа песна на англиската соул група “Simply Red”, оформени 1985 година во Манчестер, Англија. Песнава ја има на нивниот 4-ти по ред студики албум “Stars” издаден на 30 Септември 1991 година, и со неа успеваат да се искачат на местото број 33 на “UK Singles” листата.

01.08.2023 = Aerosmith – Janie’s Got a Gun

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Aerosmith – Janie’s Got a Gun”.

Далечната 1989 година излегува оваа песна на американската рок група “Aerosmith”, оформена 1970 година. Тие песнава ја сместуваат на нивниот 10-ти по ред студиски албум “Pump” издаден на 12 Септември 1989 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 4 на “US Billboard Hot 100” листата и број 2 на “US Mainstream Rock Tracks” листата.

31.07.2023 = Sade – I Will Be Your Friend

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Sade – I Will Be Your Friend”.

Во 1984 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на англиската група “Sade”, оформени 1983 година во Лондон, Англија. Песнава е сместена на нивниот прв деби по ред студиски албум “Diamond Life” издаден на 28 Јули 1984 година.

30.07.2023 = Phil Collins – A Groovy Kind of Love

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Phil Collins – A Groovy Kind of Love”.

Оваа песна датира уште од далечната 1965 година кога првпат ја испеале “Diane & Annita”. Англичанецот “Phil Collins”, поранешен член на групата “Genesis” ја преработува за филмот “Buster” од 1988 година, со што оваа песна станува повторно голем хит искачувајќи се на местото број 1 на “UK Singles” и “U.S. Billboard Hot 100” листите.

29.07.2023 = Jermaine Stewart – We Don’t Have to Take Our Clothes Off

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Jermaine Stewart – We Don’t Have to Take Our Clothes Off”.

Во далечната 1985 година излегува оваа песна од неговиот најуспешен албум наречен “Frantic Romantic” издаден 1986 година и станува доста успешна после појавувањето на телевизиската серија “Miami Vice”. Песнава се искачува на местото број 2 на “UK Singles” како и број 5 на “US Billboard Hot 100” листата.

28.07.2023 = Kool & the Gang – Joanna

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Kool & the Gang – Joanna”.

Далечната 1983 година излегува оваа песна на американската диско фанк група “Kool & The Gang”, оформена 1964 година во Њу Џерси, Америка. Песнава тие ја сместуваат на нивниот албум “In the Heart” издаден на 21 Ноември 1983 година, а успеваат да се искачат на местото број 2 на “UK Singles” и “US Billboard Hot 100” листите.

27.07.2023 = Dusty Springfield – Son of a Preacher Man

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Dusty Springfield – Son of a Preacher Man”.

Оваа песна првично и беше понудена на пеачката “Aretha Franklin” која ја одбила, а официјално завршува кај “Dusty Springfield” на 13 Јануари 1969 година. Оваа песна станува голем хит препознатлива за неа искачувајќи се на местото број 10 на “Billboard Hot 100” листата и место број 9 на “UK Singles”. Ја има на нејзиниот албум наречен “Dusty in Memphis” издаден на 13 Јануари 1969 година. Инаку песнава е саундтрак од филмот “Pulp Fiction”.

26.07.2023 = The Lighthouse Family – Ocean Drive

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Lighthouse Family – Ocean Drive”.

На 9 Октомври 1995 година официјално излегува оваа песна на британското музичко дуо “The Lighthouse Family”, оформени 1993 година во Њу Кесл, Англија. Тие песнава ја сместуваат на нивниот прв деби студиски албум “Ocean Drive” издаден Март 1996 година, и со нејзе се искачуваат на местото број 87 на “Eurochart Hot 100 Singles” и број 34 на “UK Singles” листата.

25.07.2023 = Leonard Cohen – Dance Me to the End of Love

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Leonard Cohen – Dance Me to the End of Love”.

Во далечната 1984 година излегува оваа песна оригинално испеана од канаѓанецот “Leonard Cohen”. Песнава е сместена на неговиот 7-ми по ред студиски албум наречен “Various Positions” издаден Декември 1984 година.

24.07.2023 = Barry White – Volare

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Barry White – Volare”.

Ова е песна оригинално испеана од италијанскиот пеач “Domenico Modugno” уште во 1958 година. Во 1991 година ја преработува американскиот пеач, продуцент и текстописец “Barry White”, роден на 12 Септември 1944 година, во Галвестон, Тексас, Америка а умира на 4 Јули во Лос Анцелес, Калифорнија. Песнава ја има на неговиот албум “Put Me in Your Mix” издаден на 8 Октомври 1991 година.

23.07.2023 = Michael Jackson – You Are Not Alone

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Michael Jackson – You Are Not Alone”.

На 15 Август 1995 година официјално излегува оваа песна на познатиот “Крал на Попот”, “Michael Jackson”, роден на 29 Август 1958 година во Гери, Индијана а умира на 25 Јуни 2009 во Лос Анџелес, Калифорнија, Америка. Песнава ја има на неговиот 9-ти по ред студиски албум “HIStory: Past, Present and Future, Book I” издаден на 16 Јуни 1995 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” и на “UK Singles” листата.

22.07.2023 = N-Trance feat. Ricardo Da Force – D.I.S.C.O

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “N-Trance feat. Ricardo Da Force – D.I.S.C.O.”.

Ова е песна оригинално испеана од француската диско група “Ottawan” уште во 1980 година. Подоцна во 1998-та ја преработува британската електронска група “N-Trance”, оформени 1990 во Олдхам, Манчестер, Англија, заедно со британскиот вокал “Ricardo da Force”. Тие овој сингл го сместуваат на нивниот втор по ред студиски албум “Happy Hour” издаден на 23 Февруари 1998 година, а се искачуваат на местото број 11 на “UK Singles” листата.

21.07.2023 = No Mercy – Kiss You All Over

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “No Mercy – Kiss You All Over”.

Ова е песна оригинално испеана од групата “Exile” уште во 1978 година. Во 1997-та ја преработува американската поп група “No Mercy” сместувајќи ја на нивниот прв деби студиски албум “No Mercy” издаден на 29 Октомври 1996 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 1 на “US Billboard Hot Dance Club Play” и број 16 на “UK Singles” листата.

20.07.2023 = Mary J. Blige – (You Make Me Feel Like) A Natural Woman

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Mary J. Blige – (You Make Me Feel Like) A Natural Woman”.

Ова е песна оригинално испеана од познатата “Aretha Franklin” уште во далечната 1967 година. Во месец Април 1995 година ја преработува американската пеачка и текстописец “Mary J. Blige”, Сместувајќи ја на нејзиниот втор по ред студиски албум “My Life” издаден на 28 Ноември 1994 година. Успева да се искачи на местото број 23 на “UK Singles” и број 95 на “US Billboard Hot 100” листата.

19.07.2023 = New Kids on the Block – You Got it (the Right Stuff)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “New Kids on the Block – You Got it (the Right Stuff)”.

Во месец Ноември 1988 година излегуваа оваа песна на американската тинејџерска машка група “New Kids on the Block”. Тие песнава ја сместуваат на нивниот втор по ред студиски албум “Hangin’ Tough” издаден на 6 Септември 1988 година. Успеваат да се искачат на местото број 3 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 1 на “UK Singles” листата.

18.07.2023 = Earth, Wind & Fire – Let’s Groove

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Earth, Wind & Fire – Let’s Groove”.

Официјално на 21 Октомври 1981 година излегува во продажба оваа песна, сместена на нивниот 11-ти по ред студиски албум “Raise!” издаден Ноември 1981 година. Ова е можеби најдобриот хит сингл на американската група “Earth, Wind & Fire” кој успева да се искачи на местото број 3 на U.S. Billboard Hot 100 и на UK Singles листата. Саундтрак е од филмот “The Waterboy” и анимираниот филм “Kronk’s New Groove” од 2005 година.

17.07.2023 = Elton John & George Michael – Don’t Let the Sun Go Down on Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Elton John & George Michael – Don’t Let the Sun Go Down on Me”.

Оригинално оваа песна датира уште од 1974 година кога “Elton John” ја пее и сместува на неговиот албум “Caribou” постигнувајќи огромен успех. На 22 Март 1991 година ја пее во дует со “George Michael” во живо на “Wembley Arenata” во Лондон и како таква снимка станува голем хит искачувајќи се на местото број 1 на “UK Singles” листата (2 недели), и број 1 на “Billboard Hot 100” листата наредната 1992 година. Оваа песна се појавува на компилацијата на “Elton John – Love Songs” издадена на 24 Септември 1996 година.

16.07.2023 = Foreigner – Waiting For a Girl Like You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Foreigner – Waiting For a Girl Like You”.

Во далечната 1981 година излегува оваа песна како втор сингл на британско-американската група “Foreigner” од нивниот четврти по ред студиски албум наречен “4” издаден на 2 Јули 1981 година. Ова е една прекрасна балада која се искачува на местото број 2 на “US Bilboard Hot 100” листата и број 8 на “UK Singles”. Позначајни преработки на оваа песна прават: Rick Springfield, Cliff Richard и др. Песнава е рангирана на местото број 80 на “Billboard’s Greatest Songs of all time”.

15.07.2023 = Sonique – It Feels So Good

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Sonique – It Feels So Good”.

Официјално на 4 Јануари 2000 година излегува оваа песна на англиската пеачка, текстописец и Ди Џеј “Sonique”, родена на 21 Јуни 1968 година во Лондон, Англија. Песнава ја има на нејзниот прв деби студиски албум “Hear My Cry” издаден на 15 Февруари 2000 година. Успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” и број 8 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

14.07.2023 = Sixpence None the Richer – Kiss Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Sixpence None the Richer – Kiss Me”.

Официјално на 11 Август 1998 година излегува оваа песна на американската поп рок група “Sixpence None the Richer”, оформени 1992 година во Њу Браунфелс, Тексас, Америка. Тие песнава ја сместуваат на нивниот трет по ред студиски албум “Sixpence None the Richer” издаден на 22 Ноември 1997 година. Се искачуваат на местото број 4 на “UK Singles” и број 2 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

13.07.2023 = David Bowie – China Girl

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “David Bowie – China Girl”.

Оваа песна датира уште од 1977 година кога излегува на деби албумот на “Iggy Pop”. Во месец Мај далечната 1983 година ја преработува “David Bowie” сместувајќи ја на неговиот 15-ти по ред студиски албум издаден на 14 Април 1983 година. Тој со оваа преработка  успева да се искачи на местото број 2 на “U.K. Singles”, број 10 на “U.S. Billboard Hot 100” листата. Песнава е саундтрак од филмот “The Wedding Singer”.

12.07.2023 = Culture Club – Do You Really Want to Hurt Me?

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Culture Club – Do You Really Want to Hurt Me”.

Официјално на 1 Септември 1982 година реге групата “Culture Club” го издаваат својот прв деби студиски албум “Kissing to Be Clever”, албум од кој излегуваат неколку успешни хитови меѓу кои и еден од најпознатите, “Do You Really Want to Hurt Me?”. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 1 на “UK Singles”, а во месец март 1983 година се пробиваат и на американскиот пазар искачувајќи се на втората позиција на “US Billboard Hot 100” листата. Саундтрак е во филмовите  “The Wedding Singer” и “The Day After Tomorrow”.

11.07.2023 = Kylie Minogue – Got to Be Certain

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Kylie Minogue – Got to Be Certain”.

Официјално на 2 Мај 1988 година излегува оваа песна како трет сингл од првиот деби студиски албум на Австралијанката  “Kylie Minogue” наречен “Kyle” издаден на 4 Јули 1988 година. Оваа песна станува огромен хит низ целиот свет и успева да се искачи на првите место на “Australian ARIA Singles” и “Belgian Singles” – 1, а број 2 на “UK Singles” листата.

10.07.2023 = Seal – Kiss From a Rose

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Seal – Kiss From a Rose”.

Официјално на 18 Јули 1994 година излегува оваа песна на англичанецот со нигериско потекло, текстописец “Seal”, роден на 19 Февруари 1963 година во Падингтон, Лондон, Англија. Песнава тој ја сместува на неговиот втор по ред студиски албум “Seal II” издаден на 23 Мај 1994 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 4 на “UK Singles” и број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

09.07.2023 = Nina Simone – My Baby Just Cares For Me

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Nina Simone – My Baby Just Cares For Me”.

Оваа песна датира уште од далечната 1958 година. Станува огромен хит во 1987 година се додека не се употреби во рекламата за парфемот “Chanel No. 5”, со што следи нејзино реиздавање, а со тоа се искачува на местото број 5 на “UK Singles” листата, што за американката “Nina Simone” претставува огромен успех, скоро 19 години после нејзиното последно појавување на топ листите.

08.07.2023 = Kylie Minogue – Confide in Me

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Kylie Minogue – Confide in Me”.

Официјално на 29 Август 1994 година излегува оваа песна на познатата австралијанска поп пеачка “Kylie Minogue”. Песнава ја има на нејзиниот 5-ти по ред студиски албум “Kylie Minogue” издаден на 19 Септември 1994 година. Успева да се искачи на местото број 2 на “UK Singles” листата.

07.07.2023 = Billy Idol – Cradle of Love

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Billy Idol – Cradle of Love”.

Ова е песна на англискиот рок пеач и текстописец “Billy Idol”, роден на 30 Ноември 1955 година. Оваа песна ја има на неговиот 4-ти по ред студиски албум издаден Мај 1990 година. Успева да се искачи на местото број 34 на “UK Singles” и број 2 на “U.S. Billboard Hot 100” листата. Саундтрак е од филмот “The Adventures of Ford Fairlane” од 1990 година.

06.07.2023 = David Bowie – Let’s Dance

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “David Bowie – Let’s Dance”.

Официјално на 17 Март 1983 година излегува во продажба оваа песна која е дел од неговиот најуспешен 15-ти студиски албум “Let’s Dance” издаден на 14 Април 1983 година. Постигнува огромен успех кога станува збор за искачување на топ листите каде и на U.K. Singles и на U.S. Billboard Hot 100 го достигнува првото место. Песнава наоѓа место и на неговите компилации Changesbowie (1990), Bowie: The Singles 1969-1993 (1993), The Singles Collection (1993), Best of Bowie (2002). Ја преработуваат: Falco (1984), Puff Daddy (1997), Craig David (2007), и др.

05.07.2023 = Foreigner – Urgent

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Foreigner – Urgent”.

Официјално на 22 Јуни 1981 година излегува овој прв сингл на британско-американската група “Foreigner” од нивниот 4-ти по ред студиски албум наречен “4” издаден на 2 Јули 1981 година. Оваа песна е најуспешната од овој албум искачувајќи се на местото број 4 на “Billboard Hot 100” листата. Инаку албумот “4” успеваат да го продадат во над 6 милиони примероци.

04.07.2023 = Donna Lewis – I Love You Always Forever

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Donna Lewis – I Love You Always Forever”.

Официјално на 14 Мај 1996 година излегува оваа песна на англиската пеачка и текстописец “Donna Lewis”. Песнава ја има на нејзиниот прв деби студиски албум “Now in a Minute” издаден на 7 Мај 1996 година. Успева да се искачи на местото број 5 на “UK Singles” и број 2 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

03.07.2023 = Roxette – Fading Like a Flower

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Roxette – Fading Like a Flower”.

Оваа песна излегва во 1991 година од познатата шведска група  “Roxette”, оформени 1986 година во Халмстад, Шведска. Песнава ја има на нивниот 3-ти по ред студиски албум “Joyride” издаден на 28 Март 1991 година. Се искачува на местото број 2 на “US Billboard Hot 100” листата.

02.07.2023 = Annie Lennox – Love Song For a Vampire

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Annie Lennox – Love Song For a Vampire”.

Во 1992 година излегува оваа песна на познатата шкотска пеачка, поранешна членка на групата “Eurythmics”, “Annie Lennox”, родена на 25 Декември 1954 година. Песнава ја има на саундтракот од филмот “Dracula” издаден 1992 година. Оваа песна успева да се искачи на местото број 3 на “UK Singles” и број 24 на “U.S. Billboard Modern Rock Tracks” листата.

01.07.2023 = Simply Red – Remembering the First Time

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Simply Red – Remembering the First Time”.

Во 1995 година излегува оваа песна на англиската соул група “Simply Red”, оформена 1985 година во Манчестер, Англија. Песнава тие ја сместуваат на нивниот 5-ти по ред студиски албум “Life” издаден на 24 Октомври 1995 година. Успеваат да се искачат на местото број 22 на “UK Singles” листата.

30.06.2023 = Simple Minds – Hypnotised

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Simple Minds – Hypnotised”.

Во 1995 година во продажба излегува оваа песна на шкотската рок група “Simple Minds”, оформена 1978 година во Глазгов, Шкотска. Песнава ја има на нивниот 10-ти по ред студиски албум “Good News from the Next World” издаден на 7 Февруари 1995 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 18 на “UK Singles” листата.

29.06.2023 = Real Life – Send Me An Angel

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Real Life – Send Me An Angel”.

Во далечната 1983 година излегува оваа песна на австралијанската група “Real Life”, оформена 1980 година во Мелбурн, Австралија. Песнава ја има на нивниот прв деби студиски албум “Heartland” издаден 1983 година. Успеваат да се искачат на местото број 29 на “US Bilboard Hot 100” и број 1 во Германија.

28.06.2023 = The Cure – Boys Don’t Cry

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “The Cure – Boys Don’t Cry”.

Официјално на 15 Јуни 1979 година излегува токму оваа песна на англиската рок група “The Cure”, оформени 1976 година во Англија. Песнава ја има на нивната компилација “Three Imaginary Boys”. Се искачува на местото број 99 на “Australian ARIA Singles” листата.

27.06.2023 = Britney Spears – Born to Make You Happy

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Britney Spears – Born to Make You Happy”.

Официјално на 27 Ноември 1999 година излегува оваа песна на познатата американска поп пеачка “Britney Spears”, родена на 2 Декември 1981 година во Мисисипи, Америка. Песнава како 4-ти сингл ја има на нејзиниот прв деби студиски албум “Baby One More Time” издаден на 12 Јануари 1999 година. Се искачува на емстото број 2 на “European Hot 100 Singles” листата.

26.06.2023 = Eurythmics – The Miracle of Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Eurythmics – The Miracle of Love”.

Во месец Ноември 1986 година излегува оваа песна од третиот по ред студиски албум на британското поп дуо “Eurythmics – Revenge” издаден Јули 1986 година. Ова е трет нивни хит сингл кој успева да се искачи на местото број 23 во Англија.

25.06.2023 = Joe Cocker – When the Night Comes

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Joe Cocker – When the Night Comes”.

Далечниот Ноември 1989 година, излегува оваа песна на англискиот пеач “Joe Cocker” кој ја сместува на неговиот 12-ти по ред студиски албум “One Night of Sin” издаден Август 1989 година. Успева да се искачи на местото број 4 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

24.06.2023 = Bob Sinclar – I Feel For You

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Bob Sinclar – I Feel For You”.

Во 2000 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на познатиот француски продуцент, ремиксер и ди џеј “Bob Sinclar”, роден на 10 Мај 1969 година. Песнава ја има на неговиот втор по ред студиски албум “Champs Elysees” издаден 2000 година. Успева да се искачи на местото број 9 на “UK Singles” листата.

23.06.2023 = Nomad feat. MC Mikey Freedom – (I Wanna Give You) Devotion

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Nomad feat. MC Mikey Freedom – (I Wanna Give You) Devotion”.

Во 1990 година излегува оваа песна на англиската група “Nomad” која ја има на нивниот прв деби студиски албум “Changing Cabins” издаден 1991 година. Тие со песнава се искачуваат на местото број 2 на “UK Singles” и број 1 на “US Billboard Hot Dance Club Play” листата.

22.06.2023 = Fleetwood Mac – Big Love

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Fleetwood Mac – Big Love”.

Во 1987 година излегува во продажба овој нивни прв сингл од албумот “Tango in the Night” издаден на 13 Април 1987 година. Тие со песнава успеваат да се искачат на местото број 5 во Америка и местото број 9 во Англија.

21.06.2023 = Michael Jackson – Dirty Diana

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Michael Jackson – Dirty Diana”.

Официјално на 18 Април 1988 година на музичкиот пазар излегува оваа песна, петтиот и последен од вкупно 5 број 1 хитови на “US Billboard Hot 100” листата. Ова е песна изведена од 7-от по ред студиски албум “Bad”, издаден на 31 Август 1987 година. Она што е карактеристично за песнава е што “Michael” го ангажира поранешниот гитарист на “Billy Idol” “Steve Stevens” за придружба во песнава.

20.06.2023 = Phil Collins – It’s in Your Eyes

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Phil Collins – It’s in Your Eyes”.

На 2 Декември 1996 година излегува оваа песна на познатиот англиски пеач, текстописец и актер “Phil Collins”, роден на 30 Јануари 1951 во лондон, Англија. Песнава ја има на неговиот 6-ти по ред студиски албум “Dance into the Light” издаден на 22 Октомври 1996 година. Успева да се искачи на местото број 30 на “UK Singles” и број 77 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

19.06.2023 = Paul Young – Love of the Common People

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Paul Young – Love of the Common People”.

Оваа песна балада која оригинално датира уште од 1967 година кога за првпат ја испеал “Waylon Jennings”. Станува голем хит кога ја преработува англискиот пеач “Paul Young” во 1982 година и ја става на неговиот прв деби студиски албум “No Parlez” издаден во 1983 година. Песнава се искачува на местото број 2 на “UK Singles” и број 1 на “Irish Singles” листата.

18.06.2023 = Leonard Cohen – A Thousand Kisses Deep

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Leonard Cohen – A Thousand Kisses Deep”.

Во 2001 година излегува оваа песна на накадскиот пеач, писател, новелист и музичар “Leonard Cohen”, роден на 21 Септември 1934 година. Песнава ја има на неговиот 10-ти по ред студиски албум “Ten New Songs” издаден на 9 Октомври 2001 година, и песнава е саунтрак од филмот “The Good Thief” од 2002 година.

17.06.2023 = Rozalla – Everybody’s Free (To Feel Good)

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме ” Rozalla – Everybody’s Free (to Feel Good)”.

Во Септември 1991 година излегува овој најголем хит на замбиската пеачка “Rozalla”, родена на 18 Март 1964 година во Ндола, Замбија. Песнава ја има на нејзиниот прв деби студиски албум “Everybody’s Free” издаден 1992 година, и со неа успева да се искачи на местото број 6 на “UK Singles” и број 37 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

16.06.2023 = M.C. Hammer – U Can’t Touch This

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “MC Hammer – U Can’t Touch This”.

На 13 Јануари 1990 година излегува оваа песна на американскиот рапер MC Hammer, роден на 30 Март 1962 година во Оукланд, Калифорнија, Америка. Песнава ја има на неговиот трет и најпопулаерн студиски албум “Please Hammer, Don’t Hurt ‘Em” издаден на 12 Февруари 1990 година. Инаку во песнава е употребен семпл од песната на “Rick James – Super Freak”. Успева да се искачи на местото број 8 на “US Billboard Hot 100” и број 3 на “UK Singles” листата.

15.06.2023 = Chris Rea – On the Beach

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Chris Rea – On the Beach”.

Во далечната 1986 година излегува оваа песна на “Chris Rea” од неговиот истоимен осми по ред студиски албум “On the Beach” издаден на 7 Март 1986 година. Тој со оваа песна успева да се искачи на местото број 57 во Англија и број 48 во Франција.

14.06.2023 = Bruce Springsteen – Human Touch

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Bruce Springsteen – Human Touch”.

Во 1992 година излегува овој голем хит за “Bruce Springsteen” од неговиот деветти истоимен студиски албум “Human Touch” издаден на 31 Март 1992 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 11 на “UK Singles” и број 16 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

13.06.2023 = Jon Bon Jovi – Blaze of Glory

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Jon Bon Jovi – Blaze of Glory”.

Во 1990 година излегува оваа песна која стана број 1 хит сингл на “Bilboard Hot 100” листата и е единствен топ 1 хит после заминувањето на “Jon Bon Jovi” од неговиот бенд “Bon Jovi”, истата 1990 година. Песнава е саунтрак од филмот “Young Guns II” од 1990 година.

12.06.2023 = Janet Jackson – Runaway

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Janet Jackson – Runaway”.  Официјално на 29 Август 1995 година излегува оваа песна на американската пеачка “Janet Jackson”, родена на 6 Мај 1966 година во Gary, Indiana, US. Песнава ја има на нејзината прва компилација со најдобри песни “Design of a Decade 1986/1996” издадена на 2 Октомври 1995 година. Успева да се искали на местото број 6 на “UK Singles” и број 3 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

11.06.2023 = Madonna – Crazy For You

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Madonna – Crazy For You”.

Официјално на 2 Март 1985 излегува оваа песна на американката “Madonna”, наменета за филмот “Vision Quest” од 1985 година. Песнава е сместена на две компилации, “The Immaculate Collection” издадена на 13 Ноември 1990 година и на “Something to Remember” издадена на 7 Ноември 1995 година. Успева да се искачи на местото број 2 на “UK Singles” и број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

10.06.2023 = Jennifer Lopez – Waiting For Tonight

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Jennifer Lopez – Waiting For Tonight”.

Ова е песна оригинално испеана од женската група “3rd Party” уште во 1997 година. Две години подоцна, официјално на 16 Ноември 1999 година излегува оваа преработка на американската актерка, пеачка, модел и продуцент “Jennifer Lopez”, родена на 24 Јули 1969 година во Бронкс, Њу Јорк, Америка. Песнава ја има на нејзиниот прв деби студиски албум “On the 6” издаден на 1 Јуни 1999 година. Успева да се искачи на местото број 5 на “UK Singles” и број 8 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

09.06.2023 = Touch and Go – Would You …?

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Touch and Go – Whould You …?”.

Во 1998 година излегува овој најголем хит на англиската група “Touch and Go”, оформена 1998 година во Лондон, Англија, од Vanessa Lancaster, James Lynch. Тие песнава ја сместуваат на нивниот прв деби студиски албум “I Find You Very Attractive” издаден 1999 година. Успеваат да се искачат на местото број 3 на “UK Singles” листата.

08.06.2023 = Cher – Dov’e L’amore

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Cher – Dov’e L’amore”.

На 6 Јули 1999 година официјално излегува оваа песна на познатата пеачка, актерка, тексописец и продуцент “Cher”, родена на 20 Мај 1946 година. Таа песнава ја сместува на нејзиниот 23-ти по ред студиски албум “Believe” издаден на 10 Ноември 1998 година.

07.06.2023 = New Kids on the Block – Step By Step

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “New Kids on the Block – Step By Step”.

Официјално на 10 Мај 1990 година излегува во продажба оваа песна на американската тинејџ машка група “New Kids on the Block”, оформена 1984 година во Бостон, Америка. Песнава ја има на нивниот трет по ред истоимен студиски албум “Step by Step” издаден на 5 Јуни 1990 година. Успеваат да се искачат на местото број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 2 на “UK Singles” листата.

06.06.2023 = Chris Rea – Steel River

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Chris Rea – Steel River”.

Во далечната 1985 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на англискиот пеач и текстописец “Chris Rea”, или “Christopher Anton Rea”, роден на 4 Март 1951 година. Тој оваа песна на сместува на неговиот 7-ми по ред студиски албум “Shamrock Diaries” издаден 1985 година.

05.06.2023 = Michael Jackson and Paul McCartney – The Girl Is Mine

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Michael Jackson and Paul McCartney – The Girl Is Mine”.

Официјално на 18 Октомври 1982 година во продажба излегува оваа песна на американскиот пеач “Michael Jackson”, познат како “Крал на Поп музиката” кој ја пее во дует со британецот и поранешен член на групата “The Beatles”,  “Paul McCartney”. Песнава своето место го наоѓа на 6-тиот по ред студиски албум на “Michael Jackson”, “Thriller” издаден на 30 Ноември 1982 година.

04.06.2023 = Elton John – Can You Feel the Love Tonight

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Elton John – Can You Feel the Love Tonight”.

Официјално на 12 Мај 1994 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на англискиот пеач и текстописец “Sir Elton Hercules John”, роден на 25 Март 1947 година. Песнава е специјално направена за анимираниот филм “The Lion King” добивајќи и “Academy” награда во 1994 година. Песнава е официјално вклучена во саундтракот од филмот “The Lion King OST” издаден на 13 Јули 1994 година. Успева да се искачи на местото број 14 на “UK Singles” и број 4 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

03.06.2023 = Tom Jones – If I Only Knew

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Tom Jones – If I Only Knew”.

Во 1994 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на познатиот англиски пеач “Sir Tom Jones”, роден на 7 Јуни 1940 година во Понтиприд, Бејлс, Англија. Песнава ја има на неговиот албум “The Lead and How to Swing It” издаден 1991 година. Се искачува на местото број 11 на “UK Singles” и број 108 на “US Billboard Hot 100” листата.

02.06.2023 = Sister Sledge – We Are Family

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Sister Sledge – We Are Family”.

Во далечната 1979 година излегува токму оваа диско песна на познатата американска женска група “Sister Sledge”, која ја има на нивниот трет по ред студиски албум “We Are Family” издаден на 30 Април 1979 година. Во овој албум покрај овој хит ги има и: “He’s The Greatest Dancer”, “Thinking of You”, и “Lost in Music”. “We Are Family” се искачува на местото број 1 на “US Bilboard R&B” и број 2 на “US Bilboard Hot 100” листата.

01.06.2023 = Sheryl Crow – Sweet Child O’Mine

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Sheryl Crow – Sweet Child O’Mine”.

Ова е песна оригинално испеана од амеркинакста хард рок група “Guns N’ Roses” уште во 1988 година. 11 години подоцна ја преработува американската пеачка, текстописец и продуцент “Sheryl Crow” родена на 22 Февруари 1962 година во Кенет, Америка. Песнава ја има на соундтракот од филмот “Big Daddy” издаден 1999 година, а “Crow” добива Греми награда за “Најдобра женска рок изведба”. Оваа преработка се искачува на местото број 30 на “UK Singles” листата.

31.05.2023 = Bryan Adams – Can’t Stop This Thing We Started

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Bryan Adams – Can’t Stop This Thing We Started”.

Официјално на 2 Октомври 1991 година излегува оваа песна на канадскиот рок пеач и текстописец “Bryan Adams”, роден на 5 Ноември 1959 година во Кингстон, Онтарио, Канада. Песнава ја има на неговиот 6-ти по ред студиски албум “Waking Up the Neighbours” издаден на 24 Септември 1991 година. Се искачува на местото број 2 на “US Billboard Hot 100” и број 12 на “UK Singles” листата.

30.05.2023 = Restless Hearts – That Rock Won’t Roll

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Restless Hearts – That Rock Won’t Roll”.

Во далечната 1986 година излегува оваа песна на американската кантри група “Restless Heart”, оформена 1984 година во Америка. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Wheels” издаден 1986 година, и со нејзе успеваат да се искачат на местото број 1 на “US Billboard Country” листата.

29.05.2023 = Kiss – I Was Made For Lovin’ You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Kiss – I Was Made For Lovin’ You”.

Во месец Мај 1979 година излегува токму оваа песна на американската рок група “Kiss”, оформена во Њу Јорк во 1972 година од Paul Stanley, Gene Simmons, Eric Singer и Tommy Thayer. Песнава ја има на нивниот албум “Dynasty” издаден на 23 Мај 1979 година. Тие со песнава се искачуваат на местото број 1 во Белгија, Канада, Холандија и Нов Зеланд.

28.05.2023 = Stevie Wonder – For Your Love

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Stevie Wonder – For Your Love”.

Ова е песна на американскиот пеач и текстописец “Stevie Wonder”, роден на 13 Мај 1950 година, во Мичиген, Америка. Песнава е сместена на неговиот албум “Conversation Peace” издаден на 21 Март 1995 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 53 на “US Billboard Hot 100” листата. Тој за песнава добива и “Греми” награда за “најдобра машка изведба”.

27.05.2023 = Jam Tronik – Another Day in Paradise

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Jam Tronik – Another Day in Paradise”.

Ова е песна оригинално испеана од англичанецот “Phil Collins” уште во 1989 година. Подоцна, после 6 месеци ја преработува групата “Jam Tronik”, станувајќи огромен хит. Тие ја сместуваат на компилацијата “Now That’s What I Call Music! 17” издадена 1990 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 19 на “UK Singles” листата.

26.05.2023 = Savage Garden – I Want You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Savage Garden – I Want You”.

Официјално на 30 Јуни 1996 година излегува оваа песна на австралијанското поп дуо “Savage Garden”, оформени 1993 година во Брисбејн, Австралија. Песнава ја има на нивниот прв деби студиски албум “Savage Garden” издаден на 24 Март 1997 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 11 на “UK Singles” и број 4 на “US Billboard Hot 100” листата.

25.05.2023 = Michael Jackson – Bad

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Michael Jackson – Bad”.

Официјално на 7 Септември 1987 година на музичкиот пазар излегува овој втор од вкупно 5 број 1 хитови на “US Billboard Hot 100” листата извадени од 7-от по ред студиски албум на американецот “Michael Jackson” наречен “Bad” издаден на 31 Август 1987 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 1 на “US Billboard Hot 100” и број 3 на “UK Singles” листата.

24.05.2023 = Wilson Phillips – Hold on

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Wilson Phillips – Hold on”.

Официјално на 27 Февруари 1990 година, излегува оваа песна на американската женска група “Wilson Phillips”, оформени 1989 година во Лос Анџелес, Калифорнија, Америка. Песнава тие ја сместуваат на нивниот прв деби студиски албум “Wilson Phillips” издаден на 8 Мај 1990 година, и со нејзе успеваат да се искачат на местото број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 6 на “UK Singles” листата.

23.05.2023 = Jimmy Somerville – To Love Somebody

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Jimmy Somerville – To Love Somebody”.

Песнава оригинално датира уште од 1967 година кога за првпат ја пеат грпата “The Bee Gees” од нивниот прв албум  “Bee Gees 1st”. Подоцна во 1991 година ја преработува “Jimmy Somerville”, Шкотски поп пеач роден во Глазгов, кој својата соло кариера ја започнува во 1989 година, Во 1990 година ја издава компилацијата на негови хит синглови вклучувајќи ја и оваа “To Love Somebody” која се искачува на местото број 8 на “UK Singles” листата.

22.05.2023 = Tracy Chapman – Crossroads

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Tracy Chapman – Crossroads”.

Во 1989 година во продажба излегува оваа таканаречена насловна песна на амаериканката “Tracy Chapman” извадена како сингл од нејзиниот втор по ред студиски албум “Crossroads” издаден на 3 Октомври 1989 година. Таа со песнава успева да се искачи на местото број 90 на “US Bilboard Hot 100” и број 61 на “UK Singles” листата.

21.05.2023 = Eric Carmen – All By Myself

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Eric Carmen – All By Myself”.

Во далечната 1975 година излегува токму оваа моќна балада од “Eric Carmen”. Песнава е сместена на неговиот истоимен албум “Eric Carmen” кој се продал во над 1 милион примероци и се искачува на местото број2 на “Bilboard Hot 100” и место број 12 на “UK Singles” листата. Позначајна преработка на оваа песна прави канадската пеачка “Celine Dion” во 1996 година, а други кои исто ја преработиле се: Frank Sinatra, Tom Jones, Sheryl Crow и др.

20.05.2023 = Right Said Fred – I’m Too Sexy

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Right Said Fred – I’m Too Sexy”.

Официјално на 15 Јули 1991 година во продажба излегува оваа песна на англиското поп трио “Right Said Fred”, оформени 1989 година во Лондон, Англија. Тие песнава ја сместуваат на нивниот прв деби студиски албум “Up” издаден на 16 Март 1992 година. Се искачува на местото број 2 на “UK Singles” и број 1 на “US Billboard Hot 100” листата.

19.05.2023 = Cher – Takin’ Back My Heart

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Cher – Takin’ Back My Heart”.

Во 1999 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на познатата пеачка, актерка, текстописец и продуцент Cher, родена на 20 Мај 1946 година. Песнава ја има на нејзиниот 23-ти по ред студиски албум “Believe” издаден на 10 Ноември 1998 година.

18.05.2023 = Imagination – Changes

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Imagination – Changes”.

Во далечната 1982 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на британската група “Imagination”, оформена 1981 година од Leee John, Ashley Ingram и Errol Kennedy. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “In the Heat of the Night” издаден 1982 година. Со песнава тие се искачуваат на местото број 66 на “U.S. Hot Dance Club Play” и број 29 на “UK Singles” листата.

17.05.2023 = Depeche Mode – Never Let Me Down Again

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Depeche Mode – Never Let Me Down Again”.

Официјално на 24 Август 1987 година излегува во продажба 19-тиот по ред UK сингл на англиската група “Depeche Mode”, оформена 1980 година, во Англија. Тие песнава ја сместуваат на нивниот 6-ти по ред студиски албум  “Music for the Masses” издаден на 28 Септември 1987 година. Успеваат да се искачат на местото број 22 на “UK Singles” листата.

16.05.2023 = Jennifer Rush – The Power of Love

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Jennifer Rush – The Power of Love”.

Ова е најуспешната песна која воопшто ја направила американката “Jennifer Rush” издавајќи ја на својот прв деби истоимен албум “Jennifer Rush” издаден Октомври 1984 година. Ова е прв сингл испеан од женски вокал кој успеал да се продаде во над 1 милион примероци во Англија, рачунајќи го како еден од најпродаваните синглови. Успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” и број 57 на “U.S. Billboard Hot 100” листата. Песнава ја преработуваат Laura Branigan, Celine Dion и др.

15.05.2023 = Rod Stewart – When I Need You

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Rod Stewart – When I Need You”.

Ова е песна оригинално испеана од англичанецот “Leo Sayer” уште во далечната 1977 година. 19 години подоцна, во 1996 година ја преработува англичанецот “Rod Stewart”, роден на 10 Јануари 1945 година. Оваа песна тој ја сместува на неговиот студиски албум “If We Fall In Love Tonight” издаден 1996 година.

14.05.2023 = Eric Clapton – Born in Time

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Eric Clapton – Born in Time”.

Оваа е песна оригинално испеана од познатиот пеач и текстописец  “Bob Dylan” уште во 1990 година од неговиот албум “Under the Red Sky”. После 8 години, во 1998 година ја преработува англискиот рок пеач Eric Clapton, роден на 30 Март 1945 година во Англија. Песнава ја има на неговиот албум “Pilgrim” издаден на 10 Март 1998 година.

13.05.2023 = Mark Knopfler – What it Is

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Mark Knopfler – What it Is”.

Во 2000 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на британскиот гитарист, пеач и текстописец, како и поранешен член на групата “Dire Straits”, Mark Knopfler, роден на 12 Август 1949 година во  Глазгов, Шкотска. Тој песнава ја сместува на неговиот втор по ред соло студиски албум “Sailing to Philadelphia” издаден на 26 Септември 2000 година.

12.05.2023 = Kylie Minogue – What Do I Have to Do?

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме  “Kylie Minogue – What Do I Have to Do?”.

Официјално на 21 Јануари 1991 година излегува оваа песна на познатата австралијанска поп пеачка “Kylie Minogue”, родена на 28 Мај 1968 година. Песнава ја има на нејзиниот трет по ред студиски албум “Rhythm of Love” издаден на 12 Ноември 1990 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 6 на “UK Top 40” листата.

11.05.2023 = Kate Bush – Running Up That Hill

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме  “Kate Bush – Running Up That Hill”.

Официјално на 5 Август 1985 година излегува токму оваа песна на англикста пеачка, текстописец и продуцент “Kate Bush”, родена на 30 Јули 1958 година. Оваа песна на има на нејзиниот 5-ти по ред студиски албум “Hounds of Love” издаден на 20 Септември 1985 година. Успева да се искачи на местото број 3 на “UK Singles” и број 30 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

10.05.2023 = Phil Collins – Both Sides of the Story

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме  “Phil Collins – Both Sides of the Story”.

Официјално на 18 Октомври 1993 година во продажба излегува оваа песна на познатиот англиски пеач, текстописец и актер “Phil Collins”, роден на 30 Јануари 1951 година во Англија. Тој песнава ја сместува на неговиот 5-ти по ред студиски албум “Both Sides” издаден на 9 Ноември 1993 година. Успева да се искачи на местото број 7 на “UK Singles” и број 25 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

09.05.2023 = Eric Clapton – Cocaine

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме  “Eric Clapton – Cocaine”.

Ова е песна оригинално изведена од “J.J. Cale” уште во далечната 1976 година, од неговиот албум “Troubadour”. Една година подоцна, во месец Мај 1977 година ја преработува познатиот англиски пеач, гитарист и текстописец “Eric Clapton”, роден на 30 Март 1945 година. Тој оваа песна ја сместува на неговиот албум “Slowhand” издаден Ноември 1977 година.

08.05.2023 = Gary Barlow – Forever Love

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме  “Gary Barlow – Forever Love”.

На музичкиот пазар во продажба официјално оваа песна излегува во Јули 1996 година, испена од поранешниот член на групата “Take That”, англискиот пеач, текстописец и продуцент “Gary Barlow”, роден на 20 Јануари 1971 година во Англија. Тој песнава ја сместува на неговиот прв соло студиски албум “Open Road” издаден на 26 Мај 1997 година. Со нејзе успева да се искачи на местото број 7 на “UK Singles” листата.

07.05.2023 = Joe Cocker – Inner City Blues

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме  “Joe Cocker – Inner City Blues”.

Во далечната 1971 година на музичкиот пазар излегува оваа песна оригинално изведена од “Marvin Gaye” од неговиот албум “What’s Going On”. Оваа песна во 1986 година ја преработува англискиот рок/блуз пеач “John Robert “Joe” Cocker” роден на 20 Мај 1944 година. Тој песнава ја сместува на неговиот 10-ти по ред студиски албум “Cocker” издаден на 25 Февруари 1986 година.

06.05.2023 = Club House feat. Carl – Light My Fire

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме  “Club House feat. Carl – Light My Fire”.

Во 1993 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на италијанската денс група “Clubhouse” оформена 1983 година. Тие песнава ја сместуваат на нивниот прв деби студиски албум “Nowhere Land” издаден 1995 година, се искачуваат на местото број 45 на “UK SIngles” листата.

05.05.2023 = Roxette – Dangerous

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме  “Roxette – Dangerous”.

Во 1989 година на музичкиот пазар во продажба излегува оваа песна на шведското поп дуо “Roxette”, оформено 1986 година во Шведска, од Marie Fredriksson и Per Gessle. Песнава ја има на нивниот втор по ред студиски албум “Look Sharp!” издаден на 19 Октомври 1988 година. Успеваат даа се искачат на местото број 6 на “UK Singles” и број 2 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

04.05.2023 = Rod Stewart – I’d Rather Go Blind

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме  “Rod Stewart – I’d Rather Go Blind”.

Ова е песна оригинално испеана од американката “Etta James” уште во далечната 1969 година. 3 години подоцна ја преработува англичанецот “Rod Stewart” сместувајќи ја на неговиот втор по ред студиски албум “Never A Dull Moment” издаден Јули 1972 година.

03.05.2023 = Paul Young – Wherever I Lay My Hat (That’s My Home)

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме  “Paul Young – Wherever I Lay My Hat (That’s My Home)”.

Ова е песна оригинално изведена од “Marvin Gaye” уште во далечната 1962 година. Во 1983 година ја преработува познатиот англиски пеач “Paul Young”, роден на 17 Јануари 1956 година. Тој песнава ја сместува на неговиот прв по ред студиски албум “No Parlez” издаден 1983 година. Тој со песнава се искачува на местото број 1 на “UK Singles” (3 недели) и број 70 на “US Billboard Hot 100” листата.

02.05.2023 = Mary J. Blige – Be Happy

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Mary J. Blige – Be Happy”. Официјално на 26 октомври 1994 година излегува оваа песна на американската пеачка, продуцент, текстописец и актерка “Mary Jane Blige”, родена на 11 јануари 1971 година во Bronx, New York, U.S. Оваа песна на има на нејзиниот втор по ред студиски албум “My Life” издаден на 28 ноември 1994 година Таа со песнава успева да се искачи на местото број 30 на “UK Singles” и број 29 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

01.05.2023 = Simply Red – She’s Got it Bad

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме  “Simply Red – She’s Got it Back”.

Во 1991 година излегува оваа песна на познатата англиска соул група “Simply Red”, оформени 1985 година во Манчестер, Англија. Тие песнава ја сместуваат на нивниот 4-ти по ред студиски албум “Stars” издаден на 30 Септември 1991 година.

30.04.2023 = Gloria Estefan & Miami Sound Machine – Anything For You

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме  “Gloria Estefan & Miami Sound Machine – Anything For You”.

Далечната 1988 година излегува овој нивни прв број 1 хит, кој се искачува на врвот на”US Bilboard Hot 100″ листата на 14 Мај 1988 година останувајќи цели 2 недели, како и број 1 на “Adult Contemporary” листата останувајќи 3 недели. Песнава сместена е на нивниот 10-ти студиски албум наречен “Let It Loose” издаден на 1 Јуни 1987 година.

29.04.2023 = Danny Tenaglia – Music Is the Answer (Dancin’ And Prancin’)

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме  “Danny Tenaglia – Music Is the Answer (Dancin’ And Prancin’)”.

Во 1998 година излегува оваа песна на американскиот ДЈ и продуцент “Danny Tenaglia”, роден на 7 Март 1961 година. Песнава тој ја сместува на неговиот 5-ти по ред студиски албум “Tourism” издаден 1998 година.

28.04.2023 = Blondie – Maria

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме  “Blondie – Maria”.

Официјално на 1 Февруари 1999 година на музичкиот пазар во продажба излегува оваа песна на американската рок група “Blondie” оформени 1975 година во Њу Јорк, Америка. Песнава ја има на нивниот 7-ми по ред студиски албум “No Exit” издаден на 23 Февруари 1999 година. Успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” и број 82 на “US Billboard Hot 100” листата.

27.04.2023 = Michael Jackson – Who Is it?

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме  “Michael Jackson – Who Is it?”.

Официјално на 31 Август 1992 година излегува оваа песна на познатиот “Крал на попот”, “Michael Jackson”. Песнава ја има на неговиот 8-ми по ред студиски албум “Dangerous” издаден на 26 Ноември 1991 година. На топ листите успева да се искачи на местото број 14 на “US Billboard Hot 100” и број 10 на “UK Singles” листата.

26.04.2023 = Eurythmics – It’s Alright (Baby’s Coming Back)

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме  “Eurythmics – It’s Alright (Baby’s Coming Back)”.

Официјално во месец Декември 1985 година излегува токму оваа песна како четврти и последен сингл од нивниот албум “Be Yourself Tonight”. На топ листите успева да се искачи на местото број 12 на “UK Singles”, и број 78 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

25.04.2023 = Texas – Halo

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме  “Texas – Halo”.

Официјално на 6 Април 1997 година излегува оваа песна на шкотската рок група “Texas”, оформена 1986 година во Шкотска. Тие песнава ја ставаат на нивниот 4-ти по ред студиски албум “White on Blonde” издаден на 3 Февруари 1997 година. Се искачува на местото број 10 на “UK Singles” листата.

24.04.2023 = Robin Beck – The First Time

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме  “Robin Beck – The First Time”.

Во 1988 година излегува на музичкиот пазар овој прв забележителен хит на американката “Robin Beck”. Песнава ја има на нејзиниот втор по ред студиски албум “Trouble or Nothin'” издаден 1989 година. Песнава пред да биде издадена беше употребена за реклама за Coca-Cola. Успева да се искачи на местото број 1 на “UK Singles” листата.

23.04.2023 = Randy Crawford – Secret Combination

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме  Randy Crawford – Secret Combination”.

Далечната 1981 година излегува оваа песна на американската џез и рнб пеачка “Randy Crawford”, родена на 18 Февруари 1952 година во Макон, Џорџија, Америка. Песнава ја има на нејзиниот петти по ред студиски албум “Secret Combination” издаден 1981 година. Таа со песнава успева да се искачи на местото број 70 на “US Billboard RnB” и број 48 на “UK SIngles” листата.

22.04.2023 = Chic – Good Times

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме  “Chic – Good Times”.

Далечната 1979 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на американската диско, фанк група “Chic” оформена 1976 година од Nile Rodgers и Bernard Edwards. Тие песнава ја сместуваат на нивниот трет по ред студиски албум “Risque” издаден на 30 Јули 1979 година. Магазинот “Rolling Stone” ја рангира песнава на местото број 224 на листата на “500 Greatest Songs of All Time”. Се искачува на местото број 1 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 5 на “UK Singles” листата.

21.04.2023 = Belinda Carlisle – Live Your Life Be Free

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Belinda Carlisle – Live Your Life Be Free”.

Официјално на 16 Септември 1991 година излегува оваа песна на американската пеачка “Belinda Jo Carlisle”, родена на 17 Август 1958 година. Песнава ја има на нејзиниот 4-ти по ред истоимен студиски албум “Live Your Life Be Free” издаден на 14 Октомври 1991 година. Таа со песнава успева да се искачи на местото број 12 на “UK Singles” листата.

20.04.2023 = David Bowie – Young Americans

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “David Bowie – Young Americans”.

Официјално на 21 Февруари 1975 година во продажба на музичкио пазар излегува оваа песна на англиќанецот “David Bowie”, роден на 8 Јануари 1947 година. Тој песнава ја сместува на неговиот албум “Young Americans” издаден на 7 Март 1975 година, се искачува на местото број 28 на “U.S. Billboard Hot 100” и број 18 на “UK Singles” листата.

19.04.2023 = Marc Cohn – Walking in Memphis

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Marc Cohn – Walking in Memphis”.

Во 1991 година излегува оваа песна на американскиот пеач и текстописец “Marc Cohn”, роден на 5 Јули 1959 година. Тој песнава ја има на неговиот прв деби студиски албум “Marc Cohn” издаден на 21 Февруари 1991 година. Тој со песнава успева да се искачи на месото број 22 на “UK Singles” и број 13 на “U.S. Billboard Hot 100” листата. Позначајна преработка на песнава прави “Cher” во 1995 година и групата “Lonestar” во 2003 година.

18.04.2023 = Mariah Carey – The Roof (Back in Time)

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме  “Mariah Carey – The Roof (Back In Time)”.

Официјално на 28 Јули 1998 година во продажба на музичкиот пазар излегува токму оваа песна на американската пеачка, текстописец и актерка “Mariah Carey”, родена на 27 Март 1970 година во Хантингтон, Њу Јорк, Америка. Песнава таа ја сместува на нејзиниот 6-ти по ред студиски албум “Butterfly”  издаден на 16 Септември 1997 година, и со нејзе успева да се искачи на местото број 96 на “UK singles” листата.

17.04.2023 = Elton John – Sad Songs (Say So Much)

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Elton John – Sad Songs (Say So Much)”.

Во месец Мај далечната 1984 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на англискиот пеач и текстописец “Sir Elton Hercules John”, роден на 25 Март 1947 година. Тој песнава ја сместува на неговиот 11-ти по ред студиски албум “Breaking Hearts” издаден Јуни 1984 година. Успева да се искачи на местото број 5 на “US Bilboard Hot 100” листата.

16.04.2023 = Rick Astley – When I Fall in Love

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Rick Astley – When I Fall in Love”.

Ова е песна оригинално испеана од “Doris Day” уште во 1952 година, а пак на 8 Декември 1987 година излегува преработката на англискиот пеач и текстописец “Rick Astley”, роден на 6 Февруари 1966 година во Њутон ле Вилоус, Англија. Песнава ја има на неговиот прв деби студиски албум “Whenever You Need Somebody” издаден на 16 Ноември 1987 година. Успева да се искачи на местото број 2 на “UK Singles” листата.

15.04.2023 = Take That – It Only Takes a Minute

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Take That – It Only Takes a Minute”.

Ова е песна оригинално испеана од групата “Tavares” уште во далечната 1975 година, а на 1 Јуни 1992 година излегува во продажба преработката на англиската машка група “Take That (оформени 1990 во Манчестер, Англија). Песнава тие ја сместуваат на нивниот прв деби студиски албум “Take That & Party” издаден на 17 Август 1992 година. Со песнава успеваат да се искачат на местото број 7 на “UK Singles” листата.

14.04.2023 = Billy Idol – Rebel Yell

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Billy Idol – Rebel Yell”.

Во месец Јануари далечната 1984 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на англискиот рок пеач и текстописец “Billy Idol”, роден на 30 Ноември 1955 година. Песнава ја има на неговиот втор по ред студиски албум “Rebel Yell” издаден на 3 Декември 1983 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 62 на “UK Singles” и број 46 на “U.S. Billboard Hot 100”. Преработка на песнава направиле HIM, Cybercide, Dog Fashion Disco и други.

13.04.2023 = Kool & the Gang – Get Down on it

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Kool & the Gang – Get Down on it”.

Официјално на 19 Декември 1981 година на музичкиот пазар излегува оваа песна на американската диско-фанк група Kool & The Gang, оформени во New Jersey 1964 година. Песнава е сместена на нивниот албум “Something Special” издаден на 24 Септември 1981 година.

12.04.2023 = Simply Red – You’ve Got it

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Simply Red – You’ve Got it”.

Во 1989 година излегува оваа песна на познатата англиска соул група “Simply Red”, оформена 1985 година во Манчестер, Англија. Песнава ја има на нивниот трет по ред студиски албум “A New Flame” издаден 1989 година, а успева да се искачи на местото број 46 на “UK Singles” листата.

11.04.2023 = Lionel Richie – Stuck on You

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Lionel Richie – Stuck on You”.

Официјално на 1 Мај 1984 година излегува оваа песна на познатиот американски пеач и тестописец Lionel Richie, роден на 20 Јуни 1949 во Alabama, US. Песнава ја има на неговиот втор по ред студиски албум “Can’t Slow Down” издаден на 11 Октомври 1983 година.

10.04.2023 = Bon Jovi – Lie to Me

Денес во “Историја на Музиката” ги слушаме “Bon Jovi – Lie to Me”.

Во 1995 година излегува во продажбаоваа песна на американската рок група “Bon Jovi”, оформени 1983 година во Њу Џерси, Америка. Песнава тие ја сместуваат на нивниот 6-ти по ред студиски албум “These Days” издаден на 27 Јуни 1995 година. Успеваат да се искачат на местото број 76 на “US Billboard Hot 100” и број 10 на “UK Top 40” листата.

09.04.2023 = Paula Abdul – Crazy Cool

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Paula Abdul – Crazy Cool”.

Официјално на 22 Август 1995 година во продажба излегува токму оваа песна на американската поп пеачка “Paula Julie Abdul”, родена на 19 Јуни 1962 година во Сан Фернандо, Калифорнија, Америка. Таа оваа песна ја сместува на нејзиниот трет по ред студиски албум “Head over Heels” издаден на 13 Јуни 1991 година. Успева да се искачи на местото број 58 на “US Billboard Hot 100” и број 13 на “US Billboard Hot Dance Music/Club Play” листата.

08.04.2023 = Raf – Self Control

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Raf – Self Control”.

Ова е песна која станува најпозната преработувајќи ја познатата “Laura Branigan”, а ја напишал и испеал истата 1984 година италијанскиот пеач и текстописец “Raf”. Песнава ја има на неговиот прв деби студиски албум “Raf” издаден 1984 година. Успева да се искачи на местото број 1 на “Italian Singles”. Инаку оваа песна многумина ја преработиле меѓу кои: Royal Gigolos (2005), Infernal (2006) и др.

07.04.2023 = Bruce Springsteen – Born in the U.S.A.

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Bruce Springsteen – Born in the U.S.A”.

Официјално на 30 Октомври 1984 година во продажба излегува оваа песна на американскиот пеач и текстописец “Bruce Springsteen”, роден на 23 Септември 1949 година. Песнава ја има на неговиот 7-ми по ред студиски албум “Born in the U.S.A.” издаден на 4 Јуни 1984 година. Се искачува на местото број 9 на “US Bilboard Hot 100” и број 5 на “UK Singles” листата, а магзинот “Rolling Stone” ја рангира песнава на 275 место на нивната листа на “500 Greatest Songs of All Time”.

06.04.2023 = Jessica Simpson – Irresistible

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Jessica Simpson – Irresistible”.

Официјално на 10 Април 2001 година излегува оваа песна на американската пеачка и актерка “Jessica Simpson”, родена на 10 Јули 1980 во Тексас, Америка. Таа песнава ја сместува на нејзиниот втор по ред студиски албум “Irresistible” издаден на 5 Јуни 2001 година. Успева да се искачи на местото број 11 на “UK Singles” и број 15 на “U.S Billboard Hot 100” листата.

05.04.2023 = Howard Jones – Things Can Only Get Better

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Howard Jones – Things Can Only Get Better”.

На 9 Февруари 1985 година излегува оваа песна на англискиот пеач “Howard Jones”, роден на 23 Февруари 1955 година во Саутемптон, Хемшир, Англија. Песнава ја има на неговиот втор по ред студиски албум “Dream into Action” издаден на 23 Март 1985 година. Се искачува на местото број 6 на “UK Singles” и број 5 на “US Billboard Hot 100” листата.

04.04.2023 = Randy Crawford – Same Old Story (Same Old Song)

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Randy Crawford – Same Old Story (Same Old Song)”.

Во далечната 1980 година излегува во продажба токму оваа песна на американката “Randy Crawford”, родена на 18 Февруари 1952 година во Макон, Џорџија, Америка. Песнава ја има на нејзиниот втор по ред студиски албум “Now We May Begin” издаден 1980 година. Успева да се искачи на местото број 34 на “US R&B” листата и број 23 во Холандија.

03.04.2023 = Phil Collins – That’s Just the Way it Is

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Phil Collins – That’s Just the Way it Is”.

На 25 Јули 1990 година во продажба излегува оваа песна на англискиот пеач, текстописец и актер “Phil Collins”, роден на 30 Јануари 1951 година во Лондон, Англија. Песнава ја има на неговиот 4-ти по ред студиски албум “…But Seriously” издаден на 7 Ноември 1989 година. Тој со песнава успева да се искачи на местото број 26 на “UK Singles” листата.

02.04.2023 = Kevon Edmonds – Move it Slow

Денес во “Историја на Музиката” го слушаме “Kevon Edmonds – Move it Slow”.

Ова е песна на американскиот пеач и актер “Kevon Edmonds”, помладиот брат на познатиот “Kenneth Edmonds” или “Babyface”. Песнава ја има на сандтракот од филмот “Save the Last Dance” издаден на 19 Декември 2000 година во кој главните улоги ги имаат: Julia Stiles, Sean Patrick Thomas, Kerry Washington и Terry Kinney.

01.04.2023 = Madonna – Nothing Really Matters

Денес во “Историја на Музиката” ја слушаме “Madonna – Nothing Really Matters”.

Официјално на 2 Март 1999 година излегува оваа песна на познатата американска пеачка “Madonna”, родена на 16 Август 1958 година во Беј Сити, Мичиген, Америка. Песнава ја има на нејзиниот 7-ми по ред студиски албум “Ray of Light” издаден на 3 Март 1998 година. Успева да се искачи на местото број 7 на “UK Singles” и број 93 на “U.S. Billboard Hot 100” листата.

Written by: Play Radio


КОНТАКТ

ул. Маркс Енгелсова бр. 32/А

6330 Струга, Македонија

Тел: 077 886 314

info@playfm.mk

marketing@playfm.mk

СЛУШАЈТЕ НЕ ПРЕКУ ВАШАТА ОМИЛЕНА АПЛИКАЦИЈА

0%